t-25 podnośnik

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
urmet
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:52

t-25 podnośnik

Post autor: urmet »

Witam, przeczytałem większość postów dotyczących podnośnika, więc już zrobiłem:
- wymieniłem uszczelki w siłowniku.
- wymieniłem uszczelki w rozdzielaczu.
- wymieniłem olej - jest pod zakrętkę.
- celem odpowietrzenia odkręcałem śrubki: - na rozdzielaczu - po lewej patrząc od strony kierowcy (chyba 14), - na filtrze -taka duża nakrętka, - na siłowniku - śrubka na krawędzi.

i nie pomogło.

Objawy:
- podnosi ale z małą siła, pług podniesie, cięższe już nie.
- na wolnych obrotach opada
- przy zmianie kierunku na rozdzielaczu - nie opada - muszę stanąć po belce, żeby belka opadła.

Nie wiem jak zdiagnozować układ, gdzie może być problem. może manometr na siłowniku bądź pompie ??
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: t-25 podnośnik

Post autor: KECZO »

Oleju pod nakrętkę? Może być troszkę za dużo. Obok korka wlewowego masz wkręcany bagnecik i jego wskazaniami się kieruj. Do odpowietrzenia układu wystarczy tylko kilkakrotne podniesienie i opuszczenie ramion podnośnika. Ogólnie to wygląda na jakąś nieszczelność i ciśnienie ucieka.
urmet
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:52

RE: t-25 podnośnik

Post autor: urmet »

nieszczelność tzn ? mozesz rozwinać

umyłem myjką cały układ i wszędzie jest sucho.
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: t-25 podnośnik

Post autor: KECZO »

Nieszczelność ale wewnętrzna: zużyta pompa, nieszczelne suwaki w rozdzielaczu, uszkodzona gładź cylindra w siłowniku. Opcji jest kilka.
Awatar użytkownika
pop
Posty: 797
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

RE: t-25 podnośnik

Post autor: pop »

Rozumiem,że w położeniu"0"nie opada pod obciążeniem i domyślam się,że wajcha nie odbija samoczynnie.Nie wiem dokładnie o co chodzi z tą zmianą kierunku na rozdzielaczu,opuszczanie czy zamieniasz przewody?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: t-25 podnośnik

Post autor: Bolszewik »

Filtr oleju sprawdź.

Czy rozdzielacz odbija sam w położenie neutralne gdy włączy się podnoszenie / opuszczanie ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Mf 50
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2013, 21:42

RE: t-25 podnośnik

Post autor: Mf 50 »

Kolego Urmet u góry na rozdzielaczu po prawej stronie jest pokrywka na dwie śruby na klucz 14 tam jest tłoczek wkręć tam śrubę 10 i zobacz czy chodzi lekko czy jest zacięty lub nieszczelny na oringu jak będzie zacięty ten tłoczek to nawet nie sprawdzisz ciśnienia w hydraulice .Jak to nie pomorze to tylko zostaje wymiana pompy hydraulicznej .Jak macie jakieś pytania na temat mechaniki przeróbek ciągników rolniczych i hydrauliki siłowej dzwońcie z pytaniami to podpowiem naprawiam i przerabiam ciągniki od 16 lat tel 883-883-615
urmet
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:52

RE: t-25 podnośnik

Post autor: urmet »

- wajcha nie odbija automatycznie.
- w położeniu 0 neutralnym - tu sprawdzę czy nie opada.

Ze zmiana kierunku na rozdzielaczu miałem na myśli - wajcha w dól na max. czyli opuszczanie

Czy rozdzielacz odbija sam w położenie neutralne gdy włączy się podnoszenie / opuszczanie ? NIE

Jak najlepiej wymontować/sprawdzić filtr oleju ?

Jak pisałem podnosi ale nie opuszcza w ogóle - coś musi być nie tak w rozdzielaczu.

Kolego Mf50 zrobię jak radzisz.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: t-25 podnośnik

Post autor: Bolszewik »

http://www.retrotraktor.pl/forum/viewth ... ad_id=2715

https://picasaweb.google.com/116718836 ... 9842600434

Odkręcasz śrubkę na górze i wyjmujesz "talerzyki" jest ich bodaj siedem. Umyć lub wymienić.

Sprawdź też odpowietrznik.

Jeśli magistrala olejowa jest drożna (dopływ i powrót oleju), a jednocześnie podnośnik zachowuje się jak opisałeś to problem tkwi w rozdzielaczu. Gdyby tylko nie miał siły podnieść to mogła by być pompa. Nie rozumiem że opada na małych obrotach tu obroty nie mają nic do rzeczy po wykonaniu pracy w położeniu max lub min lewarek odbija do neutralnego i blokuje belki w położeniu max/min.

Oleju masz na pewno za dużo o jakieś 10 cm. sprawdź na miarce jak pisali koledzy.
Postawię na to że błąd jest w rozdzielaczu. Wymieniłeś uszczelki, a przy okazji coś źle złożyłeś lub rozdzielacz był już wychlastany.

