I Zlot Starych Ciągników w Krakowie

Dodano dnia: 26/05/2019

Po raz pierwszy w Krakowie i w województwie małopolskim odbył się zlot pasjonatów zabytkowej techniki rolniczej. Impreza pod nazwą I Zlot Starych Ciągników w Krakowie odbyła się na terenie Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy ulicy Balickiej 116B.

Mimo, że zlot rozpoczął się o godzinie 11.00, to pierwsi zainteresowani pojawili się już wcześniej. W samo południe każdy mógł dowiedzieć się więcej na temat ciągników, które pojawiły się na zlocie. Najstarszy z nich – Deutz F1M 414 Józefa Richtera– wyprodukowany został w 1937 roku, a najmłodszy – Ursus C-360 Jana Lisa – w 1979. Przy tej okazji zaprezentowano także pracę kieratu i młocarni tzw. „sztyftówki”. Maszyny zostały przywiezione przez ekipę z Lubecka. Podczas prezentacji największe wrażenie zrobiła Pampa Kamila Hornika. Każdy mógł poczuć drżenie gruntu, kiedy silnik ciągnika był na maksymalnych obrotach.

Dodatkowym aspektem przedsięwzięcia była wystawa zabytkowych samochodów produkcji tzw. „Krajów Demokracji Ludowej”. Zobaczyć można było m.in. Poloneza Analoga.

Na wystawców i zwiedzających czekały także inne atrakcje. Przygotowane zostały konkurencje: precyzyjne parkowanie – osobno dla wystawców i zwiedzających oraz przeciąganie ciągnika na czas. Chętne osoby mogły sprawdzić swoją siłę w przeciąganiu liny z ciągnikiem Ferguson TEA 20. Jednak ciągnik nie ustąpił i pokazał swoją moc.

Oprócz zawodów zorganizowano również konkurs na najładniejszy traktor, którym okazał się Ursus C-328 Mileny Klimczak.

Na zlocie, oprócz zabytkowych ciągników, można było także obejrzeć ciągniki pracujące obecnie na naszych polach. Doświadczalne Gospodarstwo Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaprezentowało New Hollanda T7.210, a Małopolski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pokazał Ursusa 9014H, własności Józefa Krzeczka, kierownika powiatowego biura w Proszowicach.

Na koniec imprezy, podczas rozdania nagród głos zabrał Dziekan Wydziału prof. Dr hab. Inż. Sławomir Kurpaska i pomysłodawca zlotu Marcin Machejek.

Ze względu na duże zainteresowanie, organizatorzy planują kontynuować tą ideę i w kolejnych latach organizować zlot ciągników w Krakowie. Zlot był imprezą towarzyszącą XX Dniowi Mechanizatora oraz Dniowi Absolwenta.

Marcin Machejek

Zobacz więcej na