Kosiarka rotacyjna do SAMa

Wszelkiego rodzaju kosiarki ciągnikowe
Awatar użytkownika
z_daro
Posty: 297
Rejestracja: 14 lut 2008, 22:28

Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: z_daro »

Długo się zastanawialiśmy z tatą że potrzeba nam kosiarkę z wirującymi nożami bo mamy kosiarkę listwową ale przyjdzie większa trawa i się zapycha. Pierwsze myśleliśmy żeby zrobic coś we własnym zakresie, lecz to też łatwa sprawa nie jest ponieważ kosiarka musi pracowac płynnie dostosowac się do nierówności pola. Na szczęście trafiła się kosiarka czeska oryginalna miała 4 bębny ale ktoś ją uciął i zostały 2 czyli idealnie pod mojego SAMa 20km. Jest ona produkcji czechosłowackiej a rok budowy 1977 czyli już mając 35 lat chyba nada się na retromaszynę:D
Dałem za nią 300zł więc chyba się opłacało:D W planach jest zrobienie WOM do traktora i jakiś remont kosiarki i dodanie osłon bo BHP przede wszystkim:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: Wicher »

Dobry sprzęt!:D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: papiszon »

Kilka lat temu kupiłem taką, tylko oryginalnie dwubębnową. Trzeba było w niej wymienić wszystkie łożyska, zębatki oraz zregenerować lub nowe wałki. Po policzeniu kosztów naprawy, zrezygnowałem i odsprzedałem bez zysku (300zł). Koleś, co ją kupił włożył w renont 1200zł, a po dwóch latach poleciały mu nowe tryby i znów kilkaset zł w plecy. Klnie od cholery. Para zębatek 160-180zł. Dla porównania, do naszej kilka razy taniej (ceny sprzed 2 lat).
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: oman7 »

Tak czytam i patrzę na to przełożenie na tych kołach pasowych ale czy twój silnik sobie da radę z tą kosiarką?
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: Roman1313 »

Ma małą bezwładność ale w trawie sie dopiero okaże jak sobie radzi.
Ktoś mi gadał że trzymaki noży sa kiepskie ale też taką kupiłem po cenie i czeka na pierwsze koszenie.
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: darius »

Nie wiem czy będziesz zniej zadowolony,znajomy ma taką(nieskracana) to mi opowiadał że Mf 255 ma co ż nią robic bo czeskie kosiarki są ciężkie.
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: krakerss »

Jeśli silnik ma 20 KM ( km ? ) to nie zawracaj sobie głowy, nie pociągnie na 100 % takiej kosiarki. Mam kosiarkę pielęgnacyjna która potrzebuje zdecydowanie mniej ( jakieś 70 %) mocy i RS ma cieżko
Awatar użytkownika
z_daro
Posty: 297
Rejestracja: 14 lut 2008, 22:28

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: z_daro »

@papiszon to była 2 bębnowa wielka czy bębny takie małe jak moje??
@oman7 jeżeli uda mi się zrobic WOM żeby miał 540obr/min to myślę że spokojnie da radę.
@Roman1313 to czekam na relacje jak się spisuje twoja kosiarka:)
@darius no właśnie nie skaracaną, a nie wiem o co ci chodzi z tym że jest ciężka, mój SAM tą podnosi bez problemu.
@krakerss czemu ma jej nie pociągnąc przecież ona ma tylko 80cm szerokości, ludzie ciągają władkami T25 kosiarki 135cm i nie narzekają a taki T25 wcale jakoś dużo więcej mocy nie ma, po za tym do odważnych świat należy:D

A właśnie ma ktoś może jakąś instrukcje obsługi do tej kosiarki?? Potrzebuje bo rozbieramy ją z tatą i mamy trudności ze zdjęciem bębnów.
Z tym czy pociągnie czy nie to czas pokaże, tam wszystkie mechanizmy są sprawne za dużo nie mam zamiaru wymieniac bo jak faktycznie się okaże że pomysł z kosiarką to nie wypał to przynajmniej pieniędzy nie stracę.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: papiszon »

Moja była normalnej wielkości. Twoja jest skracana z czterobębnowej, więc jest o połowę mniejsza, ale zębatki są takie same. "Sam" powinien dać sobie z nią radę. Przy czym, czeskie podobno lepiej cięły trawę, choć faktycznie ciężkie są. O ile T-25, c-330 z polskimi, szczególnie 135cm dają radę bez problemu, to z czeskimi już gorzej. Kiedyś szwagier w swojej trzydziestce, podczas jazdy z taką kosiarą (miała jeszcze wszystkie osłony) pogiął ramię (belkę) podnośnika. Ty raczej nie powinieneś mieć takiego problemu jako, że jest półkosiarką, czyli lżejsza, a mniejsze bębny będą stawiały mniejsze opory podczas koszenia. Piszesz, że jest sprawna, tym lepiej, bo części są drogie. Instrukcji do niej nie mam i sam jej nie rozbierałem, ale mogę się dowiedzieć jak zdjąć bębny.
pawel81
Posty: 78
Rejestracja: 02 lip 2011, 8:59

