Deutz F2M 315

Dyskusje na temat innych ciągników
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

Deutz F2M 315

Post autor: G503 »

Witam, jak wcześniej pisałem niedawno wraz z bratem udało się nam zakupić okazyjnie Deutz'a F2M315. Deutz ma bardzo ciekawą historie więc na początku nie wypada jej nie opowiedzieć (co ciekawe ciągnik przez ponad 60 lat był w rękach jednej rodziny. ;D )

Na razie udało się nam ustalić że za czasów gdy Szczecin był jeszcze niemiecki, nasz ciągnik został sprowadzony przez firme Janson & Co. ;) (najprawdopodobniej na tereny Szczecina lub okolic). Oczym świadczy zachowana na masce tabliczka, niestety druga, przynitowana z drugiej strony maski zaginęła ;/

Obrazek


[Może jest tu ktoś z okolic Szczecina i słyszał kiedyś o takiej firmie lub chociaż o ulicy Altdammer?]


Nie wiemy w którym roku i gdzie dokładnie traktor został sprowadzony przez firmę Jansona ale wiemy że niedługo po wojnie gdy wujek byłych właścicieli wracał z niemieckiego obozu pracy przymusowej, przyciągnął ten traktor do Jordanowa gdzie też zachował się do dnia dzisiejszego :D

Obrazek

Zaraz po wojnie musiał to być pewnie jedyny traktor w okolicy wiec można sobie tylko wyobrazić jaka musiał wzbudzać wówczas sensacje :D Także długo po tym gdy zaczęły pojawiać się pierwsze ciągniki w Jordanowie nasz Deutz wciąż cieszył się niesłabnąca popularnością między innymi z racji tego iż jako jedyny traktor posiadał wyjście na napęd np. młockarni.

Od około 1986 r. ciągnik przestał być wogule używany. A w takim stanie zastaliśmy go w 2012, co prawda ubyło parę elementów i trochę zapadł się w ziemie ale wciąż prezentuje się świetnie ;)

Obrazek

Ale po zastosowaniu odpowiedniej siły perswazji udało się nam go zmusić do zmiany miejsca zamieszkania :D

Obrazek


Silnik narazie nie wykazuje chęci do współpracy (zapieczone pierścienie) ale o dziwo udało się nam bez problemu wyciągnąć wtryski i zalać cylindry naftą.

Obrazek


Teraz mam kilka pytań do ekspertów, patrząc na tabliczkę znamionową na silniku czy rokiem produkcji jest rok 1935?

Obrazek
Shot at 2012-04-18

Z czego pochodzi siedzenie i kierownica? bo raczej nie są to oryginały.

Obrazek
Shot at 2012-04-18

Czy ktoś kiedyś miał doczynienia z podobnym Deutzem, a może słyszał o innym egzemplarzu w Polsce? Poszukuje też namiarów na innych właścicieli F2M315 no i przede wszystkim namiarów na części, najważniejsze co teraz potrzebuje to felga żeby można było go postawić na kołach i swobodnie przetaczać , pomożecie?
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Jacek ze Skansena »

Siedzenie raczej od C 45 a kierownica od niego.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Ursus »

Siedzenie z późniejszej wersji C-45 lub C-451.

Kierownicy musisz dać jakieś bliższe zdjęcie.

A w ogóle to... Gratuluję świetnego nabytku. Czasu i $ będzie pewnie wymagał, ale jest to bardzo fajny ciągnik. Daj więcej fotek :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Deutz F2M 315

Post autor: drandrzej »

może chciałbyś sprzedać oponę tylną - jeśli jest w dobrym stanie ?

opona jest bombajowa , właśnie takiej szukam


gratulacje i wytrwałości w remoncie życzę , części do tego są spokojnie dostępne w DE
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Jacek ze Skansena »

całe koło jest bombajowe chyba. Dobrze trzeba popatrzeć. Tak mi się zdaje.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Ursus »

A mi się zdaje, że to rozmiar 24, więc jest dobra, ale do Zetorka ;) Więc jeśli chciałbyś sprzedać to wziąłbym może do swojego "dziadka" :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
TYMON
Posty: 228
Rejestracja: 05 lip 2007, 17:46