Tak czy inaczej to co pisałem na początku o filtrach i tak musisz zrobić.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
urmet
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:52

RE: t-25 podnośnik

Post autor: urmet »

Panowie mam pomysł jak sprawdzić siłownik tj. podłącze odwrotnie przewody. Na rozdzielaczu ustawię wajchę na podnoszenie to siłownik powinien przesuwać się w odwrotnym kierunku. Jeśli tak się stanie to za 100% jest rozdzielacz. Jak myślicie ? Jeśli nie opadnie to może zabezpieczanie na siłowniku ?- ale nie jest wciśnięte więc powinno być ok.

Bolszewik - dzięki za opis filtra, miałem obawę że nie da się go zdemontować bo jest bardzo blisko ramy i wkład by nie wyszedł górą.
Nie wymieniałem wszystkich uszczelek w rozdz. z zestawu naprawczego. Tylko tam gdzie mi olej wypływał przez wajchę tj. o-ring, guma przeciw pyłowa, łoże kulki. Tego palca metalowego nie wymieniałam - nie wiem jak sprawdzić czy jest zużyty ?
Jak pisał Mf50 rozbiorę jeszcze zawór przelewowy.

Jak sprawdzić czy pompa nie jest zużyta czy jest jakiś odczep na manometr i jakie powinno być ciśnienie ?
Mf 50
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2013, 21:42

RE: t-25 podnośnik

Post autor: Mf 50 »

Ciśnienie na dobrej pompie powinno być ustawione na 140 atmosfer na zaworze po prawej stronie rozdzielacza u dołu ciśnienie sprawdza się na wyjściu z rozdzielacza na hydraulikę zewnętrzną czyli na wyjściu na wywrot przyczepy .
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: t-25 podnośnik

Post autor: Bolszewik »

Obawiam się że manometr + armatura by go podłączyć będzie droższa niż nowa pompa oleju *annoy*
Więc poszukaj kogoś kto może Ci to pożyczyć, bo mało prawdopodobne byś użył tego ponownie przez następne 10 lat.

Ciśnienie znamionowe dla hydrauliki to 13 - 14,5 MPa
Ciśnienie zaworu bezpieczeństwa to 15,5 - 17,5 MPa
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
urmet
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:52

RE: t-25 podnośnik

Post autor: urmet »

Odkręciłem zawór przepływowy - tłoczek chodził, ale profilaktycznie wymieniłem ornig.
Natomiast z filtrem było więcej zabawy, ponieważ musiałem wyjąc blachę z siedzeniem żeby się do niego dostać. Co przy starych śrubach nie obeszło się bez kątówki.
Filtr był bardzo zapchany (talerzyków było 10), ale po czyszczeniu okazało się że hydraulika działa jak nowa :))
Panowie dzięki za pomoc.

Wajcha dalej nie odbija no ale trudno.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: t-25 podnośnik

Post autor: Bolszewik »

U mnie da się wykręcić od tyłu bez manewrów z siedzeniem i blachą pod nim.

Jeśli siły powróciły, ale rozdzielacz dalej nie odbija to w nim tkwi błąd. Niestety nie pomogę bo jeszcze nie rozkręcałem.

Fajnie że się udało *tup*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
-Jan-
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2015, 7:51

RE: t-25 podnośnik

Post autor: -Jan- »

Przyczyną nie odbijania rozdzielacza w pierwotne położenie jest najczęściej zapchane sitko znajdujące się w środku suwaka. Aby przeprowadzić naprawę niezbędna jest całkowita rozbiórka rozdzielacza. Można go zdemontować z ciągnika, lecz lepiej jest pozostawić przykręcony korpus do traktora, gdyż wtedy nie trzeba odkręcać tych wszystkich rurek. Jednak gdy zostawi się korpus w ciągniku trzeba będzie zdemontować mechanizm włączania pompy hydraulicznej gdyż nie uda się zdjąć dolnej pokrywy rodzielacza. Aby wyjąć suwak należy jeszcze zdemontować górną pokrywę z dźwigniami. Po wyjęciu suwaka rozbiera się go poprzez odkręcenie w jego dolnej części śruby z nacięciem na śrubokręt płaski. W jego wnętrzu znajduje się sitko, ktorego zanieczyszczenie jest najczęstszą przyczyną wspomnianych kłopotów. Wszystkie części należy wymyć w oleju napędowym i złożyć w odwrotnej kolejności. W rozdzielaczu trzeba zawsze dawać nowe uszczelki.
bogumil1980
Posty: 4
Rejestracja: 10 mar 2013, 20:30

RE: t-25 podnośnik

Post autor: bogumil1980 »

Witam, urwało mi sie ucho od korpusu podnośnika na którym był siłownik ,czy ktoś miał taki przypadek?
ODPOWIEDZ