POLDEK 1CA90

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: Pentax »

Moim skromnym zdaniem nie ma co liczyć na wznowienie produkcji Poldka. Dokumantacja tego traktorka byłaby świetna do produkcji SAMA . Silnik . skrzynie biegów , tylne mosty od Zuka , koła od malucha i Zuka są jeszcze osiągalne na złomowiskach . Tylko jedno ALE . Prawa autorskie i chyba brak możliwości zarejestrowania .
A może by tak udostępnić tę dokumantację do sprzedaży , legalnie za zgodą autora ?



Albo inny pomysł . Firma sprzedaje "kit" do samodzielnego montażu .
Czyli rama , dokumentacja i inne drobniejsze "bebechy". Odbiorca we własnym zakresie oragnizuje podstawowe podzespoły : silnik , sprzęgło , skrzynie biegów , tylny most , przednie i tylne koła wg wykazu producenta . Unas pewnie nie da się czegoś takiego zarejestrować ( urzędnicy znajdą na to 20 sposobów ), w Angli nie byłoby z tym żadnego kłopotu ( tam są firmy , które oferują zestawy do samodzielnego montażu replik samochodów , a nawet można sobie zbudować z dostarczonych podzespołow śmigłowiec dwuosobowy ). Druga sprawa , czy znależliby się chętni ?
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: agrotechnik »

Co do planów do ogólnodostepnej sprzedaży to pewnie każdy chętny by się znalazł (np.: ja). Ale bym wprowadził małe poprawki na silnik, no bo z 1CA90 moga być małe problemy, więc jak ktoś buduje, to by mógł według odpowiedniego schematu wstawić silnik od Malucha, Poloneza, Żuka lub Nysy, lub czegoś innego, jak komu tam pasuje.

Ale druga sprawa to cena takiej dokumentacji........
zp1_pp
Posty: 51
Rejestracja: 12 maja 2007, 0:43

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: zp1_pp »

Myślę, że silniki od Poloneza, Żuka i inne chłodzone cieczą nie są odpowiednie ze wględu na masę, dodatkowe miejsce na chłodnice i inne osprzęty, że nie wspomnę o momencie obrotowym silnika o zapłonie iskrowym. Ważne jest też kilka innych detali, jak np. kierunek obrotów. 1CA90 kręci w przeciwną stronę niż Żuk czy Polonez.

Ale teraz zaczynamy wkraczać w tematykę traktorów własnej konstrukcji, które na tym formum nie są mile widziane.

Powróćmy proszę do wątku przewodniego, mianowicie POLDEK 1CA90.
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: Pentax »

Po prostu wrzuciłem pomysł wskrzeszenia produkcji POLDKA .
A swoją drogą szkoda ,że temat traktorków SAM to "czarna owca".:(
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: agrotechnik »

POLDEK to nie samoróbka, jak widać na zdjęciach. A pomysły odnośnie jego to tylko mała ingerencja. Jesli chodzi o silniki to musiała by sieznaleźć firma w której silnik byłby kupowany oddzielnie do zetawu tyou "POLDEK- zrób go sam" i domontowywany.



~olowaty- masz jakieś plany i wymiary Poldka?? Bo mam pewne zamiary modelarskie w stosunku do niego.
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: olowaty »

niestety wymiarów nie posiadam. Może kolega zp1_pp pomoże. Ja mam tylko kilka rysunków detali, których i tak nie widać.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: agrotechnik »

Aha. To nic, najwyżej pogadamy na PW, bo z robotąmi się nie spieszy, na razie mam 2 modele do skończenia, w tym jeden jeszcze nie zaczęty.
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: olowaty »

Nie ma reduktora. Napęd pompy na razie nieznany. Znajomy siedzi w Austrii.
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: piotrbpm »

Witam wszystko widać na zdjęciach :)
http://rapidshare.com/files/354557994/Poldek.rar
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: olowaty »

Obrazek
Dorzucam ogólna koncepcje budowy ciągnika Poldek. Wersja prototypowa na S301.
I kilka zdjęć Poldka ze strony Pana Janusz Podbielskiego:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zp1_pp
Posty: 51
Rejestracja: 12 maja 2007, 0:43

