Polagra Farm 2006

Dodano dnia: 16/10/2006

Odwiedzając tegoroczną Polagrę Farm w Poznaniu można było zobaczyć nie tylko nowoczesną technikę rolniczą, ale również osiągnięcia techniczne sprzed nawet osiemdziesięciu lat. Umożliwił to prężnie działający Klub „Traktor i Maszyna” z Lipna, który pokazał w pawilonie nr 4, aż 14 zabytkowych ciągników. Najstarszy z 1923 roku Lanz 12 PS opisywany szerzej we wcześniejszych relacjach z tegorocznych imprez, najmłodsze zaś traktory zamykały okres lat sześćdziesiątych.
Eksponaty stały w nieco nietypowej dla siebie „spokojnej” scenerii hali wystawienniczej. Pamiętamy jeszcze te ciągniki w ruchu podczas spotkania w Wilkowicach.
Przed wejściem zwiedzających witał Ursus C-45 oraz 3-skibowy pług doczepiany z tego samego okresu.
We wnętrzu zorganizowano wspaniałą prezentację ukazującą na dużych tablicach relacje fotograficzne z festiwali starych ciągników i maszyn. Można było nabyć klubowe gadżety, porozmawiać z kolekcjonerami, dowiedzieć się więcej o działalności klubu i terminach przyszłorocznych spotkań. W tle pokazano film z tegorocznego sierpniowego spotkania w Wilkowicach. Widać było wiele rozemocjonowanych osób, jedni przypominali sobie dawne czasy, inni młodsi, po raz pierwszy widzieli zapomniane już rozwiązania techniczne i pierwsze modele traktorów. Tym bardziej, że tuż niedaleko stała najnowsza technika „spod igły” uświadamiając jak ogromny postęp dokonał się w ciągu dwóch pokoleń ludzi pracujących na roli.
Również i w innych częściach targów dostrzegłem historyczne akcenty, takie jak Lanz HR2 wypożyczony z Muzeum w Szreniawie na stoisku jednego z wydawnictw. Nieopodal hali z eksponatami Klubu „Traktor i Maszyna” odbywała się prezentacja pracy lokomobili „Robey” napędzającej pasem transmisyjnym ponad stu letnią młocarnie szeroko omłotową „Cegielski”.

Rafał Mazur

Zobacz więcej na