Muzeum Fergusona

Dodano dnia: 20/06/2012

W połowie czerwca delegacja Skansenu Łochowice zwiedziła duńskie Muzeum Fergusona. Prywatną kolekcję, należącą do Henrika Nielsena można zwiedzać codziennie od kwietnia do października. Muzeum zlokalizowane jest w miejscowości Ankerslund, niedaleko miasta Horsens. Placówka została otwarta w 2002 roku i od tego momentu wciąż jest rozbudowywana.

Obecnie można tam podziwiać tam ponad 300 odrestaurowanych ciągników z lat 1930-79 oraz niezliczone ilości maszyn rolniczych marki Massey-Ferguson. Jednocześnie jest to największa, udostępniona do zwiedzania w Europie północnej, kolekcja traktorów marki Ferguson. Obejmuje ona wiele modeli specjalnych, w tym ciągniki stoczniowe, przemysłowe, do uprawy plantacji oraz modele produkowane w Francji, Kanadzie oraz USA. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.fergusonmuseum.dk.
Oto krótki fotoreportaż z tej wizyty:

Ciągnik, którym w 1957 roku, odkrywca Edmund Hillary dotarł na biegun północny. Z 12 traktorów, tylko trzy ukończyły wędrówkę liczącą 2000 km przy temperaturze -55˚ C.

W kolekcji znajdziemy traktory tworzące historię marki Massey Ferguson Perkins. Dlatego są tam też wyroby Dawid Browna, Fordsona oraz Massey Harrisa. Zbiory uzupełniają takie ciekawostki jak wozy serwisowe i kilkanaście kombajnów z lat 1955-69.

Mnóstwo emocji wywołał przegubowy ciągnik, złożony z dwóch modeli Ferguson FE-35 Gold Edition. Przegub kierowany jest hydraulicznie, zaś dźwignie ciągnika uruchamiane są za pomocą systemu cięgieł. Łączna moc to około 70KM.

Znakomita większość ciągników jest na chodzie, co z satysfakcją udowadnia nam właściciel muzeum.

Interaktywny charakter wystawy, różni się od tego czego zwykliśmy spodziewać się w tego typu miejscach. Na przykład można uczestniczyć w uruchamianiu silnika zasilanego gazem drzewnym.

Dym wydostający się z komina zwiastuje pojawienie się gazu drzewnego.

Niewątpliwie symbol muzeum stanowi gigantyczna „traktorowa piramida”.

Nie brakowało ożywionych dyskusji przy sprzęcie. Każdy egzemplarz jest nieco inny, dzięki czemu, można prześledzić zmiany zachodzące w poszczególnych okresach produkcji.

Na odnowienie czekają jeszcze dziesiątki traktorów.

Tu też można nabyć często nieosiągalne części.

Do tradycji muzeum należy cykliczna impreza plenerowa Ferguson Dage (dzień Fergusona). Podczas tego wydarzenia stare ciągniki i maszyny pracują w polu. W tym roku było to w weekend 26-27 maja.

Rafał Mazur

Zobacz więcej na