RetroMOTO 2014

Dodano dnia: 24/05/2014

W dniu 24 maja br. odbyła się kolejna edycja Wystawy Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO, która stanowiła tradycyjnie jeden z elementów Dni Obornik Śląskich. Należy dodać, że począwszy od tego roku zaczęliśmy używać nazwy RetroMOTO, a zrezygnowaliśmy natomiast ze słowa „mini” w nazwie. Jak się później okazało, bardzo słusznie.
Pierwsze pojazdy zaczęły zapełniać plac wystawowy krótko po godzinie 9-tej. Wówczas przeszła nad Obornikami krótka ulewa, która jednak nie zniechęciła przybyłych gości. Z racji ograniczonej ilości miejsca, musieliśmy podczas przyjmowania zgłoszeń odrzucić kilka ciekawych pojazdów, po tym jak ilość pojazdów przekroczyła 60 sztuk. Obawialiśmy się sytuacji, w której zabrakłoby miejsca dla któregoś z uczestników. Mimo wszystko ustawialiśmy pojazdy dość ciasno, licząc po cichu na niezapowiedzianych gości. W południe pogoda nam dopisywała i na godzinę przed korowodem, na placu udało się zgromadzić aż 86 eksponatów! Przekroczyło to nasze najdalej idące oczekiwania. Najwięcej pojawiło się samochodów, bo aż 37 sztuk, w następnej kolejności były motorowery i motocykle (26 sztuk), ciągniki (13 sztuk), a także 8 maszyn i narzędzi rolniczych.

Na wystawie można było zobaczyć najróżniejsze pojazdy. Najliczniej reprezentowana była polska myśl techniczna, w postaci wszelkiej maści Fiatów 125p, 126p, dwóch Warszaw, a także różnego rodzaju motorowerów Romet. Z polskich ciągników pojawiły się trzy Ursusy: C-308, C-328 oraz C-360. Pojawiło się kilka pojazdów, które uczestniczą w wystawie nieprzerwanie od samego początku: Citroen B11, Morris Minor, Opel Manta, Zetor 25K, Land Rover. Mocna ekipa przyjechała do nas z Wrocławia, za sprawą zrzeszenia Wrocławskie Spotkania Klasyków, które organizuje liczne spoty na terenie stolicy Dolnego Śląska.

Warto wspomnieć, że niektóre osoby dotarły do nas z bardzo daleka. Oprócz Mini Morrisa z Poznania, przyjechała ekipa Skansenu Łochowice, w składzie Jacek z małżonką Ulą oraz córką Agatą, Rafał z Koszalina, Agata i Michał zza Wieliczki, miłośnicy Zetorów z Konina czy Marian z Nysy. Nie mniej jednak największą niespodzianką dla nas była wizyta naszych przyjaciół ze Słowacji – Ladislava oraz jego żony, którzy przywieźli ze sobą kolekcję miniaturowych ciągników w stylowej gablotce. Trzeba przyznać, że ekipa RetroTRAKTOR.pl oraz Klubu „Traktor i Maszyna” była licznie reprezentowana.
Kilka minut po godzinie 13 pojazdy uformowały szyk „gęsiego” i wzięły udział w korowodzie. Niespełna 80 pojazdów robiło wrażenie na przechodniach, którzy pozdrawiali i bili brawo przejeżdżającym pojazdom. Po powrocie na plac wystawowy, oczekiwaliśmy przyjścia parady Raban Festiwal spod Urzędu Miejskiego. W tym czasie uczestnicy oddawali się dyskusjom lub korzystali z gastronomii.

Dzięki wsparciu naszych sponsorów – Sklepu Narzędziowego MasterMet oraz Niwisiewicz Bosch Service – mogliśmy pozwolić sobie na przygotowanie nagród dla uczestników. Kapryśna pogoda popsuła nam plany ich wręczenia – ale dotrą one niebawem pocztą do szczęśliwców. Nagrody główne „zgarnęły” następujące pojazdy, w kilku kategoriach:
– Najładniejszy polski pojazd – Fiat 125p
– Najładniejszy zagraniczny pojazd – BMW 1600
– Najstarszy pojazd wystawy – Zetor 25 z 1948 roku
– Debiut – Opel Manta A
– Za przejechane kilometry – ekipa Skansenu Łochowice z Ursusem C-308

Ponadto nagrodę specjalną otrzymał Witek, dosiadający motocykl M-72, za przygotowanie dla nas świetnego, wieczornego grilla kończącego imprezę. Serdecznie dziękujemy z tego miejsca sponsorom za wsparcie. Bez ich udziału nie udałoby się zorganizować nagród.

Tak samo jak bez udziału sponsorów nie byłoby nagród, tak samo bez uczestników nie byłoby wystawy. Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym, tym z daleka i tym z okolic, dziękujemy zwiedzającym za frekwencję. Podziękowania należą się wszystkim osobom, które przyłożyły się do sukcesu wystawy, Burmistrzowi Sławomirowi Błażewskiemu oraz pracownikom: Urzędu Miejskiego, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policji z Obornik Śląskich. Dziękujemy również Magdzie za nieocenioną pomoc w rozwieszaniu plakatów, a także Panu Piotrowi z firmy ArtMedia za zaprojektowanie i wykonanie naklejek pamiątkowych.

III Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO przeszła do historii, natomiast my zabieramy się już dziś za prace nad kolejną edycją, którą być może uda się zorganizować eliminując kolejne niedociągnięcia i błędy „wyłapane” podczas organizacji z lat poprzednich.

Na koniec zapraszamy jeszcze do obejrzenia filmu z wystawy przygotowanego przez Fotomat.info oraz Wrocławskie Spotkania Klasyków: LINK DO FILMU.

Paweł Rychter

 

 

Zobacz więcej na