6 Osbranderburgisches Bulldog Treffen Zechin

Dodano dnia: 02/08/2009

31 VII-1VIII 2009 w miejscowości Friedrichsaue niedaleko Zechin – tuż przy granicy z Kostrzynem, odbyła się impreza, która zgromadziła ogromne grono widzów. Klub Oldtimer&Traktorenfreunde  Zechin e.V.  na placu o powierzchni ok. 2 ha zgromadził 260 wystawców!
Plac został podzielony na sekcje:
– stare motocykle (czyli głównie Simsony AWO , BMW , …,)
– stare samochody (m.in. Ford ’38, Garbus, Trabanty)
– stare ciężarówki (i wielkie, i małe – głównie prod. IFA)
– zabytkowe ciągniki i maszyny rolnicze
– stoiska z częściami (20 wystawców)
– stoiska z zabawami dla dzieci (doskonale pomyślane zabawy, konkursy, loteria,  zamek, przejażdżki, stoiska z balonami i miniatura Lanz Bulldoga jeżdżąca po placu)
– stoiska gastronomiczne (napoje chłodzące, i wszelkie strawy dla ciała  w wielkiej  różnorodności).

Na innym polu stały sobie spokojnie maszyny nowsze, traktory mające brać udział w konkursie siłowym (traktor pulling) – Kiroviec, ZT 303, i inne specjalnie przygotowane do zawodów.
Zawartość sekcji traktorów zabytkowych była imponująca: duże i małe Lanz Bulldogi,  Ursusy C-45, Fendty, Porsche, IFA, Deutz, MAN, …  ale także i uznane już przez nich – choć ciągle używane ciągniki – Białoruś, MTZ, RS-09 w różnych odmianach, TZ4K-14,  czy choćby … Ursus C-360!
Głównie zaprezentowane były maszyny produkcji niemieckiej, choć trafiły się 2 Zetory Super i kilka SAM-ów.
Festiwal zaczął się zabawą dyskotekową 31 VII o godzinie 19.00, a oficjalne otwarcie zwiedzania nastąpiło 1 VIII o godzinie 9.30 – tłumy zebrały się na placu, już z daleka było słychać „muzykę” dużych Lanzów i Ursusów, w miarę zbliżania się – można było usłyszeć również inne charakterystyczne dźwięki, w innej części placu wesoło  gadały silniki stacjonarne z potężnym silnikiem Deutz-a na czele.

Odrestaurowane odpalane na oczach widzów, często występowały w towarzystwie innej maszyny, którą napędzały – sprężarki, pompy wodnej, szlifierki, …

O godzinie 12.30 na polu odbył się pokaz wykopów – rozpoczynając od metod dawnych aż do współczesnych, pokaz orki pługami – głównie wleczonymi.

O 14.30 rozpoczęła się konkurencja siłowa – traktor pulling – czyli przeciąganie obciążonej ramy. Tu wystąpiły oprócz K-700, specjalnie przygotowane maszyny – głównie przerobione ZT303 z silnikami V8. Konkurencję wygrał K-700, przy końcowym pokazie gdzie stanął ze współczesną maszyną o mocy 700KM  nie miał się czego wstydzić,  choć potęga mocy pokazuje rozwój techniki w dziedzinie rolnictwa – współczesny ciągnik jakby nie zauważył ciężaru – a o zakopaniu nie było mowy.
Impreza moim zdaniem przygotowana i przeprowadzona profesjonalnie – nawet ktoś kto starym rolnictwem nie jest zainteresowany szczególnie – mógł śmiało wejść i skorzystać ze wszelkich innych atrakcji imprezy, która trwała aż do późnych godzin nocnych zakończona ok. 23 pokazem fajerwerków po zabawie tanecznej.
Klub Traktor i Maszyna otrzymał zaproszenie na tegoroczną  imprezę, zachęcam do pojawienia się tam w przyszłym roku – informacje na stronie www.bulldogfreund.de.

Andrzej Kaźmierczak

Zobacz więcej na