Polagra Premiery 2023

Dodano dnia: 18/01/2023

W dniach 13-15 stycznia br. miała miejsce kolejna edycja targów Polagra Premiery, które od wielu lat odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zawsze targi były okazją do zapoznania się z wieloma nowościami w segmencie ciągników i maszyn, które w najbliższym sezonie miały trafić na rynek. Tym razem zdecydowanie największą gwiazdą wystawy dla wielu zwiedzających była wiekowa Vistula!

Kombajn Vistula KZB-3B wyprodukowany w 1964 roku był ozdobą stoiska Agro Profil, zlokalizowanego w hali nr 6. Właścicielem tego odrestaurowanego egzemplarza jest firma Juragro, która rok rocznie pracuje na polach nowoczesnymi kombajnami, realizując usługi m.in. żniwne. Z szacunku dla historii posiadają jednak dwie Vistule, obie w pełni sprawne. Razem z „młodszą siostrą”, wyposażoną już w zbiornik na ziarno zamiast workownicy mogliście je oglądać w akcji na jednym z filmów prezentowanych przez Agro Profil.

Kombajn był chętnie wykorzystywany przez zwiedzających jako tło fotografii, a hasło „Wykosi, wymłóci i chłopa przewróci” przywoływało wiele zabawnych wspomnień, których można było posłuchać od starszego pokolenia. Mieliśmy przyjemność gościć na targach w niedzielę, głównie na stoisku Agro Profil i wymienić się spostrzeżeniami z wieloma miłośnikami jak i użytkownikami wiekowych maszyn rolniczych. Dało się słyszeć wiele historii o parzącej chłodnicy, ginących workach za Vistulą czy chmurze dymu generowanej przez silnik z tzw. rechota czyli Stara 28. Jeden z naszych kolegów kolekcjonerów – Mariusz – wspomniał, że posiada podobny egzemplarz jednak z silnikiem P6 – czyli jugosłowiańskim wydaniem sześciocylindrowego Perkinsa.

Niestety tegoroczna edycja nie rozpieszczała fanów starej techniki, ponieważ poza Vistulą można było znaleźć jeszcze tylko jeden zabytkowy akcent na targach – Ursusa C-45 wystawianego przez Andrzeja (drandrzej) na stoisku mającym reklamować sierpniowy festiwal w Wilkowicach oraz jego organizatora – Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych Traktor i Maszyna.

W kwestii nowoczesnych maszyn ciężko nam się wypowiadać na temat zadowolenia co do ekspozycji, gdyż zapewne różne potrzeby i zainteresowania mieli zwiedzający tegoroczną Polagrę Premiery. Od kilku osób słyszeliśmy opinię, że ekspozycja jest sporo mniejsza względem lat poprzednich i że brakuje oferty dla najmniejszych rolników, którzy jak dotąd wybierali produkty z oferty krajowych mniejszych i większych producentów. Właśnie tych mniejszych na targach zabrakło. Czy to zwiastuje zbliżający się koniec tej formy zdobywania klientów i prezentowania produktów na korzyść np. obsługi przez internet? Tego nie wiemy i pewnie pokażą to najbliższe lata. Być może to tylko przejściowe i związane z niedawną pandemią, jak również ciągle rosnącymi kosztami działalności w naszym kraju.

Na koniec chciałbym podziękować ekipie Agro Profil za zaproszenie i gościnność, a także dbałość o historię rolnictwa – na każdej edycji prezentują inny zabytkowy sprzęt na swoim stoisku. Ogromne podziękowania i pozdrowienia kierujemy również do wszystkich osób, które zechciały podejść, uścisnąć rękę i zamienić z nami kilka słów. Miłe słowa i uznanie naszego zaangażowania w ratowanie starej techniki są bardzo motywujące i zachęcają do dalszego działania. Cieszy fakt, że naśladowców jest coraz więcej, a kolejne egzemplarze starych ciągników i maszyn rolniczych opuszczają każdego roku garaże i warsztaty w stanie często lepszym niż z fabryki.

Paweł Rychter

 

Zobacz więcej na