„Faktotum” z NRD

Dodano dnia: 02/04/2019

W 1953 roku podczas wystawy ogrodniczej w Lipsku firma Manhardt-Landttechnischebau prezentuje jednoosiowy ogrodniczy traktor wielozadaniowy. Nieduża maszyna o mocy 8,5 KM napędzana była jednocylindrowym dwusuwowym silnikiem o pojemności 0,385 litra. Jednostka ta chłodzona była powietrzem o wymuszonym nawiewie przez dmuchawę. Czterobiegowa skrzynia przekazywała napęd dalej na mechanizm różnicowy z blokadą.
Niniejszy traktor prezentowano jako całościowy zespół urządzeń, które można było montować zarówno z przodu, jak i z tyłu ciągnika. Do współpracy z „Faktotumem” przygotowano między innymi takie narzędzia jak glebogryzarka, wielorak-obsypnik, siewnik nawozowy, przetrząsacz, przyczepkę, wózek – nośnik narzędziowy, pługi, kultywator, brony, wyorywacz ziemniaków itd.
W 1968 traktorek przeszedł kilka zmian i otrzymał oznaczenie ET081. To co jest dużą bardzo ciekawostką w NRD, to duże zapotrzebowanie ogrodników, które spowodowało, iż budowano również te ciągniczki z dostępnych w handlu części w prywatnych warsztatach rzemieślniczych. Przy czym szacuje się, że powstało ich około 1000 sztuk. Stąd poszczególne egzemplarze różnią się między sobą i mogą nie posiadać tabliczek czy numerów seryjnych.

Rafał Mazur

Zobacz więcej na