Czy sezon 2009 już się rozpoczął?

Dodano dnia: 03/03/2009

To pytanie zapewne zadało sobie większość Retrotraktorzystów. Mamy już za sobą pierwsze imprezy z udziałem zabytkowych maszyn rolniczych. Powoli trzeba szykować się do pochodów z okazji 1 maja…
Jeśli jesteśmy już przy temacie przygotowań. Czy obudziliście już swoje maszyny z zimowego snu? U nas zarówno nasz Zetorek, jak i przybysz z Koszalina – Zetor 25T zostały wybudzone.

Pierwszy odezwał się Zetorek z Koszalina…

… nasz potrzebował kilku prób…

… ale chwilę potem miarowym stukotem oznajmił sąsiadom, że już wiosna.

Dokładnie 3 marca, w imieniny miesiąca „zagadały” kolejno dwa silniki. Pierwszy był starszy brat naszego Bociana – model 25T z 1952 roku doskonale znany bywalcom imprez retrotraktorowych. Jest on już częściowo rozebrany ze względu na przeprowadzany remont. Obydwa odpalaliśmy na dwa sposoby – za pomocą korby oraz komfortowo – z rozrusznika. Jak to po zimie – chwile podymiły i zaczęły ładnie „stukać”.

Prace nad koszalinianinem wraz z nadejściem cieplejszych dni, powoli nabrały tempa.

W kwietniu, gdy zrobiło się troszkę cieplej, ruszyły prace nad „przybyszem z Koszalina”. Rozebrana została skrzynia przekładniowa. Do wymiany idą wszystkie łożyska, całość zostanie gruntownie przeglądnięta i w razie potrzeby zakwalifikowane zostaną dalsze podzespoły do regeneracji lub wymiany. Miejmy nadzieję, że jeszcze w tym sezonie będzie jeździł jak nowy.
A Wy obudziliście swoje cacka? Jeśli tak to napiszcie o tym i prześlijcie zdjęcia! Czekamy.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na