ursus 4011 rozpoznanie

Wszystko o naszych Ursusach
Radmac
Posty: 26
Rejestracja: 14 cze 2019, 12:47

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: Radmac »

W instrukcji:

Obrazek

Trzeba będzie chyba dolać oleju.
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

Radmac pisze: 25 lut 2024, 17:44 W instrukcji:

Obrazek
To nie rozwiewa wątpliwości czy kreska na miarce jest w dobrym miejscu dla 4011.
Ale .... odnośnie tego rozbryzgiwania przez wał, odległość między wykorbieniami wału, a dolnym rantem bloku silnika i osadzeniem bagnetu jest taka sama dla 4011 i c360
... wiec rodzaj miski olejowej nie będzie miał znaczenia. Odległość kresek na bagnecie do poziomu wału jest taka sama dla tych ciągników. Jedynie wejdzie więcej oleju niz w instrukcji.
U mnie wlane jest już 10l (zamiast
książkowego 9l), traktor przepalony wiec olej rozszedl się i do min. na bagnecie brakuje troszeczkę....
Radmac
Posty: 26
Rejestracja: 14 cze 2019, 12:47

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: Radmac »

Zetor

Obrazek
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

I tak trzeba będzie zrobić :)
szubinska
Posty: 519
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: szubinska »

Jaką uszczelkę powinien mieć bagnet oleju silnika ? Katalog nie precyzuje tego za bardzo.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: Ursus »

Ciekawa sprawa, nigdy się nie zastanawiałem, bo zawsze lałem pod wskazanie bagnetu.

A ciągnik ładnie wygląda, ale faktycznie to już 10 lat :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: Rafallll360V1 »

Jaki Ral na korpusie ?
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

Nie mam Ral, żaden nie pasuje. Żadnego innego nr. tez nie mam. Kolor robiony na podstawie org. elementów.
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

szubinska pisze: 26 lut 2024, 7:27 Jaką uszczelkę powinien mieć bagnet oleju silnika ? Katalog nie precyzuje tego za bardzo.
Nie wiem jaka powinna być, dałem oring, taki, żeby pasował i nie spadał.
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

Panowie, problem mam... hamulce grzeją się i blokują ( nie całkiem ale dosyć mocno.... )
Z góry uprzedzam, nie mam doświadczenia z hamulcami w tych ciągnikach.

Pompka Fragokov ( jak się zagłębić w internet, wcale nie są to jakieś wspaniałości )
- Pompki:
jedną kupiłem kilka lat temu , żeby jakoś wjechać i z hamulcem zjechać z lawety jak przywoziłem traktor do siebie.
Od tamtej pory pompka leżała. Założyłem teraz i przy odpowietrzaniu, od przodu, od pedału - od sworznia pchającego (pod gumowym mieszkiem) jest niewielki wyciek.
Pomyślałem, że to od tego leżenia przez jakiś czas więc kupiłem nową. Na nowej to samo, przy odpowietrzaniu też taki niewielki wyciek....
Czy pedał hamulca ma lub powinien mieć jakoś ogranicznik skoku ?
W instrukcjach i katalogu nie widzę czegoś takiego i fizycznie u mnie też czegoś takiego nie mam.

Zacząłem czytać, oglądać filmiki itp.
Szczęki kiedyś kupiłem i założyłem jednakowe nie wiedząc, że tam jednak mogą być też inne czyli współbieżne i przeciwbieżne.
Zdjąłem zwolnice.... (żal było patrzeć jak piękny lakier jednak trochę odpryskuje ze śrub :oops: )
Zrobiłem sobie po jednej szczęce przeciwbieżnej, odciąłem po kawałku okładziny.
Bębny weszły bez najmniejszego oporu. Złożyłem wszystko, odpowietrzyłem , traktor swobodnie można było przepychać, czyli cylinderki nie zablokowały niczego.
Wyjechałem .... po około 300 m i dwóch nieostrych hamowaniach, blokada, dymienie...
Ostygło, odłączyłem przewody hamulcowe, żeby może cofnęły się tłoczki w cylinderkach, dalej trze...
Zdjąłem zwolnice ponownie... na szczękach widać miejsce w których ociera - istotny ślad jest na szczękach, które teraz są jako współbieżne.

-Cylinderki:
- też Fragokov.
Tłoczki - podłączyłem sprężone powietrze i wydaje się, że w miarę chodzą, ale jakoś tak nie równolegle.
Regulatory w tłoczkach tylko imadłem można przesunąć.
Tropiąc w internecie np. na kanale Retrotraktor "HAMULCE URSUS C-4011 C-355 C-360 | Poradnik warsztatowy"
znalazłem taki oto wpis :
Obrazek

O zacinaniu się tych fragokovów można znaleźć więcej, ludzie piszą, że z tymi cylinderkami też loteria. Szlifować niczego nie będę, prędzej kupię jakieś inne.
Na razie nie mam pomysłu co dalej... pewnie poleci cały zestaw, ale nie wiem co tu kupić.
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: Martek »

Szczęki lekko chodzą na trzpieniu?
Piszesz, że cieknie Ci pompka hamulcowa? W takim wypadku jak w ogóle hamulec ma dobrze działać, wymień. Wątpie by dalo się w takim wypadku dobrze odpowietrzyc. Blokuja sie oba kola? To oryginalny uklad 4011 z jedna krotka pompka i rozdzielaczem?
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

Układ jest z jedną , krótką pompką, rozdzielacz pod siedzeniem.
Pompka jest nowiutka, też czeska, poprzednia była użyta tylko przez jeden dzień, ale potem leżała przez kilka lat.
Wyciek z pompki jest niewielki, śladowy ( na poprzedniej tak samo) i wydaje mi się, że pojawia się tylko po bardzo głębokim naciśnięciu pedału, stąd pytanie czy powinien istnieć jakiś ogranicznik skoku pedału. Wszystko ładnie się odpowietrza, żadnych pęcherzyków nie ma.
Wyciek- czy w ogóle ktoś to sprawdzał, ten wyciek zatrzymuje się w gumowym mieszku, na posadzkę nic nie kapnie ( przynajmniej przez dłużysz czas) chociaż w mieszku jest otworek i może jak się obróci go do dołu to z czasem coś kapnie.

