instalacja elektryczna w traktorze sam

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
chicken1224
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2015, 15:09

instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chicken1224 »

Witam kolegów.
Posiadam traktor sam z silnikiem 1HC102 moc 11
Zamierzam zrobic w nim instalacje elektryczna. Jaki alternator polecacie? Chcialem kupic z ursusa 330. Znajomy elektryk powiedzial ze mam kupic instalacje z ursus 330 i wedlug tego on to wszystko podlaczy. Ma ktos taka instalcje zrobiona? Czy jak kupie ja w sklepie to sa tam wszystkie potrzebne wiazki, czujniki stop itp. Bo mam zegary z ursusa w stacyjce i chcialbym aby mi to wszysko podlaczyl. Czy uda sie podlaczyc obrotomierz? Prosze o porady. Jestem nowy jak zle dodalem post prosze o przeniesienie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: Majo »

Jeśli masz SAM'a to nie kupuj wiązki dedykowanej do jakiegokolwiek traktora.
Kable będą albo za długie (to jeszcze pół biedy bo można przyciąć) lub za krótkie, a dokładanie po 5cm bo brakło jest bez sensu.

Poszukaj schematu i wg niego zrób instalację.

Wontpię, że podłączysz obrotomierz... W C-330 wyjście na obrotomierz jest na wałku sprzęgłowym na dedykowanej przystawce.
chicken1224
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2015, 15:09

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chicken1224 »

Sasiad mial wlasnie obrotomierz z 30 ale nie dowiem sie jak byl podlaczony bo niestety sam sprzedany a sasiad nie zyje. Czyli lepiej twoim zdaniem kupic kable i pociagnac cala instalacje? A alternatro z auta moze byc?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: Majo »

Oczywiście. Do samów robić samemu :)

Alternator może być każdy byle pasowało mocowanie i napęd oraz napięcie i prąd ładowania.
Awatar użytkownika
elektroserwis 91
Posty: 15
Rejestracja: 12 wrz 2015, 20:52

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: elektroserwis 91 »

Miałem doczynienia z org instalacją do c-360 kicha totalna kable słabej jakości czyli do c 330 pewnie ten sam materiał idzie..... Moje zdanie jest takie, że najlepiej kupić sobie kable z metra i zrobić samemu konkretnie albo zlecić jakiemuś elektrykowi, masy puszczać w kablach jak najwięcej się da itd... W razie potrzeby służę pomocą przy budowie instalacji ..
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chrapek3011 »

Te instalacje,które są dziś w sprzedaży to nie są żadne oryginalne!!!
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: AndrzejD21 »

Taki facet dziadkowi zmieniał instalacje w c 360 3p, dziadek nie dojechał do domu, już światła nie świeciły, kable wylatywały z wsuwek, wszystko robiłem od początku sam, i już 3 lata jeżdżę.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: Majo »

Budowa instalacji to prosta sprawa...

Wystarczy rozeznać sie w schemacie, mieć sklep elektryczny i motoryzacyjny, np. elektromechanika od którego można pożyczyć prasę do konektorów, narzędzia i checi i juz jest :)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: Bolszewik »

Zakładałem instalację kupne do C-328, C-355 - korekty są niezbędne bo po pierwsze zwykle kabel zasilający akumulator ma za mały przekrój, po drugie przeważnie są robione do prądnicy.

Zakładałem też instalację od C-360 do T-25 - niewiele przeróbek. W zeszłym roku zakładałem od C-360 do jugola TV-521 - trochę bawitka było, ale wyszło spoko.

Polecam zakup gotowej instalacji i sensowną jej korektę nie jest to trudne, ale pracochłonne i wymaga staranności. Ja zawsze oprócz zaciskania lutuję końcówki i zakładam termokurcze.
Ktoś wspominał o dodatkowej masie i to jest klucz do sukcesu, zawsze ją dokładam, wciągnięcie dodatkowego kabla w wiązki to żaden problem.

