Agropromocja w Starym Sączu

Dodano dnia: 21/09/2023

W dniach 9-10 września 2023 roku przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu odbywała się po raz 31 wystawa Agropromocja organizowana przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jest to największa odbywająca się cyklicznie wystawa rolnicza w Małopolsce. Od dwóch lat prezentowane są na niej również stare traktory. Stoisko w porównaniu do całej wystawy było dość skromne, ponieważ Organizator ograniczył ilość prezentowanych traktorów do 7 sztuk. W tej liczbie kolekcjonerzy zaprezentowali z ciągników krajowych: legendarny już Ursus C-45 z 1951 roku,
Ursus C-325 z 1962 roku oraz Ursus C-355 z 1972 roku. Z ciągników zagranicznych: Eicher Puma ES200 z 1960 roku oraz Porsche 217 z 1960 roku. Ciągniki zagraniczne z silnikami benzynowymi to: IHC McCormick Farmall Cub oraz Fiat 211RB – oba z 1958 roku.

Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudzał pokaz odpalania Ursusa C-45 – starsi widzowie wspominali jak to dawniej było, młodzi dziwili się jak można odpalać traktor kierownicą… Zarówno w sobotę jak i w niedzielę odbyła się krótka parada i prezentacja traktorów. Podczas niedzielnej parady wydarzyły się dwie 'niespodzianki’ – w Fiacie211RB pękła najpierw przednia opona, a następnie dętka, a Ursus C-45 zagotował wodę w układzie chłodzenia, jednak wszystkie traktory wróciły na plac postojowy o własnych siłach.

Dla mnie Agropromocja rozpoczęła się już w piątek 8 września. Wszystkie traktory miały być na placu wystawowym do 7 rano w sobotę, ja miałem do przejechania 45km na kołach Ursusem C-355, dlatego stwierdziłem, że lepiej będzie pojechać w piątek wieczorem ze względu na mniejszy ruch. Natomiast powrót po zakończeniu imprezy odbył się również na kołach w niedzielę po południu, niestety częściowo w korkach.

Michał 'Sebright’ Kurowski

Zobacz więcej na