I Piknik Borówkowy

Dodano dnia: 03/08/2013

3 sierpnia 2013 miał miejsce I Piknik Borówkowy w Borówku (gm. Prusice). Podczas tej imprezy oficjalnie otwarto Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych, którego głównymi inicjatorami byli sołtys Borówka Czesław Suchacki oraz Łukasz Wójtowicz. Z tej okazji zorganizowano szereg atrakcji towarzyszących, tworząc tym samym rodzinny piknik. Na zaproszenie organizatorów pojawiliśmy się tam również z traktorami – łącznie prezentowaliśmy 6 traktorów – 4 Zetory 25K, Zetora 25 oraz Deutza F1L. Uzupełnieniem naszej kolekcji była żniwiarka Przodownica. Na miejscu pojawiły się także dwie „trzydziestki” będące w ciągłej służbie Skansenu, a także Ursus C-328 i International B414.
Na zwiedzających czekała wiata pełna wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych, zebranych i odszykowanych w bardzo krótkim czasie przez zaangażowanych w całe przedsięwzięcie ludzi. Wchodząc przez stylizowaną bramę, od razu trafiamy na sztucznego konia, zaprzęgniętego do wozu, który do złudzenia przypomina prawdziwe zwierze. Dalej już same maszyny, od obsypników i opielaczy, po młocarnie, żniwiarkę czy kosiarkę.
O godzinie 14 ruszyła parada w kierunku Skokowej, następnie plątaniną uliczek z powrotem w kierunku Borówka. Wzięły udział w niej wszystkie zgromadzone ciągniki, a także motocykle i zabytkowy Triumph. Kilkunastu szczęśliwców załapało się na przejażdżkę na wozach ciągniętych przez traktory. Po powrocie na teren Skansenu nastąpiło oficjalne otwarcie z udziałem władz, a także zorganizowano zaplanowane wcześniej atrakcje.
Miłośnicy zabytkowej techniki mogli obejrzeć pokaz młócenia cepami, przewiewania wialnią, śrutowania zboża przedwojennym śrutownikiem napędzanym przez pas transmisyjny od Zetora 25 oraz pokaz pracy piłą napędzaną od Deutza. Ponadto po placu poruszał się Zetor 25K z żniwiarką Przodownica. Dla dzieci i dorosłych przygotowano konkursy i inne atrakcje.
Skansenowcy mają dużo planów na przyszłość, ale w pierwszej kolejności dokończą niektóre prace, których nie udało się zrobić przed oficjalnym otwarciem. Z pewnością Skansen w Borówku stanie się od teraz miejscem spotkań, nie tylko miłośników zabytkowej techniki rolniczej.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na