Sprężarka w C 330 - przeróbki

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

Sprężarka w C 330 - przeróbki

Post autor: Wicher »

Witam,
Ostatnio zmuszony jestem zamontować do swojego C 330 sprężarkę, posiadam fabryczną SP 110, myślałem również nad taką od Stara 200.
Zazwyczaj układ pneumatyki jest całkowicie autonomiczny, tzn. z silnikiem łączy go jedynie pasek i podstawa, co ułatwia montaż fabryczny (przecież to opcja dodatkowa) ale nieco utrudnia obsługę i niestety obniża trwałość:)
Zastanawiają mnie dwie rzeczy: czy mogę podpiąć się z filtrem powietrza sprężarki pod filtr powietrza silnika, np. przez redukcję i otwór po świecy żarowej w kolektorze, bądź przez specjalnie dorobiony kołnierz pomiędzy kolektorem i filtrem? Czy zakłóci to w jakikolwiek sposób pracę silnika, bądź zaszkodzi sprężarce?
W tym rozwiązaniu chodzi mi o dostarczanie do sprężarki lepiej oczyszczonego powietrza, bo fabryczny filtr jest kłopotliwy w obsłudze i słabo oczyszcza a ja mam dużo pompowania latem a wiadomo że się kurzy wtedy...
Druga sprawa, czy warto w ogóle montować tam sprężarkę od Stara 200, czy może lepiej pozostać przy SP 110? Czy sprężarka ze Stara bardzo obciąża silnik? Na sto procent ma większy wydatek powietrza, trzeba przerabiać podstawę, za to można ją podpiąć do magistrali olejowej silnika co jeszcze bardziej ułatwia obsługę, bo nie dość że zamontowane mamy rozwiązanie z powietrzem z głównego filtra to na dodatek mamy smarowanie pod ciśnieniem filtrowanym olejem z silnika, co zapewni też tej sprężarce długowieczność:)
Kwestia finansowa nie wchodzi w grę, mam obie sprężarki w bardzo dobrym stanie.
Co o tym sądzicie?
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

RE: Sprężarka w C 330 - przeróbki

Post autor: piorun1234 »

Sprężarki samochodowe Star HS17, dane techniczne;
liczba cyl...........................1
średnica cylindra..............80 mm
skok tłoka........................36 mm
pojemność skokowa........229 cm2
max. obr. praca ciągła...2800 obr/min
obroty max. chwilowe....3000 obr/min
ciśnienie robocze................8 atmosfer
max ciśnienie chwilowe......10 atmosfer
moc zużyta przy ciśnieniu
tłoczenia 8 atm.................3.5 kW
wydatek przy 8 atm..........320 litr/min
wydatek przy 5 atm.......... 400 litr/min
Jak widzisz sprężarka ta ma dość duże zapotrzebowanie na moc ale i sporą wydajność . Co do filtra powietrza to faktycznie te filtry montowane fabrycznie są kiepskie . Pobieranie powietrza z filtra lub kolektora silnika to nie najlepszy pomysł bo panuje w tym miejscu małe podciśnienie podczas pracy silnika i zmniejszało by ilość powietrza dostarczanego do sprężarki a to z kolei odbije się spadkiem jej wydajności
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Sprężarka w C 330 - przeróbki

Post autor: Wicher »

Prawda że trochę by to osłabiło wydajność sprężarki, ale sprężarka nie musiałaby pokonać dość sporych oporów filtru - silnik zrobiłby to za nią, więc może nie byłoby aż tak źle. Chyba potwierdzi się to tylko w praktyce.
Takie zapotrzebowanie mocy dyskwalifikuje niestety sprężarkę ze Stara, za duże obciążenie przy jeździe z przyczepą. Trzeba pozostać przy SP 110 i 80-90 litrach na minutę.
A zakładając nawet że wydajność będzie mniejsza to o ile? Czy będzie to odczuwalne w praktyce, na przykład przy pompowaniu tylnego balonu? Trudno powiedzieć. Ewentualnie można założyć mniejsze kółko pasowe na sprężarkę żeby nieco więcej obrotów kręciła, może na zero wyjdzie.

Zastanawiając się nad tą sprawą zauważyłem, że rozwiązanie z podłączeniem sprężarki pod kolektor dolotowy jest stosowane we współczesnych silnikach ciężarówek, w tych turbodoładowanych...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
bob24227
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2013, 9:59

RE: Sprężarka w C 330 - przeróbki

Post autor: bob24227 »

W c360 sprężarka pobiera powietrze z kolektora dolotowego silnika i nie ma z tym problemu
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Sprężarka w C 330 - przeróbki

Post autor: Wicher »

W trzydziestce też można to łatwo zrobić, ale tak się składa że zrezygnowałem w swojej całkowicie z układu pneumatyki.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
ODPOWIEDZ