„Bombaj” z nagrodą Starosty Pleszewskiego

Dodano dnia: 31/08/2011

Konkurs zabytkowych traktorów ogłoszony przez Starostę Pleszewskiego wygrał Jerzy Walerowicz z Łaszewa ze swoim Lanz Bulldogiem z 1947 roku. Finał konkursu miał miejsce w Gołuchowie podczas tegorocznych Dożynek Powiatu Pleszewskiego.
Powiatowe dożynki w Gołuchowie odbyły się w niedzielę, 28 sierpnia 2011 roku. Rolnicze święto przyciągnęło tłumy mieszkańców i gości. Jedną z atrakcji był konkurs zabytkowych traktorów, połączony z wystawą. Organizatorzy chcieli pokazać szerszej publiczności ciągniki i maszyny rolnicze, które kiedyś pracowały na polskiej wsi.

Zgodnie z regulaminem konkursu sprzęt musiał być sprawny i pochodzić sprzed 1970 roku. W Gołuchowie zaprezentowano cztery unikatowe eksponaty: ciągniki Ursus C-45 z 1963 r., Lanz Bulldog z 1947 r., Zetor 25K z 1958 r. oraz stary NRD-owski nośnik narzędzi polowych typu RS 09. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Odpalenie „bombajów” wzbudzało żywe emocje, a u niektórych także wspomnienia. Najwięcej frajdy miały dzieci, które wsiadały za kierownice historycznych maszyn i chętnie pozowały do zdjęć.

I miejsce w konkursie retro traktorów zajął Jerzy Walerowicz z Łaszewa (powiat pleszewski) za swojego Lanz Bulldoga, rok produkcji 1947. Zwycięzca odebrał nagrodę główną, ustanowioną przez Starostę Pleszewskiego, którą była kosiarka spalinowa.

II miejsce w konkursie zajęli kolekcjonerzy z Jarocina, Jan i Mariusz Wolniewiczowie, właściciele czerwonego nośnika narzędzi RS 09. W nagrodę otrzymali grilla z przyborami oraz serwis porcelanowy do kawy.

Dyplomy i nagrody wręczyli laureatom Starosta Pleszewski Michał Karalus oraz Wicestarosta Dorota Czaplicka. Nagrody rzeczowe ufundowały Starostwo Powiatowe w Pleszewie oraz Zakład Pracy Chronionej „Florentyna”.

Patronat medialny nad konkursem sprawował portal hobbystyczny www.retrotraktor.pl.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy
Starostwo Powiatowe w Pleszewie

Zobacz więcej na