Najstarszy w Polsce

Dodano dnia: 31/01/2007

Najstarszym ciągnikiem, który spełnił kryteria konkursu „Stary, ale jary” był ciągnik McCormick z 1925r.

I MIEJSCE – McCORMICK Z 1925 r.
Ten amerykański traktor o zapłonie iskrowym nim trafił do obecnego właściciela – Stanisława Misiaszka to przechodził z rąk do rąk. Ponieważ ten ciągnik posiadał tylko numer seryjny to niełatwo było dojść do roku budowy. Udało się ustalić datę produkcji ciągnika dzięki uprzejmości firmy Case, która reprezentuje McCormicka. Wyjaśniono, że ciągnik o tym numerze wyprodukowano w 1925 roku. McCormick nie napracuje się zbyt wiele ponieważ ma mocniejszych i nowocześniejszych ”kumpli” – parę sztuk Ursusów.

II MIEJSCE – LANZ BULLDOG – 25 Z 1935r

Drugie miejsce zajął Lanz Bulldog z 1935 r. panów Piotra i Pawła Łysaków. Ten ciągnik z jednocylindrowym silnikiem uruchamia się na tzw. gruszkę żarową (tak samo mają inne Lanze i Ursusy C-45). Ciągnik ten jest wyposażony w koła na ostrogach, które są pomocne przy pracach uprawowych i orce. Prędkość traktora nie jest imponująca (max. – 15 km/h) ale na polu to w zupełności wystarczy. Panowie Łysakowie posiadają kolekcję ciągników (około 15 sztuk).

III MIEJSCE – DEUTZ Z 1937r

Ten ciągnik ma ciekawy sposób zapalania. Do uruchamiania ciągnika wykorzystuje się specjalny trzpień zakończony małą rurką, która normalnie jest zamontowana w głowicy silnika. Po wykręceniu trzpienia wkłada się w rurkę kawałek materiału, moczy się w nafcie i podpala. Po chwili, gdy z materiału pozostaje żar, wkręca się trzpień w cylinder i zapala się silnik kręcąc korbą. Ten ciągnik jest w posiadaniu jednej rodziny od nowości, kiedy został kupiony wraz z pługiem, kultywatorem i snopowiązałką. Później zamontowano do niego boczną kosiarkę listwową. Deutz pracuje w gospodarstwie parę razy w tygodniu kosząc trawę do stada bydła.

Na podstawie Top agrar Polska nr 10 z 1998 r.

Zobacz więcej na