Major 3011 - podnosnik

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
arty
Posty: 44
Rejestracja: 25 sie 2009, 17:48

Major 3011 - podnosnik

Post autor: arty »

Zastanawiam się czy to normalne czy szukac jakiegoś problemu.
Podnosnik - ogólnie daje sobie świetnie rade ze zwykłym sprzętem rolniczym, - pług 3 skibowy, brony itp.., ale chciałem ostatnio przewieźć betonowe kręgi - przepusty 50cm na belce - dałem deske i polozylem krag betonowy jak najbliżej belki - nie wiem ile wazy taki krąg, ale samemu ciężko było go wtoczyć...
podnośnik delikatnie podniósł i zaczęło cos terkotać wewnątrz i wyżej już nie poszło - praktycznie tyle co nad ziemia jakoś to przewiozłem.
czy wewnątrz jest jakiś zawór bezpieczeństwa?.
Wcześniej wiem ze pompa miała pęknięty cylinder i był on wymieniony - ale wtedy cos podwieszonego tylu opadało samo po wyłączeniu silnika.

Zastanawia mnie to bo widziałem ostatnio filmik jak gośc agregat z wałem podwójnym 3m naciągał takim zetorem i musial przód dociązyc bo dźwigało- ale podnośnik dawał radę - u mnie prawdopodobnie by tego nie dźwigną..
da się cos wyregulować - czy tak ma być i jest poprawnie??
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Major 3011 - podnosnik

Post autor: Ursus »

Być może to właśnie przeciążeniowy zawór terkotał. Radziłbym przy tym nie kombinować, chyba, że stwierdzisz że otwiera się rzeczywiście przy zbyt niskim ciśnieniu, niższym niż przewiduje to fabryka. Niestety nie znam jednak wartości prawidłowej dla tego ciągnika.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Major 3011 - podnosnik

Post autor: Wicher »

Może coś po prostu podlazło pod zawór i się nie domyka, pękła albo zużyła się sprężyna...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Major 3011 - podnosnik

Post autor: chrapek3011 »

A teraz po tym kręgu...jak założysz pług to jest wszystko normalnie???

Masz dwa zawory...jeden na pompie w dolnym deklu i drugi na cylindrze podnośnika...dostęp tylko po wymontowaniu albo pokrywy dolnej z pompą dla zaworu pompy i po zdjęciu kompletnego podnośnika dla zaworu cylindra.Ciśnienie robocze 120Atm.Dla Majorka siła podnoszenia na końcach cięgieł dolnych to 1000kg.
arty
Posty: 44
Rejestracja: 25 sie 2009, 17:48

RE: Major 3011 - podnosnik

Post autor: arty »

Pług podnosi bez problemu, nawet wryty w ziemie - już kiedyś wcześniej tez coś ciężkiego chciałem podnieść i tez tak było...
Trochę dziwne bo pług też trochę waży..
A może jest problem podnieść coś ciężkiego od samego dołu, a jak ramiona są już wyżej to idzie...

Będę to obserwował 1000kg to na pewno nie było - może 200-300




Jeszcze jedno pytanie tutaj aby nie tworzyć nowego tematu - odnośnie hamulca hydraulicznego.
Działa bezproblemowo przez wiele lat aż zaczęły się problemy..

Pedał trzeba wciskać bardzo głęboko aby zadziałały hamulce - po przełączeniu rozdzielacza na jedno koło hamuje bardzo dobrze to jedno koło.

próbowałem regulować na popychaczu pompy - ale chwile działa a za chwile blokuje hamulce i musze zwiększyć luz....
Już kilka razy jadąc nie miałem prawie wcale hamulca a innym razem naciskając hamulec zablokowało kola i musiałem popuścić na pompie, albo odpowietrznik aby dopuściło... ( zapowietrzone raczej nie jest - bo kilkukrotne naciśniecie pedału hamulca nie poprawia skuteczności/...

są może jakieś samoregulatory, albo inna regulacja wewnątrz bębna - jeśli tak to jak się do tego dostać?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Major 3011 - podnosnik

Post autor: chrapek3011 »

Podstawową sprawą jest grubość szczęk i zużycie bębna hamulcowego...w sumie to jeździłem nie jednym Majorem i C-4011,które miały dobre hamulce przy całkowitym wciśnięciu pedału.Luz pomiędzy tłokiem pompy a popychaczem powinien według instrukcji wynosić 1mm.Ale jak będą 2mm też się nic nie stanie.

Proponuje zdjąć zwolnice i obejrzeć bębny i szczęki.To pierwsze.
arty
Posty: 44
Rejestracja: 25 sie 2009, 17:48

RE: Major 3011 - podnosnik

Post autor: arty »

Czyli bez zdejmowania zwolnic się nie obejdzie??
Jak już to zdejmę to pewnie szczeki pasowałoby wymienić aby mieć spokój na kilka lat.. Trzeba będzie o tym pomyslec bo ostatno tez olej na feldze widze - gdzies od wewnetzrnej strony na deklu od zwolnicy jakby puszzcalo...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Major 3011 - podnosnik

Post autor: chrapek3011 »

Nie obejdzie się bo dostęp do bębnów,szczęk,cylinderków i taśm ręcznego tylko po demontażu zwolnicy z pochwą od obudowy tylnego mostu.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Major 3011 - podnosnik

Post autor: Wiesiek »

Mój podnośnik przestał nagle działać. Wszystko fajnie pracowało. Przy ostatnim podjeżdzie podniósł kosiarkę i opuścił. Nie znam układu podnośnika Majorka. Pompa pracuje na pewno. Olej też wygląda, że jest, bo naciśniecie drugiej dżwigni do kipra powoduje nieprzyjemny odgłos przeciązonej pompy i tłoczonego oleju Co może być przyczyną?
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2023, 8:26 przez Wiesiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Major 3011 - podnosnik

Post autor: Wiesiek »

W korpusie podnośnika za dzwignią do mocowania śruby rzymskiej jest wystający z korpusu mały bolec. taki przycisk jakby. Wygląda na to, że jest on wciśnięty, pomimo że ramię do którego do którego mocowana jest śruba nie odtyka go, odstaje jakieś 8 mm. Do czego on służy?
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Major 3011 - podnosnik

Post autor: Wiesiek »

Nikt mi nie podpowie w moim problemie?
pawelp1320
Posty: 182
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Major 3011 - podnosnik

Post autor: pawelp1320 »

Witam, czy pompa podnosnika od C360 będzie pasować do zetorka 3011?
ODPOWIEDZ