Prototyp Maulwurf

Dodano dnia: 01/04/2019

W 1947 roku w NRD, inżynier Egon Scheuch z Erfurtu rozpoczął badania nad budową nośnika narzędzi. W wyniku tych prac na przełomie 1948/49 roku powstała dość nowatorska konstrukcja samojezdnej ramy – nośnika. Inżynier Scheuch, diametralnie zmienił sposób projektowania ciągnika rolniczego. Główny element nośny stanowiła rama centralna, ukształtowana jako belka o przekroju prostokątnym z przewierconymi otworami do mocowania narzędzi (taki typ ramy nazywany „ramą kasetową”). Z tyłu belki znajdowała się skrzynia biegów i tylna oś napędowa, z przodu zaś silnik. Napęd od silnika przekazywany był długim wałem kardana przechodzącym przez wnętrze belki.
Takie nietypowe umieszczenie silnika pozwalało dociążyć przednią oś. Zastosowany silnik to niewielka dostępna wówczas jednocylindrowa dwusuwowa jednostka o mocy 8,75KM produkowana przez DKW.
Ten niezwykle oryginalny ciągnik nazwano „Maulwurf” co znaczy w tłumaczeniu „Kret”. Maulwurf wzbudzał spore zainteresowanie podczas prezentacji na wielu wystawach ówczesnej NRD, oraz oddźwięk u producentów sprzętu rolniczego w Niemczech Zachodnich.
Dalszym rozwinięciem koncepcji Inżyniera Scheucha, był przygotowany już do produkcji seryjnej ciągnik RS-08/15

Zobacz więcej na