Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
klepka
Posty: 28
Rejestracja: 20 lut 2012, 18:12

Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: klepka »

Jak w temacie panowie. Moja pompa jest już wysłużona i czas ją wymienić. Jako że rozbudowuję w ciągniku hydraulikę i będę korzystał z maszyn napędzanych olejem przydała by się mocniejsza pompa. Choć najpierw chciałbym dowiedzieć się jaka jest nominalna wydajność oryginalnej pompy NSZ10 bo w internecie znalazłem sprzeczne informacje. Jedne podają że ma ona 10l na minute wydajności inne że 15-16l w zależnosći od obotów? To jak to w końcu jest? Bo maszyny jakimi będe robił mają zapotrzebowanie około 20l na minutę.

I jeszcze jedno pytanie pompa w t25 napędzana jest lewymi czy prawymi obotami? bo spotkałem ogłoszenia z dwoma typami pomp z obrotami w różnych kierunkach.

Druga sprawa czy ktoś zmieniał w swoim ciągniku pompę na np NSZ14 lub 16? jak tak to z jakim skutkiem i jakiego producenta?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: Bolszewik »

W zeszłym roku wymieniałem pompę oleju (stara padła).
Chciałem kupić NSZ 14/16 znalazłem też ofertę jakiegoś polskiego odpowiednika. Ostatecznie założyłem NZS 10 bo na miejscu nie mieli nic innego. W sumie to teraz żałuję że nie zaryzykowałem:
http://allegro.pl/16l-pompa-hydraulicz ... 91133.html
Teraz mam na warsztacie wywrotkę więc mocniejsza pompa by się przydała.

Posiadam silnik hydrauliczny (dane mogę jak co podać) nie bardzo wiem co z niego zrobić, ale zrobiłem próbę.
Kręci się bardzo wolno, może to jego cecha, ale zrobiłem próbę na koparko ładowarce gdzie przepływ oleju dla sprzętu zewnętrznego ustawiony jest na 20l/min. Efekt, na koparce silnik obracał się o jakieś 1/3 szybciej. Oczywiście są to tylko moje wrażenia wizualne. W obu próbach silnik działał bez obciążenia.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
klepka
Posty: 28
Rejestracja: 20 lut 2012, 18:12

RE: Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: klepka »

Zaczerpnałem trochę języka u znajomego który produkuje maszyny różnego rodzaju dla rolnictwa głównie oparte na hydraulice. Trochę mi na swietlił sprawę.
Mianowicie oryginalna pompa NSZ 10 jak jest nowa ma wydajność 14-15 litrów na minutę i to przy obrotach 1600. Na dodatek jej powierzchnia geometryczne to tylko 10 cm sześciennych co jest niska wartością. W skrócie nie nadaje się do zasilania silników hydraulicznych bo jest zbyt mało wydajna. Mówił mi że fakt polskie pompy hylmet są bardzo wysokiej jakości, ale odzwierciedlają oryginalna pompę i ich wydajność jest nieznacznie wyższa, tj 16l na minutę.

Polecił mi abym z tej firmy zakupił pompę NSZ 14 lub 16 bo inaczej nic nie będzie działać prawidłowo że względu na zbyt wolny przepływ oleju. Gdzie zaznaczył że pompa NSZ 14 jest minimalna bo ma przepływ 21l, a NSZ 16 jest optymalna bo ma przepływ 24l.
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: grzegorz 1969 »

Założyłem pompę nsz16 do wspomagania Pronar 1025a, poprzednio była nsz14, wspomaganie działa bardzo dobrze na rozgrzanym oleju i na każdym podłożu i na wolnych obrotach, kupiłem Hydrosile, Hylmet robi chyba nsz10. Pamiętaj o prawidłowym kierunku obrotów.
klepka
Posty: 28
Rejestracja: 20 lut 2012, 18:12

RE: Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: klepka »

Tak tak hylmet jako tako robi tylko NSZ 10, ale od jakiegoś czasu też sprzedają pompy sprawdzone na swoich stanowiskach z dwuletnią gwarancja podpisana przez nich i można właśnie na takich zasadach kupić u nich NSZ 14. Szkoda bo nie mają w ofercie jeszcze 16 taki, a boję się kupić firmę krzak żeby się potem nie denerwować nie potrzebnie.

Co do kierunku obrotów pompy to również ten znajomy wszystko mi wyjaśnił. I już wiem że każdej pompie da się zmienić kierunek obrotów. Z prawych na lewe i odwrotnie.
klepka
Posty: 28
Rejestracja: 20 lut 2012, 18:12

RE: Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: klepka »

O widzisz dzięki za link :) szukałem tylko na allegro i nic nie mogłem znaleść. Teraz pytanie czy moje cztero frezowe sprzęgło da się zastąpić 6 frezowym? :) Bo patrząc na zdjęcia to nie powinno być problemu, ale pewności nie mam.
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: grzegorz 1969 »

We władku mam jeszcze oryginalną pompę, ale raczej się da.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: Bolszewik »

Wymienia się pierścień który napędza wałek pompy.
Jest taki sam dla cztero i sześcio frezowego.
Niestety nie wiem jak bardzo trzeba rozbebeszyć napęd pompy....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
klepka
Posty: 28
Rejestracja: 20 lut 2012, 18:12

RE: Pompa Hydrauliczna NSZ10 czy można ją zastąpić?

Post autor: klepka »

Napędu pompy wcale nie trzeba rozbierać. Wystarczy maksymalnie przesunąć dzwignię od jego włączania. Wiem to bo już kiedyś przez przypadek mi sie to rozsypało i musiałem zbierać śruty mocujące tulejkę. Głownie nie mogłem nigdzie na foto zobaczyć czy ten na 6 frezów ma również 4 śruty mocujące jak ten stary. Ale jeżli wszystko jest tak samo to sobie spokojnie poradzę :)
ODPOWIEDZ