I Zlot Starych Traktorów w Ursusie

Dodano dnia: 22/09/2020

20 września 2020 roku wreszcie udało się ściągnąć traktory z powrotem do Ursusa. Dlaczego wreszcie? Bo zlot planowany był już na czerwiec 2019 roku, ale wówczas nie udało się go zrealizować, podobnie w pierwszym terminie – czerwcu 2020 z powodu pandemii. Szczęśliwie, dzięki staraniom grona osób zaangażowanych z pomysłodawcą na czele – Stefanem Sobczakiem – kolekcjonerzy spotkali się w sąsiedztwie byłych Zakładów Mechanicznych Ursus. Plac zlotu zlokalizowano na terenie targowiska przy ul. Kazimierza Gierdziejewskiego. Patron tej ulicy nie jest przypadkowy – był on profesorem odlewnictwa, zaprojektował odlewnię Zakładów Mechanicznych Ursus i kierował jej budową, ukończoną w 1926, a następnie pełnił funkcję dyrektora Fabryki Metalurgicznej Ursus. Wracając jednak do zlotu, pojawiło się na nim kilkadziesiąt traktorów od kolekcjonerów z całego kraju. Uczestniczyli: Klub Traktor i Maszyna, Skansen Łochowice, Skansen Stare Budy, Klub RetroTRAKTOR, Retro Łowiczanka, CGD Retro-Traktor, Stowarzyszenie Sagan, a także kilku niezrzeszonych uczestników.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom i odwiedzającym atrakcje w postaci wystawy Domu Kultury Portiernia oraz stoiska dla najmłodszych czy występów orkiestry. Ponadto odbyły się dwie parady ulicami Ursusa, które przyciągały mnóstwo zwiedzających. Warto dodać, że z powodu obostrzeń liczba osób przebywających w danej chwili na placu musiała zostać ograniczona – dlatego na wejściu tworzyły się długie kolejki oczekujących. Było to z pewnością niekomfortowe, ale świadczy o dużym zainteresowaniu imprezą. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczna edycja odbędzie się z jeszcze większym rozmachem.

Organizacja tego wydarzenia była kolejnym krokiem w kierunku działań mających na celu zachowanie pamięci o jednym z największych w naszym kraju zakładów. Działania te rozpoczęły się kilka lat temu dzięki Jaśminie Wójcik, która zrealizowała film pt. Symfonia Fabryki Ursus.

Pragnę również podziękować wszystkim Widzom naszego kanału, którzy odwiedzili nas podczas tego wydarzenia.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na