Regulacja świateł

Dodano dnia: 17/09/2019

Oświetlenie drogowe w ciągnikach zabytkowych, uczestniczących jedynie w zamkniętych zlotach i wystawach, używane jest sporadycznie. Niektóre traktory z racji ich archaicznej konstrukcji, wręcz nie posiadają oświetlenia. To nie przedstawia podczas tych imprez większego problemu. Natomiast jeśli nawet od czasu do czasu użytkujemy traktor, problemy oświetlenia dają o sobie znać, zwłaszcza o tej porze roku. Jadąc ciągnikiem po polu lub w lesie, jedyne co nas może zmartwić to niedoświetlenie.

Jednak na drodze publicznej wygląda to inaczej, najczęstszym niedociągnięciem ze strony kierowców ciągników rolniczych (ale nie tylko) jest oślepianie innych pojazdów. Oślepiony kierowca dostrzega przeszkodę na jezdni lub poboczu z odległości 10-15 metrów, co może prowadzić np. do potrącenia rowerzysty.

Niektóre kwestie związane z ogólnymi zasadami ustawiania świateł może wyjaśnić zamieszczony poniżej archiwalny artykuł, zamieszczony w dwutygodniku „Traktor” z 1987 roku. Oczywiście ten sposób ustawiania świateł jest ze swojej natury mało dokładny. Pozwala jednak stwierdzić, czy oba reflektory są ustawione dokładnie tak samo w płaszczyźnie pionowej, oraz czy ich światło jest skierowane mniej więcej w kierunku jazdy ciągnikiem, a nie oświetla na przykład zbyt mocno w lewo przeciwnego pasa ruchu.

„Przystępując do regulacji reflektorów, ciągnik należy ustawić na równym, poziomym podłożu w odległości 5 metrów od ściany lub ekranu. Ciśnienie w oponach powinno odpowiadać temu, które jest podane w instrukcji obsługi.

W odległości 10 cm większej od rozstawienia reflektorów rysuje się na ekranie dwie linie pionowe , symetryczne do osi pojazdu, a na wysokości o 2,5cm mniejszej od wysokości umieszczenia reflektorów – poziome linie krzyżowe. Reflektory są ustawione prawidłowo, jeżeli środki plam świetlnych pokrywają się z przejęciem krzyża na ekranie (patrz rysunek). Po włączeniu świateł mijania jasno oświetlony pas na ekranie powinien sięgać 10cm poniżej środków reflektorów.”

Artykuł pochodzi z dwutygodnika „Traktor” nr 22, 1987r.
Przygotował: Rafał Mazur

Zobacz więcej na