Dożynki Powiatowe w Białych Błotach

Dodano dnia: 28/08/2011

28 sierpnia 2011 w Białych Błotach obyły się Dożynki Powiatowe. Zaproszenie na niniejszą uroczystość otrzymał również Skansen Jacka Grzywacza z Łochowic. Kilkanaście zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych uatrakcyjniło uroczystości, biorąc udział w korowodzie dożynkowym, oraz prezentacji w centralnym miejscu dożynek.

Jedzie traktor na dożynki, jedzie. Ten wieniec to efekt wielotygodniowej pracy wykonanej przez Monikę Kubińską, Agnieszką Mrozek, Milenę i Ulę Grzywacz.

W tymże wydarzeniu nie mogło zabraknąć członków Skansenu w Łochowicach i przyjaciół w osobach Agaty, Mileny, Uli i oczywiście Jacka Grzywacza, Gieni i Mariana Jasiorowskich, Eli, Mariusza i Henia Warzyboków,  Moniki, Kuby i Krzysztofa Kubińskich, Henia Robaszewskiego, Marka Ułasiuka i Rafała Mazura.

Piękny wystrój naszych traktorów to również zasługa dziewczyn ze Skansenu.

Odświętnie przystrojony Ursus C-325 w korowodzie, dawno nie spotykany widok.

Porsche Henia, jak zawsze było najbardziej oblegane. Do kółka przymierza się nowe pokolenie.

Warto wspomnieć, że w czasie kilkutygodniowej mozolnej pracy, powstawał bardzo oryginalny wieniec dożynkowy w kształcie traktora. Za przygotowanie tego cudeńka na kołach, podziękowania należą się Monice Kubińskiej i jej koleżance Agnieszce Mrozek oraz Milenie i Uli Grzywacz.

Największą przyczepę z wieńcami dożynkowymi ciągnął Super – weteran najstarszych zlotów.

Skansenową lawetę holował Fendt Farmer. Panie Heniu wyżej szybę, dziś padać nie będzie.

Wśród cennych wieńców dożynkowych, jechały równie cenne Łochowiczanki.

Jesteśmy bardzo zadowoleniu z imprezy, gdyż mieliśmy możliwości zaprezentowania naszych wiekowych traktorów, które nagrodzone zostały oklaskami publiczności. Mieliśmy pełne ręce roboty, ponieważ to stanowisko było mocno oblegane przez zwiedzających. Nie brakowało dodatkowych atrakcji. W konkursach sprawnościowych jako reprezentanci Sołectwa Łochowice, czynny udział wzięli Jacek Grzywacz i Krzysztof Kubiński. Konkurencje polegały na rżnięciu drewna, wbijaniu gwoździa na czas i rzucie beretem.

Oryginalnym wieńcem zainteresowała się nawet telewizja.

Jacek prezentuje delegacji niemieckiej stoisko Sołectwa Łochowice.

Reprezentanci Skansenu Łochowice.

W Łochowicach było naprawdę bogato i kolorowo.

Miłą niespodziankę stanowiło zajęcie przez sołectwo Łochowice II miejsca w generalnej klasyfikacji konkursowej. Oprócz zawodów brane były też pod uwagę wygląd stoiska, smak i oryginalność prezentowanych na nim przysmaków oraz wieniec.

Grochówka najlepiej smakuje na błotniku.

Najbardziej zadowoleni uczestnicy dożynek.

I ruszyli. Zawody w rżnięciu drzewa na czas, wyciskały z zawodników siódme poty.

Oczywiście ciągniki cieszyły się jak zawsze ogromnym zainteresowaniem. Zaś pod koniec imprezy dla nas retrotraktorzystów, ogromną atrakcję stanowił kilkukilometrowy, powrotny przejazd na kołach. Wszystkie traktory bez problemów technicznych dotarły do Skansenu.
W imprezie wzięły udział następujące traktory :
1. Ursus C 328 Genowefy Jasiorowskiej
2. Porsche Standard 218 Henia Warzyboka
3. Zetor Super 50 Mariana Jasiorowskiego
5. Ursus C 325 Jacka Grzywacza
6. Fendt Farmer 2D Henryka Robaszewskiego
7. Bukh 403 Jacka Grzywacza
8. Dzik-2 Jacka Grzywacza
9. Dzik-21 Jacka Grzywacza
10. Holder EB 2 Jacka Grzywacza
11. Ferguson TE-20 Rafała Mazura
12. Przyczepki i kilka drobnych maszyn rolniczych ze Skansenu Łochowice.

Na zakończenie chcielibyśmy podziękować mieszkańcom Łochowic i Radzie Sołeckiej za godne reprezentowanie Sołectwa podczas całej uroczystości. I oczywiście Sołtysowi Jackowi Grzywaczowi i jego Małżonce Uli, za ogromny wkład w przygotowanie reprezentacji Łochowic do dożynek.

Rafał Mazur

I do domu!

Zobacz więcej na