Piknik Garncarski w Zalasiu

Dodano dnia: 21/09/2023

16 września w ogrodach parafialnych w Zalasiu odbył się historyczny Piknik Garncarski „Nie święci garnki lepią”. Kilka lat temu wraz ze śmiercią ostatniego zalaskiego garncarza zakończyła się wielopokoleniowa, znana na całą okolicę, tradycja garncarstwa. To wydarzenie miało na celu, choć na chwilę, przybliżyć i zobaczyć jego pracę. Mogło się to odbyć dzięki współpracy z pracownią „Koło Gliny” z Rudna, gdzie ich twórcy opowiadali o technikach i tajnikach swojej pracy, a także zapraszali do spróbowania swoich sił na kole.

Oprócz garncarza, mieszkańcy mogli zobaczyć jak dawniej pracował rolnik, szewc, kowal i stolarz. To stoisko prezentował Marcin Machejek, a na nim jego własne zbiory oraz innych mieszkańców wsi. Warto zaznaczyć, że wśród nich znalazły się pług, kultywator konny, a także drobne urządzenia rolnicze oraz stolarskie które zostały zakupione dzień wcześniej i uratowane od wyrzucenia i złomu. Oprócz tego serwował z parnika kukurydzę i ziemniaki.

Stoisko obok miał wikliniarz Julian Kaszuba z okolic Libiąża, który na swoim warsztacie pokazywał jak wyplata się kosze. Przy okazji można było kupić już gotowe jego wyroby.

Zwiedzający mogli zobaczyć również jak mieszkało się w starym domu, jak kisiło się kapustę, jak dbano o higienę, czy posłuchać radiowej Jedynki ze starego radia. To jedyna stacja, która przesyła swój sygnał analogowo.

W międzyczasie odbyła się inscenizacja „Rzepki” Juliana Tuwima oraz tańczono Krakowiaka.

Piknik swoimi występami uświetniły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz pan Jan Kuchta.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki finansowemu wsparciu firmy OKNO-POL z Mnikowa oraz Sołtysowi Wsi Zalas.

Piknik Garncarski kończył obchodzi 700-lecia istnienia wsi Zalas.

Marcin Machejek

Zobacz więcej na