II Zlot Starych Ciągników w Krakowie

Dodano dnia: 05/06/2022

Po przerwie spowodowanej pandemią, do Krakowa wrócił Zlot Starych Ciągników. 4 czerwca odbyła się jego druga edycja.

Od samego rana, na teren Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przyjeżdżali kolekcjonerzy ze swoimi traktorami. Pomimo porannych opadów deszczu, wydarzenie odbyło się bez większych problemów. Na samym początku zwiedzający mogli obejrzeć, a czasami nawet sami wziąć udział w przejażdżkach traktorami. Właściciele zabytków, w ten sposób postanowili (trochę spontanicznie) zainteresować przybyłych gości i zaprezentować swoje maszyny w ruchu.

Pierwszym ważnych punktem w planie zlotu, była prezentacja zebranych traktorów, podczas której zainteresowani mogli usłyszeć kilka słów na ich temat. Szczególnym zainteresowaniem podczas prezentacji cieszył się czas „próby”, czyli odpalanie każdego z ciągników. Najstarszymi traktorami były pochodzące z 1950 roku dwie maszyny: Ferguson TEA 20 oraz Ursus C-45, a najmłodszym Dutra D4K-B z 1969 roku. Ciekawym egzemplarzem były: gąsienicowy traktor Fiat, oraz Zetor 3011 Major wyprodukowany na Skandynawię.

Po prezentacji nadszedł czas na konkursy. Organizatorzy przygotowali dwa sprawnościowe zadania. Pierwszym z nich był „rzut cięgnem”. Zadanie polegało na rzuceniu łącznikiem górnym jak najdalej, metodą dowolną. Drugą z nich było przeciąganie traktora. Tak się złożyło, że w obu konkursach wygrał Łukasz Jamborski.

Podczas zlotu odbywał się także konkurs na najładniejszy traktor, gdzie główną nagrodą był puchar ufundowany przez współorganizatora – Skansen Lubecko – Kierat Team. Konkurs wygrał Ursus C-45 Marka Łagosza. Traktor ten, jak i Dutra D4K-B Łukasza Czyżyckiego były największymi traktorami podczas zlotu. A za to najmniejszym traktorem był Ursus C-308 Józefa Richtera.

Dodatkową atrakcją był także zlot zabytkowych samochodów. Na placu zlotowym pojawił się m.in. Trabant, Volvo czy Duży Fiat.

Na koniec imprezy, podczas rozdania nagród głos zabrali Dziekan Wydziału prof. Dr. Hab. Inż. Sławomir Kurpaska oraz pomysłodawca zlotu Marcin Machejek.

Widząc zainteresowanie wydarzeniem, organizatorzy planują w następnych latach kolejne edycje zlotu. Zlot był imprezą towarzyszącą Dniowi Mechanizatora i Dniowi Absolwenta.

Marcin Machejek

Zobacz więcej na