III Spotkanie Starodawnych na Zamku w Mosznej

Dodano dnia: 25/09/2021

W dniach 11-12.09.2021 na terenie liczącego 99 wież i wieżyczek Zamku w Mosznej odbyło się III Spotkanie Starodawnych. Jeden z najładniejszych zamków w Polsce gościł szerokie grono pasjonatów starej i współczesnej motoryzacji. Organizatorzy zlotu (Starodawni w Sercu Opolszczyzny) stanęli na wysokości zadania gwarantując świetną zabawę zarówno dla odwiedzających jak i dla uczestników przybyłych swoimi pojazdami.

Na tle zamku oraz przyzamkowego parku znakomicie prezentowały się wszystkie niezwykłe okazy motoryzacji. Większość stanowiły ciągniki z poprzedniej epoki – od zagranicznych John Deere-ów, Zetorów… po nasze polskie niezawodne Ursusy i Dziki. Przy niektórych z nich właściciele spędzili setki godzin, aby nadać im drugie życie i doprowadzić do stanu niemal fabrycznego. Inni pozostawili swoje pojazdy w stanie oryginalnym, abyśmy mogli zobaczyć odciśnięte piętno czasu.

Na evencie można było również podziwiać samochody, których historia przebytych kilometrów pochodzi z najdalszych zakątków globu. Od tych z lat 1900 do tych najnowocześniejszych mających pod maską ponad 500 KM, przy których, na dźwięk ryczącego silnika przechodzą ciarki. Duże wrażenie zrobiły również pojazdy specjalne (School bus, Campery) oraz specjalistyczne – takie jak straż pożarna marki MAN. Liczni zwiedzający najchętniej zatrzymywali się przy naszych Fiatach 126p i wspominali lata, w których zakup takiego „Malucha” graniczył z cudem.

Nie zabrakło również entuzjastów motocykli jednośladowych, jak również tych z bocznymi wózkami. Najmłodsi z przybyłych gości mogli podziwiać jeden z najmniejszych (jak nie najmniejszy) pojazd z czasów PRL – tzw. motorynkę produkowaną przez firmę Romet. Uczestnicy spotkania wymieniali się zdobytą przez lata wiedzą oraz historią związaną z własnym pojazdem i chętnie odpowiadali na pytania odwiedzających. Zostały również przyznane wyróżnienia w kategoriach: najstarszy ciągnik zlotu, najstarszy samochód zlotu, człowiek z dalekich stron, najstarszy motocykl zlotu, pojazd wyróżniony przez publiczność, inspirująca opowieść związana z historią własnego pojazdu.

Dodatkowymi atrakcjami podczas eventu były zabawy motoryzacyjne, dmuchańce dla dzieci, kącik dogoterapii, festiwal food trucków, foto budka oraz wystawa kilku luksusowych samochodów. Miejmy nadzieję, że imprezy tego rodzaju będą częściej odbywały się na terenie całego kraju.

Marcin

 

 

Zobacz więcej na