Co to za dodatek

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

Co to za dodatek

Post autor: agrotechnik »

Może mi ktoś powiedzieć, po co montowano w bizonach takie coś:
Obrazek
Obrazek

Wiem że vistula tez mogła mieć coś takiego, ale dokładnego przeznaczenia nie znam. Jak dla mnie to czymś takim domłócano słomę, albo jak się kosa kosiło, to się zboże kładło w taki rządek i kombajn to młócił. Ale to moje domysły, więc pomóżcie.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Co to za dodatek

Post autor: Deleted_User »

Witam, ja widziałem coś takiego w nowszych sieczkarniach i służyło do zbioru skoszonej trawy na kiszonką lub słomy prosto na jadący z boku traktor, ale nie wyobrażam se jak to miało by działać w kombajnie?? Interesujące, na FP też widziałem Bizona z taką przystawką.
A po układzie pokosów wydaje mi się że to było jednak młócone już kombajnem.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Co to za dodatek

Post autor: rafal »

To jest przyrząd do dwuetapowego zbioru zbóż. Obecnie metoda ta jest nie praktykowana i popadła w zapomnienie.
Zboże przewaznie było cięte żniwiarką lub nawet kosiarką listwową.
przemek125
Posty: 230
Rejestracja: 28 cze 2008, 16:56

RE: Co to za dodatek

Post autor: przemek125 »

Teraz to już nie koszą pokosówką tylko od razu młócą przynajmniej umnie.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Co to za dodatek

Post autor: agrotechnik »

Ale kiedyś gdy nikt nie miał kombajnu pod strzechą (ale byli tacy, co umieli gospodarzyć i brali "przestarzałe i zużyte" vistule, które potem odnawiali) i gdy się kosiło własna kosiarką, to potem trzeba było zebrać i wymłócić, a żeby było łatwiej to się szło do SKR żeby przyjechali kombajnem z podbieraczem i się młóciło. A takto trzeba by było brać to z pola i młócić młocarnią. W takim wypadku wystarczyło podjechać wozem po zboże, a jak się potem gospodarzowi zechciało to zbierał słomę i po robocie.
przemek125
Posty: 230
Rejestracja: 28 cze 2008, 16:56

RE: Co to za dodatek

Post autor: przemek125 »

No gdzieś na pewno jest.
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Co to za dodatek

Post autor: piotr31 »

Długo by opowiadać . Kiedyś nie było Randapu. Po skoszeniu wszystko wyschło jednocześnie i wilgotnosc była mniejsza przy omłotach
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Co to za dodatek

Post autor: Jacek ze Skansena »

Ja myślę, że po prostu młócono jeszcz raz bo nie wymłócono za pierwszym rtazem.
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Co to za dodatek

Post autor: Szczepan-1990 »

Jacek ze Skansena napisał/a:
Ja myślę, że po prostu młócono jeszcz raz bo nie wymłócono za pierwszym rtazem.
To by miało sens...
przemek125
Posty: 230
Rejestracja: 28 cze 2008, 16:56

RE: Co to za dodatek

Post autor: przemek125 »

Umnie za Vistulą zawsze coś zostawało w kłosach.
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Co to za dodatek

Post autor: Szczepan-1990 »

Teraz nawet za bizonami zostaje. Swoje lata i mth już mają ;)
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Co to za dodatek

Post autor: agrotechnik »

A nie czekajcie. W książce pt.: maszyny rolnicze, z 1972 roku, znalazłem wzmiankę o takim podbieraczu. Według autora, zboże koszone bezpośrednio z pnia ma dużą wilgotność dochodzącą do 30%. Gdy kosi się wiązałką, to potem te snopy lezą w stodole i schną. Taki podbieracz był stosowany w dwu etapowym zbiorze zbóż, z udziałem żniwiarki pokosowej i kombajnu z podbieraczem. Najpierw zboże w okresie dojrzałości technicznej jest koszone taką żniwiarką, a następnie po przeschnięciu jest zbierane kombajnem z podbieraczem. Dzięki temu, zboża nie trzeba dosuszać i ma ono wilgotność około 15%.

I to by miało sens.:uhoh: Jeśli ktoś ma książkę "maszyny rolnicze", to niech zobaczy w dziale z kombajnem zbożowym, kilka kartek dalej osprzęt dodatkowy. I tam będzie rycina z podbieraczem.

Jako żniwiarki pokosowej, używano w PGR-ach bułgarskiej ŻRN-3, zamocowanej na RS-09.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Co to za dodatek

Post autor: Marcin125p »

Kiedyś w PGR-ze w mojej wsi mieli Bizony (chyba 2 sztuki), które miały podbieracz. Były głównie używane do młócki rzepaku techniką dwuetapową: najpierw rzepak siekli pokosówką a po obeschnięciu młócili Bizonami wyposażonymi w podbieracz.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Co to za dodatek

Post autor: hubert »

W tym roku ta metoda będzie dobra, bo troche zboża deszcz przygniótł, rzepaku też, nawet u mnie pokosówką ścinali rzepak:)
ODPOWIEDZ