Znalezione w sieci

Dyskusje na temat innych ciągników
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Znalezione w sieci

Post autor: Deleted_User »

Prosze abyscie powiedzieli co to jest.

http://www.burlinski.com/newblog/pictur ... raktor.JPG
Wiem ze ten traktor byl w jakims Muzeum w Gruzji przytocze słowa opisu:
"taki oto traktor z epoki modernizacji i kolektywizacji wsi"
"Niestety, nie chciał odpalić (fot.Agnieszka)":@
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: "z muzeum"

Post autor: Jacek ze Skansena »

Karol skąd ty bierzesz te fotki?
Każdy traktorek z tamtych lat jest fajny. Ten dość ciężki jak na pierwszy rzut oka. Jakiś Radziecki może.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: "z muzeum"

Post autor: Ursus »

Tak to chyba ChTZ - 15/20 ??
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: "z muzeum"

Post autor: Deleted_User »

No wiesz jak ja sie czegos uwezne to nie puszcze. A tak na serio to ja lubie wyszukiwać ciągniki w sieci. No właśnie tylko ja nic za bardzo nie wiem o nich. Ale te stare parkotki są dla oka miłe:);):D:p:lol:



i dzieki URSUS i Jacek wy zawsze przybadziecie w potrzebie.A wiecie jakies parametry tego traktora? np ile ma koni itp:confused:



żeby nowego tematu nie tworzyć http://www.skrzelinski.com/untitled/szwecja/22.jpg
VOLVO zamieściłem żeby sie coś o nim dowiedziec tak samo co o tym Radzieckim napiszcie bo ja jestem wszystkiego ciekaw. Taki jestem i już



, traktor z rolnikiem demonstrującym wiejskie śniadanko,
Ale tak do konca nie wiem czy to VOLVO?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: "z muzeum"

Post autor: Ursus »

To jest Steyr.



Zmieniłem nazwe tematu.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Znalezione w sieci

Post autor: oldtimer »

Fajny ten zielony Steyr... Mi ta marka kojarzyła się ze sprzętem do wywozu papierówki :) Tak jak wiekszości naszych rodaków Lamborghini kojarzy się z superszybkim autem... A ja mam przed oczami wielki ciągnik :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Znalezione w sieci

Post autor: Ursus »

Zazwyczaj inne skojarzenia mamy z takimi markami jak Steyr. Porsche, International, Lamborghini, Ferrari, Mercedes Benz, Renault, Skoda - wszystkie te marki produkowały lub produkują ciągniki. Jedynie odnośnie Ferrari to nie jestem pewny czy ta marka to jest ten sam koncern co produkuje sportowe auta czy tylko zbieżność nazw.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Znalezione w sieci

Post autor: Deleted_User »

OK URSUS. Ten lepiej pasuje
PRZECIEŻ ADMINISTRATOR (SUPER) MA ZAWSZE RACJE
:lol:
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Znalezione w sieci

Post autor: rafal »

A wracając do tego pierwszego traktora to jest dokładnie tak jak napisał Ursus: ChTZ 15/20. Produkowany jako kopia McCormicka 15/20 ,która w duzych ilościach dostarczano w latach 20 do ZSRR. Potem Rosjanie stworzyli własną produkcję. Zreszta to nie był jedyny skopiowany u nich amerykaniec.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Znalezione w sieci

Post autor: Deleted_User »

Aha to Ci Rosjanie mieli głowe do kopiowania. Ale do zbudowania samemu nie. TZW PAPUGI:lol:
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Znalezione w sieci

Post autor: oldtimer »

O rosyjskich kopiach...
Skopiowali motocykl BMW- co z tego wyszło wiedzą najlepiej właściciele oryginalnych starych urali...
Skopiowali pilarkę husqwarny... Cudo nazwali Tajga- psuło sie średnio co 2 godziny...
Jedyna dobra rosyjska rzecz, jaką miałem to młotek... Ale to trudno sie psuje...
A zresztą- polacy zrobili Junaka na wzór chyba BSA lub IFA... Pewny nie jestem. Też za długo chodzić nie chciał... prądnica, iskrownik, wieczne wycieki oleju...
Niech no może właściciele ciagników się wypowiedzą o rosyjskich kopiach... Bo szczerze, to ciągnika made by ZSRR jeszcze nie miałem...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Znalezione w sieci

Post autor: rafal »

Trzeba im oddać honor jeśli chodzi o ciagniki serii SHTZ NATI i późniejsze DT-54 , DT-75 to jest ich konstrukcja. Zresztą na uwage zasługuje doskonały elastyczny układ zawieszenia wózków gąsienicowych , którego nie mieli Amerykanie. Własną konstrukcją była również wersja SHTZ z napędem na gaz otrzymywany z gazogeneratora co wymagało wielu zmian w silniku.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Znalezione w sieci

Post autor: Ursus »

Zgadza się a apropo NATI to ostatnio w Automobiliście spotkałem się z rozwinięcem skrótu NATI (w artykule o Gazie 67)
NATI = Nauczny Awtomobilno-Traktorny Institut
To chyba stąd się wziął STZ-NATI.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Znalezione w sieci

Post autor: oldtimer »

Tak sie składa, że nowa prądnica w junaku trzymała niezbyt długo- zwyczajnie olej ją zachlapywał i nie było siły na uszczelnienie...
Wycieki to nie legenda, tylko fakt znany wszystkim właścicielom junaka od nowości (mój dziadek miał dwa)... Dopiero przerobienie na alternator sprawiało, że znikał problem prądnicy... Pozostawał problem zalewanego wodą iskrownika....
Junak jest robiony wg zasad rosyjskich- bez licencji, na wzór, z ulepszeniem po słowiańsu :)
Dobrze, że się nie wypowiadasz na temat trwałości urali... ;)

A ja mimo wszystko oczekiwałbym wypowiedzi na temat trwałości, usterkowości itp. własnosci ciągników z byłego ZSRR.

Pozdrawiam

proszę mi nie off-topować-agrotechnik
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Znalezione w sieci

Post autor: Ursus »

No właśnie - odnośnie motocykli proszę sobie założyć oddzielny temat w dziale Moto-ogólnie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Znalezione w sieci

Post autor: agrotechnik »

Mam takie pytanie odnośnie tego STZ. ile llat był produkowany, bo według niektórych osób, był robiony do lat 50-tych, a używany jeszcze dłużej w niektórych miejscach, ze względu na prostotę i łatwość obsługi, która nie wymagała studiowania instrukcji.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Znalezione w sieci

Post autor: Ursus »

Chodzi Ci o NATIego?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Znalezione w sieci

Post autor: agrotechnik »

No o natiego, tego co Karol pokazał.

Znalazłem bardzo ciekawe znaczki:
http://phillumeny.onego.ru/labels/russi ... page6.html

Zdjęcia ruskich ciągników w pracy:
-jakiś komunar
http://www.morozov.com.ua/images/p115-4l.jpg
-STZ-ty
Obrazek
Obrazek
Poszukam coś jeszcze, bo gdzieś widziałem STZ-NATI 15/20 z kombajnem S-1.
ODPOWIEDZ