Zetor 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Rafic
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2015, 23:05

Zetor 25

Post autor: Rafic »

Witam stałem się posiadaczem zetorka i mam kilka pytań, ale na początku kilka zdjęć. I co o nim sądzicie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze mam ten rarytas :)
Muran001
Posty: 321
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

RE: Zetor 25

Post autor: Muran001 »

Zamierzasz doprowadzić Zetora do oryginału?
Jeśli tak, musiałbyś zmienić maskę od C-330 na oryginał, zdjąć kabinę, zdjąć nakładki od oryginalnych błotników.
Rafic
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2015, 23:05

RE: Zetor 25

Post autor: Rafic »

O tym akurat wiem możecie mi powiedzieć czy to jest 25t? Czy 25a? Bo na tabliczce koło kierownicy jest 25t a w dowodzie 25a rok produkcji w dowodzie 1957.
Grigs
Posty: 654
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Zetor 25

Post autor: Grigs »

Po wyglądzie i z "kół" sądząc można że to wersja "A" wersja "T" już nie była w produkcji tego rocznika, bardziej jeszcze upewnić się idzie co do wersji, tak np. jak zliczy się ilość zębów na jednym trój-trybie od wałka sprzęgłowego.
Rafic
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2015, 23:05

RE: Zetor 25

Post autor: Rafic »

Gdzie jest ten wałek pod którą pokrywką?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor 25

Post autor: Majo »

Pod pokrywą skrzyni biegów. W pierwszej komorze licząc od silnika.
Rafic
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2015, 23:05

RE: Zetor 25

Post autor: Rafic »

Co możecie powiedzieć mi o tej tabliczce?

Obrazek
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Zetor 25

Post autor: drandrzej »

tabliczka jak tabliczka , sprawdź czy numery zgadzają się ze skrzynią biegów
Rafic
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2015, 23:05

RE: Zetor 25

Post autor: Rafic »

Numery na tabliczce silniku i skrzyni takie same jak w dowodzie



Mam jeszcze pytanko do was ciągnik stał 10 lat nie odpalany z podwieszonymi zaworami. Próbowałem go odpalić, ale nic z tego nie wyszło. Przy kręceniu rozrusznikiem puszcza czasem dymka, ale dym czasem leci też z kolektora ssącego. Co to może być? Czyżby zawory ssące były lekko otwarte? Czy wtryski zapiekły się? Pompa podaję bynajmniej do wtryskiwaczy.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2563
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Zetor 25

Post autor: SEBRIGHT »

Jak masz ściągniętą pokrywę zaworów, na początek możesz bez wysiłku sprawdzić czy zawory pracują.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Rafic
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2015, 23:05

RE: Zetor 25

Post autor: Rafic »

Zawory pracują, ale martwi mnie pompa, gdyż jak odpowietrzyłem wszystko i odkreciłem lekko przewód od wtrysku to moim zdaniem powinno być większe ciśnienie. A to tylko lekko leci.
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Zetor 25

Post autor: klaudiusz »

piszesz że lekko leci ale równo z dwóch rurek jednakowo ?
środkowa śruba odpowietrza pompę.
przewód to nic , musisz czuć jak korbą kręcisz czy wtryski pracują czy rurki dają na zmiana charakterystyczne odgłosy wtrysku paliwa. to da ci obraz pracy po kolei całego układu . Tak z grubsza na początek. Zaworom też się przejrzyj nie zaszkodzi postukać ruskim kluczem.
Chyba wody w układzie paliwowym nie miał, i cylindry rdza nie zjadła.
jest to twój pierwszy traktor?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor 25

Post autor: Majo »

Co do działania wtrysków to kręcąc korbą i dotykając ręką przewodów wysokiego ciśnienia czuć drgania przewodu w momencie wtrysku :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12223
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 25

Post autor: Ursus »

Najlepiej wyciągnij wtryski i podłącz do przewodów i wtedy kręć - zobaczysz czy rozpylają i jak rozpylają.

Odnośnie zaworów - może być, że zardzewiała jest przylgnia zaworowa i nie ma już szczelności. Jeśli nie uda się odpalić gdy ogarniesz pompę to proponuję zainwestować w uszczelkę i po prostu zdjąć głowicę i przejrzeć. Nie zaszkodzi chociaż dotrzeć zawory albo - jeśli masz chęć faktycznie zrobić traktor porządnie - dać głowicę do regeneracji. Sam się przekonałem, że silnik Zetorka ze zrobioną głowicą od podstaw a z mega słabą szczelnością na pierścieniach - potrafił w ciepły dzień bez grzania niemal na dotyk zapalić podczas próby.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Rafic
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2015, 23:05

RE: Zetor 25

Post autor: Rafic »

Chce go odpalić z jednego powodu, po prostu nie mam jak go przetransportować do ciepłego garażu, głowica będzie i tak ściągana, oddana do regeneracji, od razu zobaczę w jakim stanie są tuleje i tłoki. Chcę zrobić go na tip top.

Gdy kręcili rozrusznikiem nie było nic czuć na przewodach, dlatego poluzowałem nakrętkę i tam zaczęło dosłownie leciutko wypływać. Cały układ był odpowietrzany.
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Zetor 25

Post autor: klaudiusz »

witaj
dałem ci proste pomysły które bym zastosował wiem po moim zetoreku on źle znosi np.jak braknie paliwa w baku troszkę potrzebuje aż się spamięta . Gaz do dechy i musi pompować
-odkręć zaślepke z blachy i zobacz listwę czy sekcje obraca przy gazie na całego.
korbą też powinno pompować .
Jak zamkniesz odpreżnik to czuć że ma kompresję.
pozdrawiam
klaudiusz

Majo- twój hybrydowy zetorek ma inne nuty na których gra. *annoy*
Rafic
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2015, 23:05

RE: Zetor 25

Post autor: Rafic »

Ogólnie pompa wyjęte już razem z wtryskami i komplet wysłany do regeneracji. Końcówki wtrysków strasznie zabite. Gdy pompa powróci trzeba będzie działać dalej.
Kilka
fotek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazekg]Obrazek[/URL]

Obrazek
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor 25

Post autor: Majo »

Klaudiusz o jakich atutach mówisz? :D
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Zetor 25

Post autor: klaudiusz »

Majo przecież napisałem *music*

No po zdjęciach widać już teraz ze sprawa zetorka wjechała na szerokie tory .
Życzę fajnych wrażeń z remontu.
pozdrawiam
klaudiusz
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor 25

Post autor: Majo »

Aaaa... nuty... A ja atuty przeczytałem :)
ODPOWIEDZ