Zetor 25 - pytanie o blok i nie tylko

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
bart567
Posty: 56
Rejestracja: 24 wrz 2009, 0:26

Zetor 25 - pytanie o blok i nie tylko

Post autor: bart567 »

Witam. Założyłem ten temat ponieważ właśnie naprawiam zetorka (po raz kolejny) i w związku z tym miałbym kilka pytań.
Zacznę jednak od początku.
Zetorek sprawił mi ostatnio ot taką niespodziankę
Obrazek Obrazek
Nie ukrywam że akurat pęknięcie wału mnie zdziwiło. Problemów z głowicą, układem chłodzenia czy rozrusznikiem można się spodziewać, ale z tym się nie liczyłem. Tym bardziej, że wał był wymieniany 2 lata temu, a do momentu usterki ciągnik pracował wzorowo *dull* . W każdym razie przyczyna awarii jest już mi bliżej znana i nie będę się na ten temat rozpisywał.
Silnik chcę możliwie szybko złożyć, tak więc załatwiłem już nowy wał z całym blokiem silnika (tak żeby było oszczędniej:D), i właśnie w związku z tym nowym blokiem mam pierwsze pytanie.
Grzebałem już przy kilku zetorowskich silnikach i zazwyczaj spotykałem się z nadlewem w kształcie misy pomiędzy skrzynia korbowa a miską olejowa, takim jak na poniższych zdjęciach.
Obrazek Obrazek
Nowy silnik pochodzi z zetora 25k z końcowego etapu produkcji (kołnierz silnika z przewężeniami pomiędzy śrubami) i w nim taki nadlew nie występuje. Wszystko wygląda tak jak na zdjęciach poniżej:
Obrazek Obrazek
W jednym z moich zapasowych bloków nadlew ten występuje tylko pod jednym z korbowodów,
Obrazek Obrazek
nigdy się mu bliżej nie przyglądałem ponieważ myślałem że został wybity przez pęknięty korbowód. Teraz widzę, że to była zmiana konstrukcyjna.
Tak więc pytanie czy takie odelżone bloki były stosowane tylko w zetorach 25k, i czy bez problemu można je wrzucić do 25a, gdzie obroty są jednak trochę wyższe.

Jeszcze jedna sprawa. Do zetorka miałem sporo panewek, ale niestety wszystkie już wykorzystałem. Pewnie zakupie teraz zestaw z danrolu, jednak chciałem się dowiedzieć czy ktoś już je u siebie zakładał, jak duże mają naddatki i jak wygląda ich jakość?
A może ma ktoś do sprzedania panewki korbowodowe w dobrym stanie? (chociaż wiem ze to pytanie powinno znaleźć się w dziale ogłoszenia)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 25 - pytanie o blok i nie tylko

Post autor: Ursus »

No ciekawe to, bo ja nie spotkałem się jeszcze z blokiem, który tej przegrody nie ma, a jeśli nie miał to widać było ślady jej oderwania, czasami wyrównane dostępnymi narzędziami.
Dodam, że mam blok, który ma przewężenia na kołnierzu i przegroda w nim jest.
Ma ktoś pomysł na to?

Odnośnie pękniętego wału - jaką przyczynę wytypowałeś?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bart567
Posty: 56
Rejestracja: 24 wrz 2009, 0:26

RE: Zetor 25 - pytanie o blok i nie tylko

Post autor: bart567 »

a jeśli nie miał to widać było ślady jej oderwania, czasami wyrównane dostępnymi narzędziami.
W moim bloku nie ma śladów wskazujących na to aby były tam kiedykolwiek te przegrody. Widocznie jest to więc zmiana konstrukcyjna, obawiam się tylko aby nie obniżało to wytrzymałości odlewu.
Odnośnie pękniętego wału - jaką przyczynę wytypowałeś?
Złożyło się na to najprawdopodobniej parę przyczyn.
Po pierwsze podczas poprzedniej wymiany wału wymieniane było także koło zamachowe. Gdy teraz je ściągnąłem to okazało się że na części stożka koło pracowało pomimo mocnego dokręcenia.
Dodatkowo popełniłem ten błąd, że podczas tamtego remontu nie zawiozłem bloku do wytaczania. Poprzedni wał był krzywy i mn. dlatego go wymieniłem, przy zakładaniu nowego wstawiłem jedynie rozwiercone panewki myśląc, że wina leżała po stronie wału a nie nieosiowego bloku. Najwyraźniej się myliłem*no*.
Środkowa panewka główna miała jeszcze naderwany gwint, ale to było wynikiem pęknięcia wału, a nie jego przyczyną.


^Ursus, a może ty miałeś styczność ze sprzedawanymi nowymi zestawami panewek i możesz powiedzieć coś o ich jakości.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 25 - pytanie o blok i nie tylko

Post autor: Ursus »

Niestety, a może i stety póki co nie byłem zmuszony kupować tego zestawu. Cena trochę odstrasza, a przynajmniej dla mnie jest póki co za wysoka.

Z tego co rozmawiałem kiedyś z ekipą Danrolu to te panewki mają dość duży nadwymiar, więc powinny starczyć do maksymalnego stoczenia wału jaki można wykonać.

Ciekawi mnie temat tych przegród. Oglądałem z bliska przynajmniej z 10-15 bloków i albo przegroda była, albo były wyrwane ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Zetor 25 - pytanie o blok i nie tylko

Post autor: drandrzej »

mam ostatni komplet panewek z czechosłowacji - kupiłem kilka lat wstecz gdy jeszcze o danrolu nie było słychać , 1 komplet użyłem u siebie - ale był roztaczany w bloku - żeby wyosiować , żadnych zastrzezeń ,

komplet jest na cały silnik - panewki główne + korbowodowe , jeśli chcesz mogę ten komplet odsprzedać , wyglądają na oko tak samo - ja już nie mam potrzeby , kolejnego silnika nie będę remontował - 4 zetorki wystarczą :p

jak koło zamachowe drgało ,a to przecież waży , mogło dać taki efekt , przegrodą bym się nie przejmował - uważam że wiedzieli co robili na etapie konstrukcji
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 25 - pytanie o blok i nie tylko

Post autor: Ursus »

Ile Andrzeju taki komplecik sobie cenisz?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Zetor 25 - pytanie o blok i nie tylko

Post autor: drandrzej »

PW
ODPOWIEDZ