RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Czyli RS i inne
skfarek3
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2012, 14:10

RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Post autor: skfarek3 »

Witam jakiś czas temu przestało mi działać sprzęgło w moim rs09 ale ze nie miałem czasu tego robić to dopiero teraz się za to zabrałem i po rozpołowieniu silnika od skrzyni okazało się ze jeden z piesków mi pękł. I tu moje pytanie skąd mogę wziąć takie pieski. Gdzie to można kupić, czy pasują od jakiejś innej maszyny lub samochodu np. syrenki. Czy w ogóle można kupić nowe czy trzeba szukać używanych. A drugie pytanie to takie ze w bloku silnika zaraz obok filtra oleju troszkę niżej jest takie pokrętełko które się da w jedno stronę obkręcić a w drugą się cofa i pyka jak klucz grzechotka. Nie mam pojęcia co to jest i do czego służy. Proszę serdecznie o pomoc głownie w sprawie z tymi pieskami. Pozdrawiam i dziękuje z góry.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Post autor: marek »

Pieski pasują od docisku syreny.A to pokrętło o którym piszesz to tzw. filtr blaszkowy.Ma za zadanie oczyszczanie oleju w silniku.W moim rs-ie był połączony do cięgła gazu. ale ja przełożyłem to do cięgła sprzęgła.Chodziło mi o to ,że ruch cięgła sprzęgła jest dłuższy niż gazu i obrót blaszek czyszczących w filtrze był większy.A po drugie lżej mi się wciskał gaz.Takie filtry blaszkowe były też stosowane jako filtr oczyszczania zgrubnego w pierwszych Żukach i Warszawach.

Budowa wygląda tak.
http://www.truck-tychy.pl/p14100-filtr- ... a-rto.html
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Post autor: papiszon »

Tak zwana "grzechotka". W warszawach nie pamiętam, być może w dolnozaworowych, bo w górnozaw. chyba już tego nie było. Przynajmniej ja się z tym nie spotkałem. Natomiast w starach 29 (benzyniakach) była grzechotka. Była podłączona wsłaśnie pod cięgno sprzęgła.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Post autor: marek »

Grzechotkę miałem przy silniku dolnozaworowym w Żuku i tam była podłączona pod dźwignię sprzęgła .Stąd mój pomysł by przenieś tam napęd grzechotki przy rs-ie.Wydaje mi się że przy Starze 29 były dwie grzechotki -podwójny filtr. Gdzieś widziałem takie rozwiązanie , ale niestety nie pamiętam gdzie.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Post autor: Wicher »

Tak, w Starze były dwie grzechotki, połączone płaskownikiem. Pamiętam ich rysunek z jakiejś książki ;)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Post autor: krakerss »

Witam
Pieski na pewno nie pasują Nie psuj sobie głowy. Są tylko podobne. A jak będziesz chciał sam się przekonać to Ci odsprzedam. Ćwiczyłem temat pół roku temu wierząc że podejdą. Reanimowałem stare i jest ok. Szukaj używki.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Post autor: marek »

Gdzieś spotkałem opis że pasują.Ja sam nie próbowałem ich montować.Przepraszam za wprowadzenie w błąd.Wizualnie są bardzo podobne.Więc uwierzyłem że pasują.Miałem zapasowy docisk z jedną pękniętą łapką ale już sprzedany.
Tajfun
Posty: 81
Rejestracja: 17 kwie 2012, 21:41

RE: RS 09 Z kąd wziąć pieski do sprzęgła.

Post autor: Tajfun »

marek napisał/a:
Gdzieś spotkałem opis że pasują.Ja sam nie próbowałem ich montować.Przepraszam za wprowadzenie w błąd.Wizualnie są bardzo podobne.Więc uwierzyłem że pasują.Miałem zapasowy docisk z jedną pękniętą łapką ale już sprzedany.

Witam. ja też czytałem na forum, że pasują i byłem pewien bo są podobne, ale jak krakes niżej pisze że nie pasują to nie pasują i wierzę że wie co pisze bo ten temat niedawno przerabiał.
Ja dopiero może w lutym będę wymontowywał silnik i dopiero w tedy pomierzę te łapki i porównam z lapkami o syrenki, ursusa 25 i starej skody bo takie łapki mam.Wcześniej też ktoś pisał że od skody pasują ale puki nie sprawdzę to nie twierdzę.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