Ferguson TE 20

Dodano dnia: 29/03/2019

Harry Ferguson zbudował i opatentowany trzy punktowy układ podnoszenia narzędzi wyposażony w automatyczną regulacje głębokości pracy.
W 1938 roku Ferguson podpisuje umowę z Fordem na produkcję traktorów o nazwie Ford Ferguson wyposażonych w system Fergusona.
Umowa z Fordem obejmowała wytwarzanie tych traktorów również w Wielkiej Brytanii. Dlatego Ferguson w okresie wojny wprowadził wiele zmian zarówno w samym traktorze jak i systemie zawieszania i regulacji. Jednakże Ford nie dotrzymał warunków umowy i w tej sytuacji Ferguson podjął decyzję o samodzielnej produkcji traktorów opartych o ten zmodernizowany ciągnik z uwzględnieniem najnowszych poprawek. .W 1945 roku podpisana została umowa z firmą Standard Motor Company z Coventry w Anglii na budowę traktora Ferguson TE 20.
Oznaczenie modelu TE 20 pochodziło od mocy 20 koni mechanicznych, którymi dysponował ów traktor. Było klika wariantów tego ciągnika. Pierwsze były zaprojektowane z silnikami napędzanymi benzyną i oznaczane jako TEA20. Następnie wszedł model TVO – traktor vapourising czyli olej podobny do parafiny. A później diesel TEF20. Były też inne warianty z wąskimi rozstawami osi do pracy w winnicach i sadach, jak TEB20 i TEC20.
Ciągnik Fergusona TE 20 był bardzo udaną i masową brytyjską maszyną, rozpowszechnioną na całym świecie. Ze względu na jego szary kolor, którym był malowany cały ciągnik pieszczotliwie nazywano go „Mały Szary Fergie”. Ten mały traktor został nawet użyty w 1958 przez Edmunda Hillarego w wyprawie do bieguna południowego, dając świadectwo wytrzymałości maszyny. Bardzo duża liczba tych traktorów przetrwała do dziś i jest to ciągnik dość lubiany przez kolekcjonerów.

Rafał Mazur

Zobacz więcej na