II Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami

Dodano dnia: 06/05/2018

W dniach 5-6.05.2018r. do Lubecka (woj. śląskie) zjechało się kilkadziesiąt starych traktorów – wszystko za sprawą organizowanego po raz drugi konkursu orki dla zabytkowych ciągników. Pomysłodawcą i zarazem osobą, która koordynowała całe wydarzenie był Józef Richter, który udostępnił większość terenu pod imprezę. Wydarzenie wpisało się na dobre w obchody Pielgrzymki Rolników z okazji święta Św. Izydora Oracza, patrona rolników.

Tegoroczna edycja miała wymiar dwudniowy, jednak zasadnicza rywalizacja konkursowa odbyła się w sobotę. Po zakończeniu parady starych traktorów, zaczęto przygotowywać się do przeprowadzenia zawodów. W tym czasie traktorzyści ćwiczyli swoje umiejętności oraz sprawdzali i ustawiali pługi na sąsiednim polu testowym. Podczas konkursu orało niespełna 30 zawodników, zasiadających na rozmaitych ciągnikach. Były zarówno legendarne „bombaje”, jak i „samoróbki”. Mnóstwo Ursusów i Zetorów, a także takie perełki jak Kramer czy IMT 579. Ewenementem były również jednocylindrowe ciągniki Steyr.

Na podstawie not wystawianych przez członków komisji wyłoniono zwycięzców:
1. miejsce Rudolf Wendlocha – Ursus C-325,
2. miejsce ex aequo Marek Kansy – Ursus C-328 oraz Ewa Pijewska – Ursus C-325,
3. miejsce Stanisław Pijewski – samoróbka S8

Ponadto podczas wręczenia pucharów okazało się, że nagrodę publiczności otrzymał ks. Tomasz Hajok (Ursus C-328), a wraz z nim na podium znaleźli się Jarosław Chojnacki (Zetor 25K) oraz Damian Wolka (Lanz Bulldog 45 PS).

W między czasie, a także podczas drugiego dnia imprezy odbywały się pokazy zabytkowych maszyn, jak również goście mogli sprawdzić jak smakują ziemniaki z parnika. Pogoda dopisała wyjątkowo, szczególnie w porównaniu z ubiegłoroczną, deszczową edycją. Najwięcej frajdy dla uczestników przyniósł niedzielny przejazd, połączony ze zwiedzaniem okolicy: Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej, domu Franciszki Ciemiengi na Kanusie, a także Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach.

W imprezie udział wzięli członkowie klubów: RetroTRAKTOR, Traktor i Maszyna, Stary Traktor Bieszczady, Kierat Team Lubecko, a także wiele osób póki co niezrzeszonych. Za organizację tej wspaniałej imprezy należą się podziękowania przede wszystkim dla Sołectwa Lubecko, Stowarzyszenia Dla Rozwoju Wsi Lubecko, a także osób mocno zaangażowanych z lokalnego środowiska. Ciężko opisać atmosferę za pomocą słów, ale można poczuć choć odrobinę klimat imprezy oglądając poniższe relacje – fotograficzną oraz wideo.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na