RE: Deutz F2M 315

Post autor: TYMON »

no piękny *flower* wiem kto ma takiego u mnie na wsi
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Deutz F2M 315

Post autor: drandrzej »

jeśli całe koło bombajowe - chętnie odkupię całe koło
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

RE: Deutz F2M 315

Post autor: G503 »

TYMON napisał/a:
no piękny *flower* wiem kto ma takiego u mnie na wsi
Może masz jakieś namiary na właścicieli tego Deutza? ;D Chętnie bym zadzwonił porozmawiać czy nie znajdą się unich jakieś części :D

Poniżej przesyłam link do zdjęć Deutza, widać na nich trochę lepiej kierownice, felgę i siedzenie.
Widzicie Panowie jeszcze jakiś inne nieoryginalne części lub braki ?

http://imageshack.us/g/339/dscn4588k.jpg/

Co do samej opony to jest w całkiem dobrym stanie, jest jedynie lekko spękana w okolicach rantu felgi poza tym wygląda na prawie nową ale felgi i opony narazie nie chce sprzedawać muszę się najpierw rozejrzeć za czymś czym je zastapie ale będę pamiętał.

Macie jakieś namiary na sklep z częściami do F2M315?

Dzięki za link do Aukcji z Deutzem, już dzwoniłem do właściciela i mam obiecane zdjęcia i jakieś prospekty, sam Deutz sprzedany, może jest na forum jego nowy właściciel ? :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Ursus »

Oświeć nas może jaki to rozmiar tej tylnej opony ;) ??

Kierownica raczej oryginał, lub z jakiegoś "niemca".

Ciekawy napęd od kosiarki jest tam, czyżby on był napędzany krótkim pasem transmisyjnym od przystawki pasowej ?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Wicher »

G503 gratuluję nabytku!
Tak patrzę na te zdjęcia i aż żałuję że teraz już nie ma przedwojennej estetyki w wyrobach przemysłowych, te mosiężne tabliczki są do dziś czytelne! I jak wspaniale się prezentują. Nie jak to łajno na nowym sprzęcie co się raz karcherem przejedzie i odłazi albo blaknie w słońcu...
Widać że ten ciągnik to "weteran" pracy w Polsce, ma nieco współczesnych detali od instalacji elektrycznej ale tym bardziej zasługuje na odbudowę.
Tak więc już na początku życzę Ci powodzenia!
Będę tutaj obserwować przebieg remontu, dowiem się czegoś nowego :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Deutz F2M 315

Post autor: drandrzej »

G503 napisał/a:

Co do samej opony to jest w całkiem dobrym stanie, jest jedynie lekko spękana w okolicach rantu felgi poza tym wygląda na prawie nową ale felgi i opony narazie nie chce sprzedawać muszę się najpierw rozejrzeć za czymś czym je zastapie ale będę pamiętał.

Macie jakieś namiary na sklep z częściami do F2M315?
super , będę wdzięczny za pamięć


np Granit sprzedaje częsci , w DE tego dużo jest

http://www.granit-parts.pl/opencms/GP/w ... sbereiche/
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

RE: Deutz F2M 315

Post autor: G503 »

Dzięki wszystkim za pomoc :)
Ursus napisał/a:
Oświeć nas może jaki to rozmiar tej tylnej opony ;) ??

Kierownica raczej oryginał, lub z jakiegoś "niemca".

Rozmiar opony podam w piątek jak wrócę do domu :)
Ursus napisał/a:

Ciekawy napęd od kosiarki jest tam, czyżby on był napędzany krótkim pasem transmisyjnym od przystawki pasowej ?
Tak, tak masz racje widać nawet kawałek tego pasa na jednym z czarno białych zdjęć :) szkoda tylko że sama kosiarka poszła na złom *no*
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Ursus »

Teraz właśnie przyglądałem się tym zdjęciom czarno białym. Widać, że kierownica jest taka sama, ale właśnie tylne koło jest inne. Pomijając już oponę, bo to jak wiadomo można było zużyć i zmienić, ale rant felgi jest inny.



