Do czego są te ...

Ogólnie o ciągnikach
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Witajcie ;)
Kto wie, i powie ;) do czego są te lampy i zegar ciśnienia oleju ?
Zdjęcia wkrótce ;)Przy okazji, kto wie jak powinna wyglądać lewa lampa do Zetora 25 z 1946 roku ? ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Wrzucam zdjęcia od Marsa i od razu odpowiadam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Reflektor wygląda mi na baniak od "enerdowskiej" lampy montowanej w naszych Ursusach - chyba C330, C360 - a szkło od WFM/SHL.
Bo nie jest to ani baniak od C325 ani od C45

Mała lampka to może być Ursus C-45/C-451. Ale ona ma szkło czerwone i pomarańczowe? Jeśli tak to odpada Ursus C-325, bo one nie miały kierunkowskazów, to prędzej w C328 jeszcze.

A zegar to od Skody Octavii starej na przykład - chociaż nie wiem czy akurat ciśnienie oleju w niej występowało. Może być też autobus Skoda Karosa, ciężarowe Skody z tego okresu itd. Zetor 25 niestety nie. Już prędzej do Supra by podszedł, ale też nie podejście od spodu deski rozdzielczej tak jak powinien być, tylko na wierzch.

Ponadto - Mars to jest dział o maszynach rolniczych - przenoszę temat do działu Ciągniki Rolnicze-Ogólnie
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Ok - dziękuję ;)Tą lampę dwudzielną widziałem na zdjęciu w instrukcji dla Zetor 25. Zdjęcie jest nawet na naszym forum. Postaram się znaleźć i podeślę link.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Zetor na pewno takiej nie miał.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Masz rację, ale to jest lampa czeska, nie polska.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

A po czym poznać tą czeską lampę ? Mam jedną taką dwudzielną, z oboma szkłami czerwonymi, i co ciekawe szkła są szklane ;) , a nie plastikowe. Może to ta ? Żadnych napisów i symboli tam nie ma ...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Tu wygląda jakby była chromowana. Mam gdzieś zdjęcie lepsze.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Podeślij proszę ;) masz jakieś szczegółowe informacje odnośnie tej lampy czeskiej ?



https://retrotraktor.pl/readarticle.php?article_id=66




https://retrotraktor.pl/readarticle.php?article_id=66
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Niebawem chyba trzeba będzie zredagować jakiś artykuł o Zetorach z 46 roku, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Te Zetory się różniły bardzo od wersji późniejszej, choćby detalami.

Za tym, że to jest lampka czechosłowacka przemawia też fakt,że na pewno nikt z tamtejszych konstruktorów nie ściągałby lampki z Polski, po to żeby ją założyć w traktorze. Mieli swoje wersje pod ręką. Popularniejsze są owalne w Zetorach, a także owalne podzielone.

Przednie lampy również były inne. Ponadto blacharka też inna.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Do czego są te ...

Post autor: drandrzej »

wątpliwości chyba nie rozwiejemy
raczej je namnożymy

żeby wiedziec potrzebne byłyby zdjecia nie ryciny

tamta lampka wyglada jak bombajowa - ze szkłem

te po prawej mam *rofl*
jeszcze z żarówkami TESLA ;)
szklane czerwone

Obrazek

Obrazek

ale jakoś nie widziałem tamtych lewych - może trzeba powęszyć na stronach CZ ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Andrzeju, jesteś pewny, że to są oryginalne? Mam oryginał, nowy, jest podobny, ale baniaczek bardziej płytki.



Zmierz średnicę - i napisz czy ma jakieś napisy. Porównamy z ciekawości :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Do czego są te ...

Post autor: drandrzej »

wrzuć zdj


masz odnośnik do kluczyka seata leona: cz srebrna ok 40 mm , cz czarna trochę mniej

średnica 55 dł 60 napisów nie widzę - z resztą jedna pomalowana pędzlem - musiałbym utopić w nitro
szkła sa lekko różne - jedno jest lekko bardziej płaskie albo głębiej osadzone w ramce i po prostu mniej wystaje - może kwestia uszczelki lub jej braku

obie kupione z zetorkiem "47 (skoda) tam gdzie było 5 zetorków (które stawały się z biegiem czasu dawcami części ) i na końcu zostały 2 - czyli "mój" + wrak total

była jeszcze 1 lampka -owalna dzielona z napisem stop ale gdzieś schowałem za dobrze
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

W artykule Pawła jest podpis pod zdjęciem , że jest to Zetor 25 z 1948 roku, może to pomyłka, a może rzeczywiście z 1948 roku, ale jeśli to rok 1948, to oznacza to, że lampki dwudzielne były montowane przynajmniej do 1948 roku. Jak by nie patrzeć, okazuje się, że lampka dwudzielna może być stosowana jako oryginalna w Zetorach do 1948 roku,chyba, że Zetor ze zdjęcia jest młodszy lub starszy. Czy zatem składając moje Zetory 25 przy założeniu, że wszystkie może zostać uznane jako oryginalna lampka ?Szukam tego wskaźnika ciśnienia oleju, pod kątem uwag Pawła, ale nic nie mogę znaleźć. Może jeszcze jakaś wskazówka ? ;)Dodam, że wskaźnik został wymontowany z Zetora z 1948 roku.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Oto zdjęcie.

