Klasyki na AgroTechu w Kielcach

Dodano dnia: 23/03/2017

W dniach 17-19.03.2017 roku odbyły się w Kielcach kolejne Targi Techniki Rolniczej AgroTech. W kilku halach oraz na terenach przyległych zgromadzono wszystko to, co oferuje nam dziś nowoczesne rolnictwo, a także przemysł drzewny – bowiem jednocześnie odbywa się ekspozycja Las-Expo. Spacerując alejkami wśród lśniących maszyn dało się jednak dojrzeć kilka maszyn mających za sobą więcej niż jedną wiosnę.
Najbardziej rzucającą się w oczy ekspozycję tworzyli wspólnie członkowie trzech prężnie działających organizacji – Traktoriada z Marcinem Obałkiem na czele, Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna” oraz znany wszystkim Retrotraktorzystom Stary Traktor Bieszczady. Mimo, że ekspozycja zlokalizowana była nieco na uboczu, po uruchomieniu Ursusa C-45 należącego do Andrzeja Mirowskiego wnet dookoła zjawiały się tłumy. W sąsiedztwie starszego brata prezentowano ponadto dwa Ursusy C-328 – reklamujący projekt Traktoriada traktor Ryśka oraz C-328 Marcina, który przejechał trasę do Łaz w 2016 roku o własnych siłach. Ciekawostką była pompa zabudowana z użyciem silnika Andoria – produkowanego współcześnie odpowiednika S-320. Druga część ekspozycji i stoisko znajdowały się w hali L – gdzie na zwiedzających czekał m.in. przekrojowy model silnika S-320, który w ruchu prezentował budowę mechanizmów.
Idąc dalej można było spotkać stoisko firmy Dziekan oraz Lanz Bulldoga z lat 40. i Fordsona F. Tego drugiego udało się nawet na krótką chwilę uruchomić.
W ekspozycji pod dachem uwagę zwracała znana już z innych imprez milionowa „sześćdziesiątka” oraz wylicytowana podczas tegorocznego finału WOŚP eksportowa „trzydziestka” w komplecie z pługiem PZ1A – obie prezentowane na stoisku Ursus & Jacek Mocny.
Kolejny Ursus C-360 służył jako model wraz z ładowaczem typu Tur. Ciekawostką współcześnie produkowaną był ciągnik Farmtrac Heritage – mechaniczny traktor o prostej budowie rodem z Indii.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na