Kolczatka

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Awatar użytkownika
Traktorek98
Posty: 343
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:03

Kolczatka

Post autor: Traktorek98 »

Zima się zbliża ,coraz szybciej się robi ciemno to pomyślałem żeby zrobić kolczatkę do pługa UG 2 skibowego, ale żebym też mógł ją podpiąć do TZ to może czasem się przyda. Myślałem o szerokości na 4 skibowy pług czyli około 140 cm , żeby jechał po 2 razy po tym samym, a w przyszłości może będzie UG 4 to nie będzie trzeba poszerzać.
Chciałem to zrobić z rurki o średnicy około 8-10 cm i do około pospawać pręciki o długości 4-5 cm. Kolczatka miałaby mieć 2 takie wałki, wspólną ramę i 4 łożyska po 2 na 1 wałku.
Teraz tylko nie wiem czy to ma jakiś sens bo może to nie będzie spełniać swojego zadania. Nie budowałem czegoś takiego, na żywo też widziałem to tylko raz i mało to pamiętam. Chciałbym żebyście mi doradzili czy to wyjdzie, czy potrzebne jest jakieś dociążenie. Z jednej strony miałoby to mieć 3-punktowy układ zawieszania a z drugiej mocowania na łańcuch do pługa.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Kolczatka

Post autor: Wicher »

No cześć,
Poluj na fajansie na wałki od rozrzutnika, albo (najlepiej) cały adapter, będziesz mieć prawie gotowy sprzęt ;) wystarczy go tylko zwęzić.

Kolce zrobisz sobie nawiercając wałki na przelot i wkręcając w nie pręt z gwintem na całości tak żeby wystawał i ucinaj... Mniej roboty jak ze spawaniem.

Jak chcesz mieć zaczep do pługa i do TZ to dospawaj sobie do dołu 2 sworznie do belki i przykręć słupek związany łańcuchem z tyłem wałków - będziesz mógł podnosić na 3 punkcie. Jeśli słupek zrobisz dobrze to i do pługa będziesz go przykręcać, jako dźwignię nośna dla kolczatki.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
ODPOWIEDZ