RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Wszystko o konnych maszynach
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: Bolszewik »

U mnie była podobna sieczkarnia, ale nie było dodatkowego koła do napedu z silnika. Sieczkarnia była umocowana w stodole, podobnie silnik. Pas nigdy nie spadał mimo ze płaszczyzna koła sieczkarni nie miała więcej niż 5cm. To koło pasowe z pierwszego zdjecia to czyjs wynalazek. Widziałem wiele sieczkarni w pracy (pamietam dobrze czasy gdy "sieczkopedy" były niemal w każdym gospodarstwie) i żadna nie miała drugiego koła. Owszem czasami były nabiy poszerzający pas blachy na kole głównym (nie mam pojęcia czy było to rozwiązanie fabryczne czy "kowalskie"). Owszem spotykało się sieczkarnie z wypuszczonym wałkiem do przodu ale to było do napedu z kieratu.
Koło z pierwszego zdjęcia to patent "kowalski" osadzony na miejscu gdzie była końcówka do kieratu (rodzaj prymitywnego kardana). Zwróć uwagę że ono zupełnie nie pasuje do tej sieczkarni całkowicie inny odlew.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: Bolszewik »

Pewnie że odlew jest org. ale na pewno nie od tej maszyny, jest całkiem inny i prawde mówiąc myślę że może być dużo starszy od sieczkarni. Koło jest segmentowe co może sugerować że pracowało w jakiejś maszynie gdzie potrzebna była duża wytrzymałość i mała waga dlatego też nie odlano całego koła w obawie że będzie pękać. Powiem szczerze że to koło jest więcej wg. mnie warte niż cała ta sieczkarnia.

Takie widziałem, a nawet jednej używałem, oczywiscie był już silnik. Ale z sieczkarni wystawał długi wał ok. 30 - 40 cm zakończony czymś co można by nazwać "zaczepem". Był to w istocie prymitywny kardan. Sieczkarnia ta stała i pracowała u brata dziadka. Zawsze się wściekałem jak jej miałem używać bo wirujący wałek z żelaziwem na końcu był skrajnie niebezpieczny. Na szczęście nigdy nikomu nic się nie stało.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: vauxhall »

a propos calowych srub-byly one powszechnie stosowane przed wojna,nawet lanz 12, verdampfer22/28, lanz lanz 15/30 sa wyposazone w polaczenia calowe.dopiero okres wojny byl silnym impulsem do unifikacji w systemie metrycznym.
jesli poswiecone zostalo tyle zaangazowania i srodkow to chyba warto zachowac calowe sruby,mozna je bez problemu kupic,a oryginal to oryginal



mam oryginalna tabliczke od pluga obracalnego eberhardt.jak bede w polsce to ja skopiuje.mam tez prospekty niemieckich plugow sprzed wojny
wojt
Posty: 28
Rejestracja: 27 lip 2007, 19:55

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: wojt »

ja mam na zbyciu maszynę do siana:)może ktoś byłby chętny bo troszkę szkoda mi ją dać na złom;)
link: http://www.agrofoto.pl/forum/przewracar ... 18976.html
fotka z zeszłego roku, stan tej maszyny się nie zmienił ale gdyby ktoś chciał to mogę zrobic nowe foty:)

Teraz odnowiłem inną maszynę do siana:D jak będe miał czas to wrzuce foty ocenicie jak mi wyszła:D
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: olowaty »

Śruby calowe dostaniesz w metalzbyt. Tylko że na zamówienie. Cena do 40 proc. wyższa niż w przypadku metrycznych.
przemek125
Posty: 230
Rejestracja: 28 cze 2008, 16:56

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: przemek125 »

Wrzuć foty bo chce zobaczyć twoje dzieło.
przemek125
Posty: 230
Rejestracja: 28 cze 2008, 16:56

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: przemek125 »

Full wypass:D
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: agrotechnik »

Ja pierniczę, ładna rzecz.:)
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: piotr31 »

A odważnik do czczego :confused:
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: drandrzej »

co Ty tam chcesz poprawiać :o

piękna jest , gratuluje

aż chciałbym sam zbierać takie ręczniaki , tylko mając maluchy w domu zdrowy rozsądek nakazuje odpuścić na kilka/naście lat
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: Deleted_User »

Posiadam taki sam tylko odmalowany.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: Bolszewik »

Posiadam bardzo podobny z tym że nia ma tego druta pod spodem. Za to płaskowniki zagięte są nieco na dół i jest kilak dziur do regulacji głębokości.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: hubert »

Gdzieś na wiosce wydziałem te i wiele innych maszyn w orli ozdoby ogródka;) Trzeba się przejśc, może można coś odkupić:D
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: Deleted_User »

No ja też nie mam tego druta.Ale tabliczka jest i chyba coś jeszcze pisze:).
Awatar użytkownika
zmenczony
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2008, 21:32

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: zmenczony »

A to następna maszyna z jego kolekcji, chociaż On sam jeszcze o tym nie wie. Dostanie ją jutro.B) Niestety ktoś zaczep odciął.:mad:
ObrazekObrazekObrazek
Wg. byłego właściciela maszynka ta była ciągnięta przez ciągniczek z silnikiem WFM, czy było jeszcze coś oprócz Mrówki ? A w ogóle do czego taka maszynka ?
Postawiłem obok 5-o litrowy baniaczek żeby wielkość pokazać.
przemek125
Posty: 230
Rejestracja: 28 cze 2008, 16:56

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: przemek125 »

Ten ciągniczek z silniekiem WFM to pewnia jakiś Sam.
Fajna zdobycz.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: Marcin125p »

Według mnie - może jako kultywator lub pielnik :uhoh:. Ale naprawdę niezła zdobycz.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: hubert »

Chyba pielnik bo widac tam na jednym zdjeciu pozostałość z obsypnika;)
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: klusek-rolnik »

Ten w kolorze minii jest z zamontowanym radłem a ten drugi z zestawem do pielenia w międzyrzędziu ;)
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Maszyny z mojej kolekcji.

Post autor: klusek-rolnik »

Ładna zdobycz... gratuluje... a co do koloru to warto było by je odświeżyć ale tylko w kolory oryginalne...
ODPOWIEDZ