Pieczątki, dedykacje itd.

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Ursus »

Wielu z nas gromadzi starą literaturę - czasami nawet gdy kolekcja jest mała trafiają się w niej jakieś perełki - bywa też tak, że sama książka nie jest szczególna, ale zawiera ciekawą dedykację, stemple itd. Proponuję tutaj wrzucać skany ciekawych pieczątek, dedykacji oraz niespotykanych wpisów w książkach ;)
Wydaje się to banalny temat, ale dzięki tym śladom możemy prześledzić historię danej książki i wyciągnąć wiele wniosków. Zachęcam do dyskusji.
Na początek kilka ode mnie:

W książce pt: "Ursus" pod redakcją Orłowskiego trafiła mi się dedykacja dla wieloletniego pracownika ZM URSUS

Obrazek

Kolejna ciekawa pieczątka z ksiażki "Modele maszyn rolniczych" z 1953 - pieczątka wskazuje pochodzenie książki z Szkoły Podstawowej w Zubrynku - zważając na to, że ta pozycja jest niesłychanie upakowana propagandą można zobaczyć, że miłość do ZSRR propagowano wśród młodzieży już od szkoły podstawowej i to przy okazji zajęć praktycznych - czyli robienia modeli :)

Obrazek

Następną ciekawą pieczątką odnalezioną na książce "Mechanizacja uprawy buraków" jest "Egzemplarz autorski" - nie za bardzo wiem co mogło to oznaczać? Może to, że należał do samego autora ?? Nie mam pojęcia :confused:

Obrazek

Niedawno dziadek pokazał mi swoją jedyną książkę, która mu się zachowała z dawnych lat :) Był to "Notatnik - poradnik Przewodniczącego Spółdzielni Produkcyjnej" na rok 1955 - dla mnie mało ciekawych informacji - większość dotyczy samej uprawy i hodowli, ale nie ma nic o maszynach czy ciągnikach - ani jednego rysunku czy zdjecia. Ale pieczątka dla mnie bardzo ciekawa :)

Obrazek

W "Poradniku mechanizatora rolnictwa" też znalazłem ciekawą pieczątkę - jako jedyna ksiażka w moich zbiorach pochodzi z jakiegoś POMu ;)

Obrazek

Ciekawe jest też to, że ksiażka "Pompy wtryskowe i wtryskiwacze ciągników" pochodzi z jakiejś jednostki wojskowej :)

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Marcin125p »

W moich książkach znalazłem:
"Młocarnie" - Szkoła Przysposobienia Rolniczego w Świętajnie
"Maszyny rolnicze" - Zespół Szkół Zawodowych w Szczytnie
"Modele maszyn rolniczych" - Państwowe Liceum Pedagogiczne w Szczytnie
"Jak obsługiwać maszyny rolnicze" - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie
W tych książkach są pieczątki natomiast w książce
"Maszyny rolnicze" M. Letoszniewa podpis byłego właściciela.
Pozostałe moje książki o maszynach (patrz- nasza literatura :)) nie posiadały pieczątek, autografów byłych właścicieli
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Ursus »

A jak ktoś ma książki jakieś z pieczątkami POM Oborniki Śląskie - to piszcie - chętnie odkupie :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Mirek »

Na książce którą wygrałem w konkursie retrotraktora jest słabo widoczna pieczątka POM Leszno:D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Ursus »

O ile pamiętam była to instrukcja od młocarni MSC 7B :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Marcin125p »

"Obsługa maszyn żniwnych" - Gromadzka Biblioteka Publiczna w Jasiennej
A w książce o prasie PZS-3A "Robot" jest na stronie tytułowej napis ZUM Popówko. I mam pytanie: co oznacza ten skrót ZUM?.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: rafal »

ja mam takie ksiązeczki z pieczątkami Agromy:
Obrazek

a druga jest z fajną pieczątką SERVICE

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Ursus c-325 »

Rafał, możesz przybliżyć co dokładniej jest w książeczce o zmianach konstrukcyjnych C-328? Są jakieś zdjęcia, rysunki? Ile stron?
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: rafal »

stron 53 i 50 rysunków
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Marcin125p »

W instrukcji do młocarni R-65 jest ciekawa pieczątka:
Obrazek
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: rafal »

kiedyś w modzie były takie pieczątki z tytułami. Nawet technik mechanik był tytułowany. :)
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: piotr31 »

NARZĘDZIA I MASZYNY ROLNICZE Z 1947r B) HODOWLA BURAKA CUKROWEGO .Przedsiębiorstwo Państwowe Wielozakładowe .GÓRKA dalej nie czytelne. w KRAKOWIE.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Marcin125p »

W książce pt "Ursus" dedykacja + pieczątki od ZBoWiD- owców, natomiast w instrukcji do "Warty" naliczyłem z 18 pieczątek POM-u w Mońkach.
Obrazek
Obrazek
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: Ursus »

Też mam w książce Ursusa podobną dedykację :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Pieczątki, dedykacje itd.

Post autor: klusek-rolnik »

Ja mam umowę kupna-sprzedaży Ursusa C-328. Wrzucić skan?
ODPOWIEDZ