Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Wiesiek »

Jeśli mogę coś zasugerować, to wykopać fundament na głębokość przemarzania ( 90cm nie głębiej) o szerokości bloczka betonowego. Fundament wylać do poziomu gruntu , aby uniknąć szalunków. Pózniej dać folię kubełkową jako izolację poziomą , lub inny materiał do takiej izolacji i podmurować bloczkiem betonowym do wyskości na jakiej ma być wylana posadzka . Następnie dać drugi raz warstwę izolacyjną na bloczkach betonowych z folii kubełkowej i murować mury.
Srodek wypełnić podsypką, zagęścić ją dać folię budowlaną na podsypkę, zbrojenie i wylać posadzkę. Powierzchnia posadzki powyżej drugiej warstwy izolacyjnej. Myślę to najprościej i najtaniej.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12234
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

Dokładnie jest tak zrobione - albo raczej finalnie będzie - jak radzi Wiesiek :) Dziękuję.
Początkowo chciałem kopać na 80 cm i lać zbrojony fundament w grunt bez szalowania, szeroki na 30 cm. Później po przemyśleniach i poradach paru osób, wyszło na to, że jest 60 cm w grunt, na 48 cm szeroko (tak brała łyżka), na równo z gruntem zalane. Żeby na pochyłej działce wyjść jakość sensownie z posadzką - będzie nadmurowane 5 warstw bloczka betonowego.
Izolację zrobiłem między tą chyba tzw. ławą dysperbit (czy jakoś tak?) i folia izolacyjna, na to będzie murowane z bloczka, potem wszystko dookoła będzie zasmarowane dysperbitem, na zewnątrz folia kubełkowa i być może też dreny, zasypane, a do środka pospółka i jakieś zbrojenie i ok. 10 cm wylewka betonowa - izolowana chyba też folią?
A oczywiście dalej jak będą już murowane ściany, to pod nimi będzie najpierw jeszcze raz izolowane. Tak mi radzili i tak chcę zrobić. W fundamencie wystawiłem na ostatnią chwilę w narożnikach pręty, chciałem to wpuszczać w narożnikach w pustaki i wiązać na końcu z wieńcem - ale nie wiem czy to nie przerost formy nad treścią... Garaż w wietrznym rejonie na górce jest.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Wiesiek »

48cm! Fundamenty jak pod blok 4 pietrowy :lol: . Szkoda było tyle betonu lać,no ale jak zrobiłeś to możesz pietra budować hehehe. Prętow nie musisz dawać. Ściana będzie miała z pewnością 25 cm, więc zaprawa wszystko zwiąże. Jeśli będziesz lał strop, to wieniec w stropie naokoło wszystko zwiąże górą. Jeśli bez płyty, to sam wieniec zbrojony na murach. Wypuść sobie pręty na wieńcu do przymocowania płatwi dachowej i masz solidnie. Możesz też wieniec odlać jako płatew i do tego mocujesz krokwie, tylko trzeba dokładnie szalunek zrobić i co 1m lub co 90cm wypuścić pręty do mocowania krokwi. Pod wylewkę nie żałuj folii i również odizoluj dobrze od ścian, wypuść folię na górę, póżniej obetniesz. Ja wylewkę dawałem 10 cm na dobrze zagęszczoną podsypkę i zbrojenie 30 x 30 cm drut 6mm żebrowy, i nacięcia delatacyjne co 1,5m w kwadrat. Wylewkę robiła mi firma mixokretem na półsucho. Od razu zatarta równiutko, że zapałka nie wchodzi pod łatę alu 2m.
Traktory stoją , nic nie pękło :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12234
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

Temat dalej się ciągnie ;) Mury się już pną do góry, ale mam dylemat kolejny.
Jakie belki dać na strop? Do stropu chcę podwiesić suwnicę, która będzie jeździła wzdłuż i wszerz - udźwig planuję tak maks 600-700 kg. Na stryszku ma być mały magazynek, ale wiecie, nosi się w kieszeniach na górę a finalnie zbiera się tony :D Zastanawiam się, czy przy rozstawie co 60 cm ( tak żeby pustak wszedł między belki) jak dam 10 belek - długość belki 5 m bez kilku cm, bo wewnątrz garaż ma 4,50 m.

Czy belka np. 14x20 cm będzie dobrym rozwiązaniem? Sądzę, że wysokość do 24 cm jest optymalna, bo wówczas będzie można obmurować bez problemu pustakami, ale wiadomo, że jak będzie trzeba, to pustak można podciąć itd. Zastanawiam się tylko, czy np. przy wysokości 24 cm to ile dać szerokości, aby to było optymalnie najsolidniejsze.

Suwniczkę planuję podwiesić do belek przy samych ścianach - coś na wzór jakichś cybantów. Szyny wzdłuż będą raczej w formie dwuteownika - a poprzeczna również, ale na jej końcach będą po 2 zestawy rolek - myślę, że odsunięte od siebie o jakiś metr. - dla stabilności większej.
Wiem, że to może wydawać się dziwne, ale nie chciałem podnosić wszystkiego jeszcze wyżej, żeby np. belki suwnicy dawać na wieńcu, bo wówczas belki stropu tego stryszku/antresoli musiałbym dać jeszcze wyżej. Konstrukcja tej suwnicy będzie na wysokości ok. 3-3,2 m. Będzie służyć, żeby jakiś silnik zdjąć i ustawić na paletach w kącie - miejsca nie będzie za dużo, więc chcę po prostu sobie możliwie to wszystko ułatwić. Jakąś zwolnice wyjąć i przestawić na stół czy podnośnik. :P To tak z przemyśleń, a praktyka pokaże jak się to sprawdzi. Wszystko ma być manualne, bez żadnych elektrycznych silników itd. Zależy mi na precyzji, więc będzie podnośnik łańcuchowy.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