Naprawa reflektorów

Dodano dnia: 11/03/2019

O konieczności natychmiastowego usuwania najdrobniejszych nawet awarii świateł nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Najłatwiejszym do usunięcia uszkodzeniem jest przepalenie żarówki, o czym świadczy czarny nalot na jej bańce. Jest to zdawałoby się najprostsza z możliwych do wykonania czynności, jednak niewielu użytkowników ciągnika wykonuje ją tak jak należy. Przypomnijmy, że przy wymianie żarówek trzeba zachować jak największą czystość. Niewolno robić tego w polu lub w pomieszczeniach zapylonych.

Naprawa reflektora

Przed zdjęciem pokrywy lampę należy najpierw starannie oczyścić z kurzu, najlepiej używając do tego celu sprężonego powietrza i irchy. Szczególnie ostrożnie należy usuwać zanieczyszczenia z luster reflektorów, aby nie spowodować uszkodzenia ich powłoki. Lustra czyści się za po mocą waty i czystej wody.

Zbite szyby świateł trzeba bezzwłocznie wymienić na nowe, aby zapobiec przedostawaniu się do wnętrza reflektorów kurzu, błota i innych zanieczyszczeń, stanowiących przyczynę uszkodzenia lustra i innych części. Przy wyjmowaniu szyby trzeba odgiąć ząbki lustra i wyjąć uszczelkę gumową. Podczas wymiany szyb rozpraszających, żarówek czy zwierciadeł należy dokładnie sprawdzić, czy są one tego samego typu co dotychczas stosowane. Jest to ważne dlatego, że elementy te mają ściśle określone kształty i wymiary, a prawidłowe ich ustawienie względem siebie jest podstawowym warunkiem właściwego działania reflektorów.

Przy składaniu reflektora należy szczególną uwagę zwrócić  na prawidłowość uszczelnienia jego pokrywy. Jeżeli stosowana jest w tym celu uszczelka gumowa, to bezwzględnie należy ją wymienić, bowiem przedostające się do wnętrza reflektora wilgoć i zanieczyszczenia powodują szybkie zniszczenie powłoki lustra.

Na podstawie artykułu: „Mała pomoc techniczna”,
zamieszczonego w dwutygodniku „Traktor” z 1987r.
Przygotował: Rafał Mazur

Zobacz więcej na