Wykonanie całej może i jest proste, ale na pewno będzie drogie jeśli komuś to zlecisz.
Za wymianę instalacji biorę 100 - 200 zł zależy ile muszę dołożyć własnych materiałów (alternator, uchwyty, kable akumulatora klemy itd. ). Gdybym robił ją od podstaw plus koszy całego osprzętu 500 zł minimum.

Do tego alternator np. Golf III o ile pamiętam jest na zwykły pasek klinowy.

Jedyna ważna sprawa pomiędzy instalacją C-330 , a C-360 to kwestia czy kierunek będzie osobno czy zespolony z obrysówką.


PS.
Instalacja C-360 w TV-521:
https://picasaweb.google.com/1167188366 ... 5732541522
kontrolki
https://picasaweb.google.com/1167188366 ... 5631304914
dodatkowa masa od akumulatora dodatkowo zmasowana na mocowaniu alternatora(niebieska)
https://picasaweb.google.com/1167188366 ... 5365805122
stop
https://picasaweb.google.com/1167188366 ... 5670166050
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
chicken1224
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2015, 15:09

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chicken1224 »

Dziekuje bardzo za wszelkie informacje. Alternator mam z fiata (czinkłeczento) dzisiaj kupiony, a co z tyni czujnikami ? Da sie je podlaczyc ? Te co sa w ursusie. Moga byc z auta czy inne? Stop,temperatura silnika i wody, a jak to z tym obrotomierzem da sie podlaczyc? Jest jakis czujnik ktory nie wiem moze da sie dac na kolo zamachowe aby pokazalo obroty . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: Bolszewik »

Stop - w wiązce nie ma żadnego czujnika można założyć mechaniczny (połączony jakoś z pedałem) lub hydrauliczny jeśli masz tego typu hamulce.

Ciśnienie oleju - instalacja przewiduje kontrolkę nie zegar. Można przerobić na zegar.

Temperatura wody - w inst. C-360 jest kapilara, w C-330 nie pamiętam, ale żaden problem dorobić.

Obrotomierz w obu ciągnikach jest napędzany z linki i instalacje nie przewidują zasilania dla tych urządzeń, a jedynie podświetlenie zegarów.

Można dołożyć obrotomierz elektroniczny, ale są one kosztowne (poszukaj na allegro).
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
chicken1224
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2015, 15:09

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chicken1224 »

Dzieki bardzo:) wskaznik temperatura wody to mozna dac z mtz podobo. Dam rade podlaczyc obrotomierz z ursusa do skrzyni ze stara?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chrapek3011 »

Skrzynia Stara ma wyjście na szybkościomierz,więc niestety nie da się.
chicken1224
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2015, 15:09

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chicken1224 »

Slyszalem ze mozna obrotomierz podlaczyc do alternetoraale musi byc z disla do jedej z cewek. Moze mi to ktos przyblizyc?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: Bolszewik »

Zasada jest prosta ....

Prędkość obrotowa alternatora jest wprost proporcjonalna do prędkości obrotowej silnika. Pomijamy jakiś tam minimalny poślizg na pasku klinowym i inne marginalne zjawiska.
Znamy przełożenie kół pasowych silnik - alternator.
Zatem wystarczy zliczyć ilość impulsów cewki alternatora (generuje prąd zmienny) ponad osią X i pomnożyć przez przełożenie na kołach pasowych.

Sprawa upraszcza się gdy alternator osadzony jest na osi wału silnika. Taka sytuacja ma miejsce np. w TV-521 i tak działa tam obrotomierz.

Banalnie proste - niewykonalne w warunkach domowych ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chrapek3011 »

Dlatego nie napisałem o alternatorze z auta diesla z wyjściem na takowy...bo pomimo dopasowania przełożeń potrzebna jest też kalibracja samego wskaźnika(obrotomierza dostosowanego do danego typu alternatora i auta).
chicken1224
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2015, 15:09

RE: instalacja elektryczna w traktorze sam

Post autor: chicken1224 »

Nie wszystko takie proste jak by sie chcialo:D
ODPOWIEDZ