Jakie ładowanie we władku

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

po dzisiejszej jeździe sprawdziłem woltomierzem akumulator i wskazywał 15,2 v czyli co jest przeładowany?a przed uruchomieniem miał 13,7 v. Teraz tak mi przyszło do głowy,że na alternatorze mam ustawione jakby po środku między latem a zimą, może w tym ustawieniu jest błąd.?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Bolszewik »

Ustaw na lato.

Spoczynkowa wartość napięcia dobrze naładowanego akumulatora powinna wynosić 12,5 V
Napięcie ładowania powinno wynosić 14,5 V przy wysokich obrotach.

PS. Sprawdź poziom elektrolitu bo pewnie podgotowałeś akumulator.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Majo »

A jeśli nie pomoże przestawienie to oddaj regulator do regeneracji.

Masz akumulator bezobsługowy czy otwarty?
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

brat go kupował i montował, także nie wiem, ale sprawdzę . Pewnie chodzi ci o to czy można dolać ewentualnie elektrolitu?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Majo »

Dokładnie :)
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

odświeżę temat, chciałbym oddać regulator napięcia do sprawdzenia tylko nie wiem jak on wygląda i gdzie się znajduje, podpowiedzcie gdzie go szukać
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: chrapek3011 »

W starym typie znajduje się pod tablicą rozdzielczą a w nowym pod plastikiem na tylnej pokrywie alternatora.
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

ale jak on wygląda , czy w metalowej czy plastikowej obudowie, kształt, wymiary + - , kolor obudowy, jeśli pod deską to pewnie przy amperomierzu, tak ?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: chrapek3011 »

Po lewej stronie w czarnej podłużnej obudowie.
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

za regulator wezmę się w przyszłym tyg, odkręciłem alternator i do niego idą dwa przewody jeden odpowiada chyba za ładowanie i kontrolkę połączony jest z + na baterii a drugi? a drugie pytanie jeżeli rzeczywiście mi przeładowuje akumulator to może to być przyczyną częstego przepalania żarówek?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: chrapek3011 »

Czyli jak tylko dwa przewody to nowy typ alternatora z regulatorem.Za wysokie napięcie ładowania powoduje przeładowywanie akumulatora,rzecz w tym przypadku raczej oczywista.Co do przepalania żarówek to musi ono być bardzo ponad normę.
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

tzn ,że regulator jest wbudowany w alternator ? jeśli tak to dobrze,że go wymontowałem do sprawdzenia . ciągnik jest z 84 r to już w tym roczniku montowali nowsze alternatory?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: chrapek3011 »

Tak,alternator razem z regulatorem.Ten rocznik miał już nowy typ.U mnie był 1983 z takim alternatorem.
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

w poniedziałek zawiozę go do sprawdzenia i może się sprawa wyjaśni<br><br><br><br>zrobiłem zdjęcia tego regulatora, może ktoś wie w którym sklepie go dostanę
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Bolszewik »

Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

ok ,dziękuję Panie Bolszewikwymieniłem ten regulator napięcia i sytuacja wygląda następująco , podczas jazdy bez świateł amperomierz jest prawie na 0 nawet jak jadę na 6, jeśli załączę światła w czasie jazdy tj, delikatnie na - 0, Nie mierzyłem ładowania alternatora na max obr, ale zmierzyłem na wolnych ( 700-800 ) to pokazało 12,2 V- czy to nie za mało? Po jeździe i zgaszeniu silnika napięcie na akumulatorze było 12,7 ( to chyba dobrze ładuje )Jeszcze jedna sprawa po włączeniu masy nie świeci mi się kontrolka . Nie wiem czy to przez to, że zmieniłem regulator czy po prostu coś nie styka. Jeśli możecie się odnieść do tego co teraz opisałem to będę wdzięczny.
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: grzegorz 1969 »

Wygląda że masz nadal problem z ładowaniem, lub zły miernik, sprawdz np. w samochodzie i będziesz wiedział jak wskazuje.
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

miernik jest dobry, podejrzewam ,że teraz za słabo ładuje tak?
jak byłem u elektryka to coś mówił o nieświecącej się diodzie , ale o jakiej diodzie to nie potrafił mi wytłumaczyć
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Bolszewik »

Alternator powinien dawać ponad 14 V. A te ruskie dają czasem pod 15 V. W starszych alternatorach była śrubka do regulacji napięcia zima / lato. Przy ustawieniu zimowym dawał coś koło 16 V.

Nawet na wolnych obrotach powinno być bliżej 14 V.

Proponuję prosty test. Wieczorem odpal traktor dojedź do ściany na około 2-3 metry i gwałtownie dodaj gazu. Powinno być wyraźnie widać że światła mijania jaśnieją.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
zloty
Posty: 48
Rejestracja: 25 kwie 2015, 22:59

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: zloty »

tego testu to nie dam rady zrobić, a odnośnie tej diody która się podobno nie świeci to za co ona odpowiada?
ODPOWIEDZ