Do czego są te ...

Ogólnie o ciągnikach
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Widziałem takie pomarańczowe światła STOP. Sam się zdziwiłem, ale rzeczywiście były.Wracając jeszcze do lamp OWS i tych dwudzielnych, co były montowane w Zetorach 25, to kiedyś na tym forum, ktoś mi powiedział, że te lampy produkowane były wyłącznie z podświetleniem tablicy. Otóż posiadam obie lampy - OWS i dwudzielną, bez podświetlenia tablicy. Może ta informacja przyda się Tobie Paweł, do przygotowywanego artykułu na temat Zetora 1946. Jeśli trzeba, wyślę zdjęcia.Chrapek, dzięki za info ;) Przyznam, że zegar mi się podoba i chyba dlatego zamontuje go w swoim Zetorku ;) mam tamten, ale ten jakiś taki starszy i ładniejszy mi się wydaje ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12246
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Trochę dziwne, aby stop był pomarańczowy, ale okej.

Ten zegar moim zdaniem to maks lata 50te, na pewno nie starszy.

Co do lampek OWS i tych dwudzielnych to na pewno w Zetorze 25 one nie występowały fabrycznie. Co widać na fotografii.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Do czego są te ...

Post autor: chrapek3011 »

Nie dziw się,bo tak było.

Nie ma żadnego związku lamp OWS i dwudzielnych z Zetorem.
Ursus napisał/a:
Oto zdjęcie.

Obrazek



To nie będzie oryginał.
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Wydaje mi się, że były montowane fabrycznie. Jest taki filmik o Zetorach z kroniki filmowej - chyba Paweł Ty go wrzucałeś ;) i tam jest moment, gdzie na hali produkcyjnej są Zetory. Jest tam jeden moment, gdzie widać te lampy dwudzielne. Tylko trzeba uważnie się przyjrzeć.
Przerzucam internet w poszukiwaniu informacji. Jak znajdę, to od razu dam znać.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Do czego są te ...

Post autor: chrapek3011 »

Zetorek miał lampkę dwudzielną ale w owalu a nie okrągłą.Oczywiście tylko z lewej strony,Stop i postój.A z prawej tylko postój.A myślę,że roczniki te pierwsze miały tylko lampkę z lewej strony.

A pro-po literatury...Paweł,masz sterty książek do Zetorów 25.I co?Nie ma w nich nigdzie zdjęcia z tyłu?
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5046
na tym filmie widać lampę. Szukam dalej ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12246
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

chrapek3011 napisał/a:
Zetorek miał lampkę dwudzielną ale w owalu a nie okrągłą.Oczywiście tylko z lewej strony,Stop i postój.A z prawej tylko postój.A myślę,że roczniki te pierwsze miały tylko lampkę z lewej strony.

A pro-po literatury...Paweł,masz sterty książek do Zetorów 25.I co?Nie ma w nich nigdzie zdjęcia z tyłu?
Widać, te pierwsze mają lampkę lewą taką jak pokazałem już na zdjęciu. Późniejsze mają owalną dzieloną lub owalną.

Prawe są praktycznie wszędzie takie same.

Jestem w trakcie spisywania pewnych rzeczy z książek i układania tego w całość.



Na filmie prawie nic nie widać... taka jakość... ale lampka prawdopodobnie to owalna, ale z chromowaną nakładką.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Do czego są te ...

Post autor: chrapek3011 »

Wysłałem Ci zdjęcia ,,ze zdjęcia,,.Widać,że te pierwsze miały okrągłe,z lewej większa,z prawej mniejsza...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12246
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Ta fotka co mi wysłałeś Sławku to niebawem w lepszej jakości będzie w artykule. I ta lampka jest taka sama jak z mojego zdjęcia powyżej - okrągła, dzielona.

A owalne były dzielone lub nie. A te nie dzielone mogły być z samym kloszem lub dodatkowo na klosz nakładało się nakładkę chromowaną.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Ale na pewno lampka jest dzielona. Pozostaje ustalić, czy były owalne od początku, czy najpierw okrągłe, a potem owalne.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Do czego są te ...

Post autor: chrapek3011 »

No to ja już wiem,że pierwsze były okrągłe.

