ogrzewanie

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

ogrzewanie

Post autor: Witek2010 »

Nie znalazłem nic na forum na ten temat. Parują mi szyby w t-25 teraz jak jest mróz coraz bardziej.
Może ma ktoś zrobione ogrzewanie z cylindrów? Może jakieś zdjęcia.

Od strony pompy wtryskowej tam co jest ta blaszka na cylindrach to zamiast niej zrobiłem taką dużą która zasłania całkiem oba cylindry i teraz mam zamiar zrobić w niej dziurę o średnicy około 8 cm. Wsadzę w to lejek a dalej wężem do kabiny, koło sprzęgła w podłogę mam już wejście zrobione.Tylko jest pytanie czy wogóle będzie szło ciepło? I ciekawi mnie czy się nie będzie grzał ale to już się okaże w praktyce.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: ogrzewanie

Post autor: papiszon »

Będzie grzało, tylko powietrze puść grubym przewodem. Masz zamiar wyciąć
otwór 8 cm to i taką puść rurę. A silnik nie będzie się przegrzewał.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: ogrzewanie

Post autor: Ursus »

Ja bym jeszcze jakąś dmuchawkę zrobił. Z osobówki. Będzie wydajniejsza.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ogrzewanie

Post autor: Bolszewik »

Nie ma potrzeby dodatkowej dmuchawy, wręcz odwrotnie ja bym jej nie dawał. Dmuchawa jest przed cylindrami i tłoczy na nie powietrze. Jeśli będzie założona dodatkowa dmuchawa to mogą się robić jakieś cudowne zawirowania.

Rurę kup 100 aluminiową, elastyczną, taką jak kupuje się do podłączania łazienkowych pieców gazowych. Przy wejściu do kabiny podziel strumień powietrza. Tu możesz wykorzystać zestaw dławików z ogrzewania samochodu Część daj na szyby, część na nogi.

Uwaga z początku jest jeszcze zimniej jak na dworze, ale po chwili miło i ciepło.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: ogrzewanie

Post autor: Ursus »

No może i masz rację Bolszewik.
Z "aluductem" fi 100 też mądre.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ogrzewanie

Post autor: Bolszewik »

Przy okazji ogrzewania, zadbajcie o silniki. Gdy temperatura spada poniżej 5 st. C należy stosować tarczę dławiącą na turbinie powietrznej.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: ogrzewanie

Post autor: Witek2010 »

no mam tą tarczę dławiącą jedną sztukę nawet oryginalna chyba nigdy nie zakładana. dzięki za pomoc jutro pomyślę dalej. Musiałbym robić dziurę w kabinie na tą rurę bo póki co mam w podłodze na około 4 cm średnicy pewnie mało ciepła będzie dochodzić? szukam wszędzie i nie ma żadnych zdjęć aż dziwne.
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: ogrzewanie

Post autor: Witek2010 »

postaram się zrobić zdjęcie jutro. a może już ktoś ma zrobione to wrzuci
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ogrzewanie

Post autor: Bolszewik »

Ja mam wycięty okrągły kawałek dykty i przykręcony na zewnątrz wentylatora.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pawel807
Posty: 108
Rejestracja: 13 cze 2010, 10:52

RE: ogrzewanie

Post autor: pawel807 »

Bolszewik napisał/a:
Ja mam wycięty okrągły kawałek dykty i przykręcony na zewnątrz wentylatora.


Mógł byś zrobić zdjęcia i pokazać jak to wygląda ?

Bardzo bym prosił.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ogrzewanie

Post autor: Bolszewik »

http://picasaweb.google.com/Bolszewik3/ ... 9198121666

Śrubki mocujące siatkę są po prostu dłuższe o ok. 1 cm, tak że można założyć tekturę, podkładkę i nakręcić nakrętkę.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: ogrzewanie

Post autor: Witek2010 »

a to ty całkiem zasłaniasz wiatrak. ja mam taką że ona lekko przysłania tylko krawędzie. jutro zresztą zrobię zdjęcie i zobaczycie
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ogrzewanie

Post autor: Bolszewik »

No nie widać dokładnie ale przykręcona jest tylko na dwóch śrubkach. Od strony silnika jest taka duża szczelina w kształcie półksiężyca ze 3 cm na dł ok 15 cm . Wychodzi na to samo jak bym wyciął na środku otwór.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: ogrzewanie

Post autor: Witek2010 »

Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ogrzewanie

Post autor: Bolszewik »

Ciekawe, nigdy nie widziałem oryginału i zawsze myślałem że otwór jest mniejszy. Wychodzi na to że dławik to ok. 50 % normalnego prześwitu.

Znakiem tego muszę ściąć kawałek tarczy ?

Zegar temperatury po ok. 1,5 godziny pracy na dość dużych obrotach trochę się podniósł, znaczy się zahaczył o zielone pole. Dodam że temperatura była na poziomie - 18 st. C. Tylko ze ja nie bardzo ufam temu akurat wskaźnikowi. Ciśnienie oleju utrzymywało się w granicach ok 0,3 MPa.

Widziałem kiedyś gościa co miał zamontowaną kawałki plandeki miało to chyba dogrzewać całość tylko jakoś to mi nie bardzo pasuje.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: ogrzewanie

Post autor: Witek2010 »

Ja tam bym nic nie robił na twoim miejscu. Mój jeden władek nie wiem czy wskaźnik źle wskazuje ale w lecie nawet przy upałach dopiero gdy mu się podłączy np. kosiarkę rotacyjną to temp pójdzie na 60 a tak to 40 ciężko przekroczyć. A drugi znów to wystarczy że będzie chodził chwile i ma 40-50 a przy obciążeniu nawet ponad 80.

Tarcza jest na pewno oryginalna ale może była zakładana kilka razy jak ciągnik był nowy a tak to było bez niej i chyba mu to nie zaszkodziło. Teraz też wyciąłem jedną z tektury i pozakładam władkom na stare lata żeby było im cieplej :) wkońcu to już starce :D
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: ogrzewanie

Post autor: KECZO »

Dzięki koledzy za wrzucenie tych zdjęć z dławicami. Kolega T25_A1 ubiegł mnie z pytaniem *sarcasm*.
A czy jazda bez tej dławicy w zimie jest bardzo szkodliwa dla silnika ?
Sorry za banalne pytania ale dopiero zaczynam zabawę w te klocki (mechaniczne oczywiście:D)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ogrzewanie

Post autor: Bolszewik »

Nie wiem, ale skoro fabryka zaleca, pracy 5 min. koszt żaden, to założyłem.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: ogrzewanie

Post autor: Witek2010 »

u mnie 25 lat jezdzi bez ma drugi zestaw cylindry tłoki przebieg ponad 5 tys motogodzin licznikowo a przez długi czas nie działał jeszcze. ale jak fabryka zalecała to warto zakładać bo roboty to przy tym przecież dużo niema.
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: ogrzewanie

Post autor: Witek2010 »

zakupiłem rurę(10cm średnica) i znalazłem stary "wywietrznik" w poniedziałek spróbuję to zamontować.
ODPOWIEDZ