Dni Borów Tucholskich 2006

Dodano dnia: 16/07/2006

16 lipca 2006 do Tucholi z okazji Dni Borów Tucholskich zjechało kilkadziesiąt pięknych pojazdów i motocykli zabytkowych z całego kraju. W godzinach porannych odbyła się parada, a następnie uczestnicy udali się na teren parku rekreacji, gdzie odbyła się prezentacja i wybory najstarszych i najlepiej odnowionych pojazdów.

Nie mogło też zabraknąć miłośników starego sprzętu rolniczego, których reprezentowali Pan Stanisław Sikorski z pobliskiego Rudzkiego Mostu prezentując ciągnik Lanz 25PS z 1941 roku oraz Pan Grzegorz Przystalski z Golubia Dobrzynia, który przywiózł do Tucholi 8 pieczołowicie odrestaurowanych silników stacjonarnych z lat 1920-60.

Pan Grzegorz zaprezentował, również bardzo rzadki egzemplarz niemieckiego ciągnika jednoosiowego produkowanego w Salzkotten wraz z oryginalną przyczepką. Wszystkie pokazane silniki były na chodzie i kolejno zostawały uruchamiane. Te mniejsze 2-suwowe przy pomocy szybkiego szarpnięcia linką nawiniętą na koło rozruchowe. Te większe, 4-suwowe Diesle, przy pomocy korby. Zwłaszcza ciekawie prezentował się pieczołowicie odrestaurowany silnik Deutz pracujący wg systemu Otto z lat 20-stych. Uruchomienie tego silnika poprzedzone głośnym plaśnięciem i następnie regularny odgłos pracy tłoka przyciągał mnóstwo widzów. Dla wielu była to jedyna okazja, aby zobaczyć taką maszynę w ruchu, dodatkową atrakcje stanowiła praca układu rozrządu, który w przeciwieństwie do wielu współczesnych silników, pracował na wierzchu. Zgromadzeni mogli wręcz liczyć regularne pchnięcia lasek popychaczy i sprężyn zaworowych.

Organizatorzy wyróżnili kolekcjonerów nagrodami w kategoriach za najstarszy ciągnik i najciekawszy silnik stacjonarny.

Rafał Mazur

 

Zobacz więcej na