Nowy Ursus

Dodano dnia: 26/04/2019

Od dawna miłośnicy starego sprzętu rolniczego prześcigają się w tezach na temat modyfikacji i czasu ich wprowadzenia w rozmaitych ciągnikach i maszynach. Nie ma żadnych wątpliwości, że najbardziej popularnym i znanym starym ciągnikiem jest Ursus C45 – i co za tym idzie – najwięcej jest na jego temat nieścisłości i różnic zdań. Jednym z odwiecznych problemów jest ustalenie daty początku produkcji wersji wyposażonej w błotniki i kabinę traktorzysty. Przyjrzyjmy się więc krótkiej notce umieszczonej w tygodniku Motor Nr 19 (159) z 1955r. pt. „Tak będzie wyglądać”:
     „… nowy Ursus w przyszłości. Zdjęcie, które zamieszczamy, nadesłane zostało z Zakładów Mechanicznych Ursus w odpowiedzi na notatkę w 14 numerze naszego tygodnika.
Jak wynika z wyjaśnienie podpisanego przez głównego inżyniera i głównego konstruktora – nowe nadwozie do ciągnika Ursus opracowane zostało w 1954r. i obecnie trwa uruchomienie produkcji. Dotychczas wyprodukowano ponad sto ciągników z budkami i błotnikami. Od połowy bieżącego roku wszystkie produkowane ciągniki będą posiadały błotniki, a od początku 1956r. także i budki ochronne.
A co będzie z ciągnikami wyprodukowanymi do tej pory? Czy użytkujący je obecnie traktorzyści będą nadal musieli moknąć na deszczu i być ochlapywani błotem? Czy nie ma możliwości wyprodukowania lekkich budek do obecnego typu traktorów? – pytania te nadal zostają bez odpowiedzi.”

Paweł Rychter

Zobacz więcej na