Paweł o owalnych AutoPal,to wiem że były nie tylko takie jak Twoja,z nakładką chromowaną lub czarną,i samym tylko kloszem,ale były jeszcze inne,starsze...też na jednym zdjęciu z książki Zetor Traktors jest.
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Paweł, wydaje mi się, że to nie jest nakładka, tylko taka lampa. Nakładka by spadła podczas pracy ciągnika.
W necie znalazłem jeszcze jedno zdjęcie, ale nie ma jak linku wkleić. Zdjęcie jest podpisane kolcezetor.jpgSławek, wyślij mi to zdjęcie proszę ;)
filemon321@interia.pl
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Do czego są te ...

Post autor: drandrzej »

chrapek3011 napisał/a:
No to informuję,że takie lampki z pomarańczowym Stop-em były.Nawet OWS Kraków wypuszczał ze swojej produkcji z pomarańczowym Stop-em.To są lampki na dwie żarówki jednowłóknowe i nie było nigdy takich lampek z kierunkowskazem.

Baniak jest dederowski.
no to dodam że i owszem :-))

ja zastosowalem je w C45 rejestrowanym lutując dwuwłóknowa żarówkę żeby spełnic wymogi wspólczesnych przepisów w tym zakresie
czyli uzywam pom pola jako kierunek - ale to widać tylko na drodze :-))

Sławek a czy w Zetorze nie było detali do Zetorka 46-48 ?
dokumentacji , zdjec , eksponatów ?

moze coś wywąchałeś albo masz kontakt kogo tam pytać ?
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

W tych lampach co ja mam, klosze są szklane i plastikowe, wmontowane pomiędzy "nakładkę" dwudzielną i od spodu również razem zanitowane.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Do czego są te ...

Post autor: chrapek3011 »

drandrzej napisał/a:
chrapek3011 napisał/a:
No to informuję,że takie lampki z pomarańczowym Stop-em były.Nawet OWS Kraków wypuszczał ze swojej produkcji z pomarańczowym Stop-em.To są lampki na dwie żarówki jednowłóknowe i nie było nigdy takich lampek z kierunkowskazem.

Baniak jest dederowski.
no to dodam że i owszem :-))

ja zastosowalem je w C45 rejestrowanym lutując dwuwłóknowa żarówkę żeby spełnic wymogi wspólczesnych przepisów w tym zakresie
czyli uzywam pom pola jako kierunek - ale to widać tylko na drodze :-))

Sławek a czy w Zetorze nie było detali do Zetorka 46-48 ?
dokumentacji , zdjec , eksponatów ?

moze coś wywąchałeś albo masz kontakt kogo tam pytać


Stare filmy i zdjęcia są w internecie.Zetorki w Galerii niestety nie mają oryginalnych lamp,a co za tym idzie innych ciekawych detali do podejrzenia.Szkoda.
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

W sumie mamy jeden pewnik. Lampa owalna nie dzielona była stosowana w "bocianach", a dwudzielna w starszych modelach.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12246
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Mars napisał/a:
W tych lampach co ja mam, klosze są szklane i plastikowe, wmontowane pomiędzy "nakładkę" dwudzielną i od spodu również razem zanitowane.
Tak, to są te polskie co na zdjęciu masz powyżej.
Mars napisał/a:
Paweł, wydaje mi się, że to nie jest nakładka, tylko taka lampa. Nakładka by spadła podczas pracy ciągnika.
Nie spadnie, bo ta nakładka jest skręcana razem z kloszem.
Mars napisał/a:
W sumie mamy jeden pewnik. Lampa owalna nie dzielona była stosowana w "bocianach", a dwudzielna w starszych modelach.
Źle to uogólniłeś.
Lampa okrągła dzielona - stare Zetory, pierwsze ileś set sztuk
Później lampa owalna była tylko i wyłącznie - ale już różne - dzielone i nie dzielone.

Te dzielone są na poniższych fotkach. Montowane również w Zetorach 35 Super.
Natomiast ta stara, okrągła dzielona to także Zetor 15.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Właśnie rozebrałem lampy ;)
Te dwudzielne ze szkłem i te z plastikiem mają dwa osobne szkiełka, a nie jedno wspólne podzielone nakładką - ramką. Wewnątrz, w żadnej lampce nie znalazłem żadnych symboli.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12246
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Masz rację Paweł ;) W każdym razie mamy bazę ;)
ODPOWIEDZ