Dożynki w Urazie

Dodano dnia: 09/09/2017

Pierwszy weekend września br. upłynął w Urazie pod znakiem dożynek. W sobotę miały miejsce Dożynki Gminy Oborniki Śląskie, a nazajutrz Wojewódzkie. Klub RetroTRAKTOR rzecz jasna był obecny przez dwa dni prezentując kilkanaście ciągników rolniczych oraz szereg maszyn i narzędzi stosowanych dawniej na wsi.

W niedzielny poranek, po ponownym przyprowadzeniu sprzętu na plac dożynkowy, członkowie Klubu przejechali w okolice kościoła, aby tuż po mszy przetransportować na wozach wieńce dożynkowe. W paradzie brały niemal wszystkie prezentowane ciągniki, a ponadto większość z nich ciągnęła wozy.
Po przybyciu na miejsce, trwały uroczystości dożynkowe, a w między czasie uruchamiane zostały kolejno żniwiarka Przodownica i snopowiązałka Warta 2 – zaprzęgane do Zetora 25 z 1948 roku.
O godzinie 18.30 został zaplanowany pokaz omłotów, który z przyczyn niezależnych od nas nieco się opóźnił. W pokazie brały udział dwa zestawy – młocarnia MSC-7B Warmianka napędzana od Deutza F1L oraz młocarnia szerokomłotna Vetschau-Weissagker z ok. 1900 roku napędzana od Ursusa C-328. Jako pierwsza „wystąpiła” Warmianka. Spisała się bez zarzutu, a następnie jeszcze oczyściła ziarno po starszej młocarni.
Wśród prezentowanych przez Klub RetroTRAKTOR ciągników znalazły się: 2x Zetor 25K, Zetor 25, 2x Zetor 50 Super, Zetor 4011, 2x Zetor 3011, Ursus C-328, Deutz F1L, Ursus C-330, Ursus C-4011 a także po raz pierwszy po remoncie Ursus C-325. Ponadto pokazano kilka ciągników okolicznych mieszkańców. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek, pokazów starego sprzętu, a także za przechowanie naszych ciągników. Szczególne podziękowania dla strażaków pod dowództwem Pana Stasia Hurkasiewicza, którzy doskonale koordynowali całość.
Gwiazdą niedzielnego wieczoru był zespół Boney M.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na