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: pawel81 »

Esiok morze miec za ciężko. Mój ciapek z meduzą miewał czasami cięzko. Zalezy co będziesz nią kosił. Jeżeli np. lucernę to raczej odpada*tup* a masywne to one są*dull*
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: krakerss »

Witam
Zaprawdę powiadam nie pójdzie szans nie ma. Wiem temat przerabiałem w dwóch RS 09, Ten 18 Km ma ciężko z pielegnacyjną 155 -tką. Maszyna jest fabryczna gdzie tam do samoróbki. Z silnikiem 30 KM miał w sam raz. Pozdrawiam i powodzenia życzę.
Awatar użytkownika
Mentos22
Posty: 157
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:06

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: Mentos22 »

Jeśli zastosuje odpowiednią przekładnie zwiększająca obroty wałka kto wie może i silnik da radę jak nie spróbuje to się nie dowie , Ja zakupiłem niedawno do mojego władimirca kosiarkę rotacyjną tez czeską ztr 165 a kupiłem ją ze względu że u kolegi tez pracowała przy rusku a że go sprzedał to i mu kosiarka zbędna próbowałem ją rozbujać i daje radę bez problemu tylko trochę waży ale osłony metalowe przerobię na zwykłą plandekę :)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: chrapek3011 »

Obroty wałka to nie wszystko.540 na wałku jeszcze musi oddać odpowiednią moc do maszyny.
pawel81
Posty: 78
Rejestracja: 02 lip 2011, 8:59

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: pawel81 »

To prawda. masa orginalnej to 360 kg nie wiem jaka masa po skróceniu ale tuz musi być dośc mocny zeby dzwignąć ją do góry*dull*
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: papiszon »

Panowie. @z_daro wyraźnie napisał, że jego kosiarka jest ucięta i ma tylko 80 cm szerokości. Bębny mają po 40 cm średnicy (jeśli dobrze zrozumiałem). Pisze też, że jego sam bez problemu podnosi ten sprzęt. Ja ostrzegałem go dlatego, że ewentualny remont takiej kosiarki będzie drogo kosztował, ale skoro jest sprawna to niech sobie kosi na zdrowie. Czeskie kosiarki chyba miały też większe obroty bębnów.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: chrapek3011 »

Oj,oj.Tu nie chodzi o podnoszenie,a o moc przekazaną wałkiem na maszynę.Podnieść każdy podniesie,tylko czy da radę sobie ten sam z nią w robocie,bo 20 kucy to trochę mało.
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: oman7 »

~chrapek3011 ma rację chodzi o moc a nie o udźwig.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: chrapek3011 »

Do oryginalnej takiej na cztery bębny to czterdziestak czy sześćdziesiątka to tak aby,aby...Mało tej mocy,a co dopiero do sama...Sam do jazdy i na napędy też potrzebuje mocy a co dopiero jeszcze oddać na napęd maszyny,która jeśli nawet ,,Skrócona ,,jednak tej mocy potrzebuje.
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: oman7 »

Ursus C-330 ma co robić z meduzą a co dopiero 2CA90 żeby uciągnąć ta kosiarkę.
Awatar użytkownika
z_daro
Posty: 297
Rejestracja: 14 lut 2008, 22:28

RE: Kosiarka rotacyjna do SAMa

Post autor: z_daro »

@krakerss ja jednak jestem optymistą i twierdzę że pójdzie:D
@chrapek3011 wiem że oprócz odpowiednich obrotów musi przenieśc moc, ale innego wyjścia nie ma bo przecież jak zrobie szybsze obroty to będzie silnik zamulał a jak za wolne to z kolei będzie mała prędkośc bębnów, tak że 540obr musi byc i nie da się tutaj kombinowac (przyjmuje że obroty wałka będą 4x wolniejsze niż obroty przystawki która wychodzi ze skrzyni)
@pawel81 masz rację kosiarka oryginalnie ważyła ok. 360kg teraz wydaje mi się że poniżej 300kg bedzie:)
@oman7 udźwig i moc są ważne. Moc na wałku moim zdaniem wystarczy nie jestem jakimś katem tej trawy do koszenia mam troszkę bo ok. 0,5ha. Nie zamierzam nią kosic żadnych chaszczy czy lucerny jak ktoś pisał wyżej. Podsmumowując jak nie poskładam tego i nie spróbuje to się nie dowiem:D
ODPOWIEDZ