Prasa Kuna 21 uratowana przed złomowaniem

Dodano dnia: 05/11/2019

Pod koniec listopada udało nam się uratować kolejną maszynę przed złomowaniem, ale nie udałoby się to, gdyby nie pomoc innych. W miejscu, gdzie odkupiliśmy wcześniej przedwojenny wał kolczatkę, kopaczkę, snopowiązałkę WK-1,5, a także Albert zakupił kombajn Claas SF – znajdowała się jeszcze jedna maszyna warta uwagi. Była nią prasa Kuna 21 z 1983 roku, która przeznaczona była do współpracy z młocarniami szerokomłotnymi typu Warmianka.

Prasa w miejscu swojego dotychczasowego postoju.

W towarzystwie snopowiązałki, którą odkupiliśmy kilka tygodni wcześniej.

Rok produkcji 1983.

Maszyna zachowana w bardzo dobrym stanie, mimo, że ostatnie kilka miesięcy spędziła pod chmurką. Poszukiwanie osób chętnych do jej zakupu zakończyły się niespodziewanym finałem – kilku miłośników starej techniki z warsztatu w Żmigródku wraz z kolegą Grześkiem zrobiło zrzutkę i przekazało pieniądze na jej zakup. W ten sposób trafiła w nasze ręce. Początkowo ciężko było nam podjąć decyzję o zakupię z racji świadomości, że zakup to jedynie skromny początek wydatków związanych z renowacją. Dziękujemy jeszcze raz serdecznie i mamy nadzieję, że nasi „wspólnicy” chętnie wezmą udział w pokazach omłotów w kolejnych latach. Szczegółowo historia została opowiedziana na poniższym filmie:

Dzięki tej ekipie udało się uratować prasę.

Aktualnie maszyna została zabezpieczona przed dalszym niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i oczekuje kolejnego sezonu. Wówczas planujemy wykonać jej gruntowny przegląd i uruchomić przy nadarzającej się okazji wraz z naszą Warmianką.

Prasa po zakonserwowaniu. Przegląd zaplanowany jest na wiosnę 2020r.

Prasa zabezpieczona na okres zimowy.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na