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Dzięki Paweł ;)
I co teraz z tymi lampami tylnymi ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Taka mała jak tutaj to moim zdaniem nie te co ma Andrzej, ale też nie ta co mam ja. Ja mam widocznie tą nieco późniejszą.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Do czego są te ...

Post autor: Mars »

Czy są szanse, aby tą tylną lampę prawą mocno powiększyć, tak, aby nie stracić na jakości ?
Co do lamp tylnych tych "popularniejszych" (są i tak bardzo rzadkie) to myślę, że istnieje duże prawdopodobieństwo stosowania różnych lamp tylnych w Zetorach 25 i wersjach późniejszych, co Paweł zasugerował. Zastanawiam się jednak nad wersją, czy rzeczywiście Czesi nie zamówiliby lamp z Polski, zwłaszcza, że wszyscy znamy historię produkcji pierwszych modeli Warszawy.
Szkoda, że nie ma więcej informacji na ten temat ...
Pytałem w firmie Zetor. Nic nie wiedzą ...Obejrzałem kilka filmików na jutup ;) Moim zdaniem, w Zetorach T25 były inne tylne lampy, takie jakie Paweł pokazał na zdjęciu, było to kilka razy widoczne, a w Zetorach późniejszych "bocianach" były lampy tylne, te "obowiązujące" ;) . Pozostaje kwestia starej literatury i zamieszczonych tam fotografii. Jeśli się potwierdzą, to coś wypadałoby ustalić lub po prostu wypowiedzieć się na ten temat, ale to zadanie dla specjalistów naszego forum.Zwraca uwagę również mocowanie lampy prawej. Nie ma "daszku" i jest na blasze ...Pomyłka - nie prawej, a lewej lampy ;)Kolejne znalezisko w necie dotyczące wzory prawej lampy tylnej. Owalna dwudzielna została zastosowana dopiero w "bocianach". Na jednym z filmów było to dość dobrze widoczne.
Zetory 25 na hali produkcyjnej wyposażone były w okrągłą lampę dwudzielną.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Do czego są te ...

Post autor: chrapek3011 »

Ursus napisał/a:
Wrzucam zdjęcia od Marsa i od razu odpowiadam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Reflektor wygląda mi na baniak od "enerdowskiej" lampy montowanej w naszych Ursusach - chyba C330, C360 - a szkło od WFM/SHL.
Bo nie jest to ani baniak od C325 ani od C45

Mała lampka to może być Ursus C-45/C-451. Ale ona ma szkło czerwone i pomarańczowe? Jeśli tak to odpada Ursus C-325, bo one nie miały kierunkowskazów, to prędzej w C328 jeszcze.

A zegar to od Skody Octavii starej na przykład - chociaż nie wiem czy akurat ciśnienie oleju w niej występowało. Może być też autobus Skoda Karosa, ciężarowe Skody z tego okresu itd. Zetor 25 niestety nie. Już prędzej do Supra by podszedł, ale też nie podejście od spodu deski rozdzielczej tak jak powinien być, tylko na wierzch.

Ponadto - Mars to jest dział o maszynach rolniczych - przenoszę temat do działu Ciągniki Rolnicze-Ogólnie
Pomarańczowe szkło w tych lampkach było wykorzystywane do Stop-u...Zegar stara Skoda.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Do czego są te ...

Post autor: Ursus »

Pomarańczowy Stop?? Nie słyszałem o tym nigdy.

Co sądzisz Chrapku o tym baniaku lampy?


Zmobilizowałem się i zaczynam porządkować pewne informacje, niebawem zbiorę to w formie artykułu na temat zmian w pierwszych Zetorach. Wszyscy będą mogli zobaczyć, że złożenie Zetora 46r. to mega wyzwanie, a przy tym złożenie 10 z rocznika 47 wydaje się bułką z masłem ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Do czego są te ...

Post autor: chrapek3011 »

No to informuję,że takie lampki z pomarańczowym Stop-em były.Nawet OWS Kraków wypuszczał ze swojej produkcji z pomarańczowym Stop-em.To są lampki na dwie żarówki jednowłóknowe i nie było nigdy takich lampek z kierunkowskazem.

Baniak jest dederowski.
ODPOWIEDZ