Kolejność dokręcania głowicy Ursus C-4011 C-355 C-360

Dodano dnia: 06/10/2019

Głowice w Ursusie C-4011, C-355, C-360 najlepiej montować razem, skręcone ze sobą przy pomocy kolektorów – wydechowego, ssącego i wodnego. Pamiętać należy jednak o tym, aby śruby od kolektorów były lekko przykręcone, pozwalając głowicom na delikatny ruch. Uszczelki pod głowice układamy na oczyszczony wcześniej blok, sprawdzając czy nic nie wpadło nam do cylindrów, ze szczególną uwagą na komorę w tłoku. Nowe uszczelki układamy zgodnie z zaleceniem producenta – napisami lub symbolami w górę. Nigdy nie zakładamy używanych uszczelek pod głowicę. Następnie – najlepiej w dwie osoby, ostrożnie by nie porysować przylgni głowic przez szpilki, nakładamy głowice. Następnie zakładamy podkładki i nakręcamy nakrętki, lekko przykręcając je kluczem, do pierwszego oporu. W dalszej kolejności dokręcamy głowice kluczem dynamometrycznym w kolejności pokazanej poniżej, z siłą 14-15 kGm, czyli ok. 140-150 Nm – oczywiście przy zimnym silniku.

Prawidłowa kolejność dokręcania głowic w Ursusie C-4011, C-355, C-360 w przypadku montażu wszystkich głowic.

W przypadku montażu pojedynczych głowic lub osobno, nie skręconych kolektorami – dokręcamy nakrętki z taką samą siłą, ale w kolejności na krzyż.

Kolejność dokręcania nakrętek pojedynczej głowicy metodą „na krzyż”.

Możemy również głowice pojedynczo włożyć na blok, wówczas przykręcić lekko kolektory, a następnie postępować tak jak w pierwszym przypadku. Przykręcenie kolektorów po dokręceniu głowic może czasem sprawić problem, szczególnie jeśli otwory w nich są ciasno spasowane.

Podobnie można postępować w przypadku innych silników z dzielonymi głowicami, osobnymi dla każdego cylindra – np. Zetor 50 Super – jeśli producent danego silnika nie zaleca inaczej. Wszystko w zależności od możliwości i aktualnej sytuacji.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na