Odnośnie Granitu. Mam gdzieś ich katalog, ale właśnie dotyczący zabytkowych traktorów. Mogę odstąpić bardziej potrzebującemu :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

RE: Deutz F2M 315

Post autor: G503 »

Sprawdziłem rozmiar tylnej opony i jest to jednak 12.75x28
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więc wszystkie felgi, tylna a tez przednie ( są 16" a powinny być 20" ) napewno nie są oryginalne. Traktor stoi na nieoryginalnych felgach pewnie dlatego że jak wynika z opowieści ludzi którzy pamiętają ten ciągnik, oryginalnie jeździł na żelaznych kołach :) które później zamienili na pneumatyczne. Fajnie by było teraz trafić na takie koła ale to raczej nierealne *no*

A co nowego z Deutzem ? udało się odblokować silnik, zapiekło jedynie na pierścionkach. Nawet przy wolnym kręceniu kołem pasowym pompa olejowa (tłoczkowa) zaczęła podawać olej :D
Obrazek

Obrazek

Kierownica jest raczej oryginalna, na dowód zdjęcie :D

http://www.deutz-traktoren.de/deutz_old ... 5_us_2.jpg

Jak myślicie, obręcz mogła była drewniana czy metalowa?
A poza tym to pomału zaczynają wychodzić wszystkie braki i przeróbki które się nazbierały przez lata.


Paweł co do katalogu to mam koleżankę której rodzice handlują częściami z granitu i obiecała mi się zapytać przedstawiciela handlowego o taki katalog. Jeśli mi się nic nie uda załatwić to na pewno się odezwę do Ciebie :)
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Deutz F2M 315

Post autor: jacek0106 »

Witam. Świetna sprawa taki duży rewizjer boczny bloku, widać przedwojenni konstruktorzy myśleli o człowieku który będzie ten sprzęt remontował. Wał widać bez srodkowego podparcia spokojnie wytrzymywał co świadczy o doskonałych materiałach.A ten układ chłodzenia to chyba grawitacyjny jest. Zresztą to że ten silnik odpuścił jest ciekawe i godne podziwu. Bierzecie się od razu za naprawdę stare sprzęty, to prawdziwy Biały Kruk. Ciekawe jak odpali, to będzie dopiero satysfakcja. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Ursus »

To chłopaki mieli rację - opona z Ursusa. A felgi na starych zdjęciach są raczej oryginalne - i na pewno inne niż obecnie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Deutz F2M 315

Post autor: cobraxx »

tył deutz + pewnie oryginalne felgi tyle

http://allegro.pl/deutz-tanio-i2288063009.html
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

RE: Deutz F2M 315

Post autor: G503 »

cobraxx napisał/a:
tył deutz + pewnie oryginalne felgi tyle
Super, dzięki :D jutro zadzwonię zapytać o tylne felgi, zobaczymy co z tego wyjdzie. Wyglądają bardzo podobnie do tych które często widziałem na zdjęciach, różnią się jedynie głębszymi wcięciami piasty, jeśli to nie oryginały to na pewno pochodzą z jakiegoś Niemca. Przednie nieoryginalne.
^Ursus napisał/a:
To chłopaki mieli rację - opona z Ursusa. A felgi na starych zdjęciach są raczej oryginalne - i na pewno inne niż obecnie.
A ta felga co jest teraz założona to też Ursus?
~jacek0106 napisał/a:
Ciekawe jak odpali, to będzie dopiero satysfakcja. Pozdrawiam.
Na razie musimy znaleźć brakujące koło bo inaczej spadnie nam z tych cegiełek przy odpalaniu :D Jest plan żeby odpalić poprzez koło pasowe w Deutzu i WOM w Zetorku, musimy tylko dorobić odpowiednią przejściówkę ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Deutz F2M 315

Post autor: Ursus »

Być może to będzie ursusowska felga żeliwna. Ona powinna być z dwóch skręcanych połówek.

Jak dobrze go ustawicie na drewnianych klockach, takich szerszych to nic Wam nie spadnie :) U nas Zetorki na 4 kobyłkach takich się docierały i było dobrze :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