Poza tym, jeżeli przy blokujących się hamulcach odkręcam przewody hamulcowe, a przyblokowanie nie odpuszcza to jednak nie pompka.

Nie rozpędzałem się jakoś na max ( traktor na dotarciu) ale przy hamowaniu, koła biorą bardzo dobrze i równo.
Nie mam zdjęć, ale kolejna rzecz, którą zauważyłem, bolce- popychacze miedzy cylinderkiem, a szczękami były trochę skoszone nie prostopadle do cylinderka, a inny nie prostopadle do szczęki ..
( z tego co czytam to czeskie piny-popychacze bywają dłuższe, nie mam na razie z czym porównać)

Na trzpieniach szczęki chodzą dobrze , luz w sam raz, tutaj nie ma czego się przyczepić.

Zastanawia mnie też luz na prowadnicy szczęki, u mnie te luzy są na poziomie 5,5- 6,2 mm.
Gdzieś wyczytałem, że max do 5 mm ten luz powinien wynosić ?
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: Martek »

No jak odkrecenie odpowietrznika nic nie zmienia to ewidentnie blokuje wewnątrz, szczeki na pewno dobrze chodza, spreżyny sciskające dobre i dobrze założone w takim wypadku pozostaje cylinderek. Nie wiem jak mocno Ci blokuje te kola, moze ta autonastawa w cylinderku sie rozrusza ;p

I jest tam na trzpieniu który wchodzi w pompkę ogranicznik, blacha wygięta w "C"
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

Tak coś jak "C" na tym popychaczu pompy to mam, zastanawiałem się jaka ma być rola tego.
Jest trochę rozgięte, dwa chyba nadal za krótkie będzie, ale to ma chyba regulację.
Nie wiem jaki powinien być wymiar tego "C" ....albo inaczej, nie wiem jaki ma być skok tłoczka w pompie. Ale dowiem się...
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

Ze skokiem pedału był mój błąd i już wyregulowane. Skok w tej pompce to 35mm.
Obrazek

Hamulce nadal nie zrobione.
Pytanie, czy ktoś z Was próbował zakładać do szczęk/cylinderków w ursusie, sprężyny z zetorów (typu 5211 itp.) ?

Jeszcze nie mam ich fizycznie, ale z tego co już wiem, są z drutu 3,2mm , a te do ursusa mają drut 2.5mm.
Zetorowskie mają też więcej zwojów.
Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia?

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: Ursus »

Jeśli nie cofnąłeś tłoczków w cylinderku maksymalnie do środka przy montażu, to żadna sprężyna nie cofnie samoregulatora. Moim zdaniem generalnie luz pomiędzy samoregulatora pierścieniami a tłoczkiem jest w tych ciągnikach za mały i tłoczki za mało się cofają - ale nie powinno to powodować blokowania. Dziwne to jest, ja montuje Fragokovy i oprócz jednej wadliwej pompki (nie dawała ciśnienia) przez lata nic nie miałem problemów. Raz mi się hamulce gotowały, ale finalnie się okazało, że źle odpowietrzyłem na szybko przed wyjazdem do Wilkowic jak zmieniałem dzień przed w nocy rozdzielacz na nowy bo ciekł.
Ale po odhamowaniu nic nie blokowało mi. A taśmy są ok? Luźne? Popuść je mocno, tak żeby w ogóle ręcznego nie było i wtedy popatrz.
Zawsze zakładałem szczęki jednakowe 4 i nigdy też nie było z tego powodu problemu, szczególnie w C-4011, gdzie fajnie się odpowietrza na jednej pompce.
A bębny miałeś bez progów?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

Bębny bez progów, taśmy od ręcznego puszczałem tez bardzo luźno.

Chodź Ci o luz miedzy pierścieniem samoregulatora, a tloczkiem?
Czy za ciasny pierścień samoregulatora wzgledem cykinderka? Bo to nie podoba mi się bardziej.
Wiadomo, pierscien względem cykinderka za luźny nie może być ponieważ szczęki będą się zużywały, a tłoczki będą wracały za głęboko...ale te co mam są bardzo ciasne moim zadaniem.
Kupiłem wczoraj cykinderki, jakies brike stop - tech rol? Jakos tak ....
Na stole chodzi to luźniej niz fragokov.
W sklepie tez dostałem info, ze mieli troche reklamacji na cylinderki fragokova.

Czy podczas produkcji, pierścień samoregulatora jest zaciskany na tłoczku , czy tłoczek jest dwuczęściowy, składany, ściskany po założeniu pierścienia?
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: ursus 4011 rozpoznanie

Post autor: RRC »

Odpowiadając (sobie) , ale może komuś też się przyda.
Sprężyny z Zetora nie podejdą, zwłaszcza tam głębiej, pod cykinderkiem. Sprężyna będzie ocierała o odlew.
Poza tym będzie odpychała szczęki, szczęki oprą się o prowadnicę.
Same sprężyny są z pewnością mocniejsze , ale nie da rady tak.

Obrazek

Co do tłoczków, da się je rozłożyć, a wtedy, w ew. desperacji, można zastanawiać się nad kombinowaniem z luzami.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