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: zp1_pp »

dla MAZZ18:
pompa hydrauliczna naędzana jest poprzez przekładnię łańcuchową z "przodu" silnika - od strony rozrządu, dzięki czemu pracuje po wciśnięciu sprzęgła. Ponadto koło łańcuchowe pompy jest takskonstruowane, że można wyłączać napęd pompy, gdy ta nie jest używana, np. ciągnięcie przyczepy (nie zabiera niepotrzebnie mocy i tak małego silnika)
Jak widać na szkicu załączonym przez olowatego za skrzyniami biegów jest zwolnica mająca na celu zmniejszenie obrotów i zmianę kierunku obrotów (jak wiemy silnik 1CA90 ma odwrotny kierunek obrotów).

pozdrawiam :)
ADAMS2000
Posty: 24
Rejestracja: 28 lut 2010, 21:30

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: ADAMS2000 »

Witam
zainteresowała mnie konstrukcja "poldka"
czy jest jakis w województwie lubelskim,chciałbym zobaczyć go na własne oczy,mieszkam niedaleko Lublina
ENDRIU
Posty: 14
Rejestracja: 03 mar 2010, 19:31

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: ENDRIU »

Witam i pozdrawiam.Jakie jest przełożenie zwolnicy za skrzyniami i przełożenie na wałek przekaźnika mocy.A czy ktoś z forumowiczów posiada w swoich zbiorach rysunki techniczne poldka.Jeśli obroty silnika poldka są odwrócone to jak to wpływa na pracę skrzyni biegów,zmianę biegów i.t.p.Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: olowaty »

Posiadam rysunki prototypu i wersji produkcyjnej od syna konstruktora, ale nie jestem uprawniony do udostępniania osobom trzecim. Obiecałem i to niestety jest ciężkie brzemię.
ADAMS2000
Posty: 24
Rejestracja: 28 lut 2010, 21:30

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: ADAMS2000 »

ENDRIU napisał/a:
Witam i pozdrawiam.Jakie jest przełożenie zwolnicy za skrzyniami i przełożenie na wałek przekaźnika mocy.A czy ktoś z forumowiczów posiada w swoich zbiorach rysunki techniczne poldka.Jeśli obroty silnika poldka są odwrócone to jak to wpływa na pracę skrzyni biegów,zmianę biegów i.t.p.Z góry dziękuję za odpowiedź.
Kierunek obrotów nie wpływa na zmianę biegów itp. A obroty WOM w ciągniku to 540obr/min więc nie problem policzyć przy jakiej prędkości średniej i obrotach silnika chcesz mieć tą wartość i przełożenie samo wyjdzie, jak zabierasz się za konstruowanie to matematyka chyba nie jest Ci obca.
PS. Kalkulator się przyda
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: piotrbpm »

Hmm nie zgodzę się ,w moim samie miałem skrzynie żuka 3 biegową która obracała się w przeciwną stronę niż powinna ,co skutkowało tragicznym wchodzeniem biegów i wyskakiwanie wstecznego ,
Po jakimś czasie szybko zużyły się synchronizatory ale to moje zdanie i mój egzemplarz skrzyni ....
ENDRIU
Posty: 14
Rejestracja: 03 mar 2010, 19:31

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: ENDRIU »

Więc może skrzynie biegów były przystosowane do silnika 1ca90(lustrzane odbicie).
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: olowaty »

Nie były. To są standardowe skrzynie biegów od Żuka.
ADAMS2000
Posty: 24
Rejestracja: 28 lut 2010, 21:30

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: ADAMS2000 »

piotrbpm napisał/a:
Hmm nie zgodzę się ,w moim samie miałem skrzynie żuka 3 biegową która obracała się w przeciwną stronę niż powinna ,co skutkowało tragicznym wchodzeniem biegów i wyskakiwanie wstecznego ,
Po jakimś czasie szybko zużyły się synchronizatory ale to moje zdanie i mój egzemplarz skrzyni ....
W moim były dwie skrzynie żukoskie 3ki, biegi wchodziły bez problemu i nic się nadmiernie nie zużywało
olowaty napisał/a:
Nie były. To są standardowe skrzynie biegów od Żuka.
Patrząc na fotkęPoldka, to druga skrzynia miała nieco inną obudowę niż pierwsza, czyli jakaś modernizacja była
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: POLDEK 1CA90

Post autor: olowaty »

Jedyną różnicą w skrzyniach mogły być dekle boczne, tzn. jedne miały wyjście na sterowanie linką a drugie drążek. Skrzynie są standardowe, bo pytałem syna konstruktora.
ODPOWIEDZ